Günün Tarihi:3 Nisan 2020

Sapanca’da Arap Baharı7 Şubat 2020 , Cuma


Cevdet Güngör

Sapanca ve Sapanca Gölü  ilimizin turizmdeki  gözbebeğimiz. Ancak Sapanca Gölü yıllardır kirletilip duruyor. İsteyen kuruluşlar Sapanca Gölü’nden istediği kadar su çekiyor. Son olarak TÜPRAŞ Sapanca Gölü’nden ilimizin kullanma suyundan fazla su çekiyor. Bu konudaki yargı süreci hala sürüyor.

Sapanca Gölü özellikle Kocaeli kesiminden doğrudan göle dökülen atık sular ile kirletilmeye devam ediyor.

*** 

Bunun yanı sıra Sapanca’nın güzelliğinin en büyük etkenlerinden olan dağ yamalarında yeşillikler giderek yok oluyor.

Sapanca’dan şöyle başınızı kaldırıp yukarıya doğru baktığınızda yeşillikten çok, konutların olduğunu görüyorsunuz.

Nedense yıllardır Sapanca yamaçlarının beton yığını haline dönüşmesine kimsenin sesi çıkmadı. Çıkmamakta da devam ediyor.

***

Son olarak Sapanca’ya yapılması bir önceki Belediye Başkanı Aydın Yılmazer   zamanında planlanan  teleferik  projesi nedeniyle kesilecek ağaçlar var.

Sapanca halkı uzun bir süredir başlatılan teleferik projesinin iptal edilmesi  için büyük bir dayanışma içinde görülüyor.

***

Son yıllarda Sapanca Arap turistlerin gözdesi haline geldi. Yaz günleri Sapanca sahilinde şöyle bir tur atmaya kalksanız,  çoğunluk hep Arap turistlerden oluşuyor. Tabi ki Sapanca’ya nerden olursa olsun turist gelmesi ilçe adına hatta Sakarya adına güzel bir gelişme.  Sapanca’ya Arap turistlerin rağbet etmesi nedeniyle  Sapanca teleferik projesini üstlenen firma, proje kapsamında teleferik alanında özellikle Arap turistlere yönelik  bungalov tipi  konutlar yapılmasını amaçlıyor.

Yani önümüzdeki günlerde Sapanca’da tam bir Arap Baharı yaşanacak.

Ancak Sapancalılar teleferik projesine özelikle yeşil alanların heba edilecek olması nedeniyle şiddetle karşı çıkıyorlar. Ancak müteahhit firma bu tepki yumağı içinde işini yapmayı sürdürme çabasında.

İşte bu karmaşık durum arasında teleferik projesinin durdurulması için bölge idare mahkemesinde dava açıldı.

Bölge idare mahkemesi bu konuda iki ayrı karar verdi. Kararın birinde teleferik ile ilgili yapılan işlemlerin Sapanca Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nce onaylandığını, ancak onaylamanın belediye meclisi tarafından yapılması gerektiğine hükmetti. Bu işlem için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Aynı kararda ise imar planı değişikliği yönünden yürütmenin durdurulması istemini ise ret etti.

             Top Sapanca Belediye Meclisi’nde 

Bu durumda açık ve net olan bir gerçek var.  Şayet Sapanca Belediye Meclisi, Sapanca Belediyesi  Şehircilik ve İmar Daire Başkanlığı’ndan verilen karar ile ilgili ret kararı verirse, anladığım kadarı ile teleferik inşaatının durması yolu açılmış gibi olacak.

Bu durumda top  Sapanca Belediye Meclisi’nde gibi görülüyor. Sapanca Belediye Meclisi ya Arap Baharına yol verecek. Ya da Sapanca halkının istediğini yapacak.

Bu yazı toplam 113 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU