Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Savaş nasıl etkiler ?28 Mart 2022 , Pazartesi


Murat Kaba

21. yüzyıla gelmişiz… liderler hala üçüncü dünya savaşından, nükleer silahları kullanmaktan bahsediyorlar… 

Tehdit gibi…

İnanın bunların  tartışıldığı bir dönemde ekonomi hakkında yorum yapmak, analiz çalışmak çok zor…

Faktörleri çok teferruatlandırmak lazım…

Eğer savaş konuşuyorsak, bunun ekonomik sonucu zaten  stagflasyondur…Yani daralma ve enflasyonun birarada yaşandığı bir dönem... 

Eğer bu sıcak savaş durumu devam eder ve yayılırsa önce Rusya ve Ukrayna’da, arkasından Avrupa’da, daha sonra da etkisi derecesine göre değişse de dünyanın genelinde stagflasyon yaşanma ihtimali yüksek olur.

Çünkü; dünyanın en büyük enerji ve tahıl ihracatçısı olan iki ülkeden bahsediyoruz.  

2 hafta önce sıcak çatışmalar başladığından bu yana petrol, doğalgaz, buğday, mısır gibi başlıca enerji ve gıda emtialarında yukarı yönlü sert hareketler gördük. Bu tablo önümüzdeki haftalarda küresel enflasyona olumsuz olarak yansıyacaktır. 

Özellikle enerji arzında henüz bir kesintinin olmadığı bir dönemde bunları yaşıyoruz. Batı tarafından ambargo yoluyla ya da Rusya tarafından vanaların kısılması şeklinde böyle bir tablo ortaya çıkarsa, enerji tarafında çok daha yüksek fiyatları göreceğimiz kaçınılmazdır. Petrolün yakın geçmişte 140 dolarları gördüğüne hepberaber tanıklık ettik.

Alınan son yaptırım kararları ile Rus ekonomisinin haftalar içerisinde çok daha ciddi sıkıntılarla karşılaşma ihtimali yüksek görünüyor. 

Çok sert bir daralma ve enflasyon, yani stagflasyon kaçınılmaz denilebilir. Rusya sadece ekonomik değil, ulaşım spor, sanat gibi her alanda büyük bir izolasyon ile karşılaşmış durumda. 

Bu durumun ekonomi dışı yansımaları da çok tartışılacaktır. Rusya Merkez Bankası 640 milyar dolar civarında çok güçlü rezervlere sahip olmasına rağmen, bankaya uygulanan yaptırımlar ve ülkenin SWIFT sisteminden büyük oranda çıkarılması nedeniyle rezervlerin pratik olarak önemi azalmış durumda. Zaten bu nedenle, Rus Merkez Bankası büyük bir faiz artırımına gitti. 

Rusya bu sorunu aşma yolunda kendi geliştirdiği mekanizmaları kullanabilir ama uluslararası alanda etkin olması zor görünüyor. 

Gelişmeler öylesine olumsuz bir noktaya geldi ki; sıcak savaş ortamı geride kalsa bile soğuk savaş ortamına girme ihtimalimiz yüksek. 

Zaten ABD-Çin arasında ticaret savaşı ile başlayan ve son dönemde soğuk savaş noktasına gelen ilişkilere Rusya’da eklenecek görünüyor. ABD-Avrupa ve genel olarak NATO ile Çin-Rusya ve belki İran’ı da içine alacak bir birliktelik arasında bir soğuk savaş dönemine girebiliriz. 

Böyle bir senaryo, ekonomide korumacılık ve ticaret hacminin azalması, verimliliğin azalması demektir. 

Eğer soğuk savaş dönemine girersek zaten yüksek seyreden enflasyon açısından olumsuz olacaktır. Bu durum da merkez bankalarının az ya da çok enflasyonla mücadelesini uzatacağından, yükselen faizler büyümeyi daha fazla tehdit edecek, küresel borcun bu kadar yüksek olduğu dünyada riskleri daha fazla arttıracaktır.

Yaşananların orta vadede en önemli sonucunun; fosil yakıtlardan bir an önce kurtulma ve yenilenebilir enerjilere dönüşüm konusunda kamuoyu isteği ve desteğinin artacağı ve sürecin hızlanacağı olacağı inancındayım.

Yaşananların belki insanlığa en hayırlı sonucunun bu olacağını düşünüyorum…

 

 

Bu yazı toplam 84 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU