Günün Tarihi:24 Şubat 2020

SATSO ve Sakarya10 Ocak 2020 , Cuma


Cevdet Güngör

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı A. Akgün Altuğ ve Meclis Başkanı Talip Kuriş dün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensupları ile kahvaltılı bir toplantı düzenledi.

            Akgün, toplantıda SATSO ile ilgili kısa notlar halinde bilgiler verdi.  Örneğin;  Sakarya’nın özellikle süs bitkiciliği  konusunda giderek marka olduğunu belirtti. Gerçekten ilimiz süs bitkiciliği konusunda giderek ismini duyurmaya başladı. Hakkını teslim etmek gerekirse Sakarya’nın süs bitkiciliğinde marka olması için en büyük çabayı Sakarya eski valilerinden Nuri Okutan yapmıştı. Okutan, Şeker Fabrikası’nın yanında bulunan fabrikaya ait araziyi il özel idaresine satın aldı. Daha  sonra bu araziyi süs bitkiciliği yapan müteşebbislere kiraya verdi.

***

            Akgün Altuğ, ilimizdeki süs bitkiciliğinin gelişmesi için  Hendek’te fidan üretme laboratuvarı kuracaklarını da kaydetti. Böylece SATSO’nun bu girişimi ile Sakaryalı süs bitkicileri Sakarya dışından, hatta yurt dışından fidan ve tohum almayacaklar. SATSO’nun kuracağı laboratuvar kendilerine yardımcı olacak.

***

            Altuğ, Sakarya’nın en büyük sivil toplum kuruluşu olmanın verdiği sorumluluk ile ilimizde turizmin gelişmesine katı sağladıklarını da belirtti. Altuğ, özellikle ilimizin geniş bir yemek kültürü olduğunu hatırlattı. Altuğ  Hatay, Gaziantep gibi illerde yemek turizminin geliştiğini vurgulayarak Sakarya’da da yemek turizminin gelişmesi için ilgili kuruluşlar ile toplantılar yaptıklarını da belirtti.  Bu toplantıların sonucunda ‘Gastro Sakarya’ isimli bir kitap bastıracaklarını da belirtti.

 

Stratejik plan

SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya’nın geleceğinin belirlenmesi açısından çok önem verdikleri bir çalışma olan stratejik plan konusuna da değindi.

SATSO olarak hazırladıkları stratejik plan ile ilgili başta Sakarya Üniversitesi olmak üzere ilgili tüm kuruşlar ile işbirliği yaptıklarını da kaydetti.

Kent aidiyeti

Sakarya’nın en büyük sorunlarından biri atanmış ve seçilmişlerde kent aidiyetinin yeterince gelişmediği görüşündeyim. Bu görüşümü zaman zaman sizler ile paylaşıyorum. Bence ilimizin önemli önemsiz sorunlarının çözümünde Ankara ayağının eksik kalması, kent aidiyeti duygusunun yetirince gelişmemesindendir.

***

Şöyle bir düşünün Türkiye’nin 32 ilinde bin hatta bin beş yüz yataklı hastaneler hizmete girdi. Ancak en çok ihtiyaç olan Sakarya’da yıllardır bin yataklı hastanenin hizmete girmesini bekliyoruz.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Örneğin; Karasu demir yolu masal oldu. Şehrimize yaza çize sözde 2. bir devlet üniversitesi kuruldu. Ne yazık ki hala kampüsü yok. Kampüsü olmayan üniversite belki de sadece Sakarya’dadır.

Bir başka çarpıcı örnek ise Sakarya’nın turizmde marka olmasıdır. Bu konuda bugüne kadar yanlış hatırlamıyorsam tam üç kez girişimler yapıldı. Ancak sonuç alınamadı.

***

 SATSO Başkanı Akgün Altuğ’un süs bitkiciliği, Sakarya’da turizmin  gelişmesi, yemek kültürümüzün turizme kazandırılması, stratejik plan gibi konular ile ilgilenmesi bence kent aidiyeti açısından çok önemli.

SATSO yönetimi, Sakarya’nın neredeyse tüm renkleri ile ilgilenerek bence güzel bir kent aidiyeti örneği veriyor.

Dilerim bu örnekler çoğalır.

 

Bu yazı toplam 97 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU