Günün Tarihi:6 Haziran 2020

SAVCILIK MAKAMININ GÖREVLERİ11 Ocak 2020 , Cumartesi


Orhan Sinan Dural

Günlük hayatımda insanlarla konuşurken edindiğim bir izlenimi siz değerli okuyucularımla paylaşmak istiyorum. Halk arasında savcılık ismen bilinse de tam olarak ne görev yaptığı pek bilinmemektedir. Her davanın savcıya gittiği daha da kötüsü savcının insanların yaşadıkları hukuki uyuşmazlık hakkında karar verdiği gibi düşünceler her nasılsa vatandaşlarımız arasında yayılmıştır. Halbuki hakimin, savcının ve avukatın görev tanımları kanunlarla belirlenmiştir. Kanunla belirlenmiş bu görevler bu mesleği yapan hukuk profesyonellerinin rutin hayatının bir parçasıdır. Bu hafta sizlere savcılığın rutin olarak ne gibi işlerle meşgul olduğunu kısaca anlatmaya çalışacağım.

***

            Cumhuriyet savcısının en temel görevlerinden biri suç ihbarı aldığı zaman suçluyu açığa çıkarmak için delil toplamak ve olayı aydınlatmaktır. Eğer savcı topladığı delillerin kamu davası açmaya yeterli olduğuna kanaat getirirse bir iddianame hazırlayacak ve ilgili mahkemeye sunacaktır. İddianame hazırlamak, kamu davası açmak ve bu davaların duruşmalarında bulunmak cumhuriyet savcılığının asli görevlerindendir. Aldığı suç ihbarı üzerine olayı araştıran cumhuriyet savcısı topladığı delilleri kamu davası açmaya yeterli görmez ise takipsizlik kararı verebilir.  Ceza muhakemesinin soruşturma evresinde cumhuriyet savcısı merkezi konumdadır. Gözaltı kararı, ifade alma, tutuklamaya sevk, koruma tedbirlerine başvuru gibi işlemleri savcılık gerçekleştirmektedir. Şüpheli hakkında kamu davası açılması halinde yapılacak olan ceza yargılamasında savcı illaki hakimden sanık hakkında ceza verilmesini talep etmek zorunda değildir. Soruşturma evresinde toplanan delilleri dava açmaya yeterli görmesi ceza yargılaması esansında fikrini değiştirmesine engel teşkil etmemektedir. Kovuşturma aşamasında toplanan yeni deliller ve müdafi tarafından yapılan savunma neticesinde fikri değişmiş ise hakkında dava açtığı kişi hakkında beraat etmesi gerektiğine ilişkin mütalaa hazırlayabilir. Dahası sanığın lehine veya aleyhine istinaf ve temyiz başvurusu yapabilir.

***

            Cumhuriyet savcılarının bir diğer görevi denetlemedir. Savcılık makamı adliye memurlarını, icra dairelerini ve noterleri denetleme yetkisi ve görevine sahiptir. Bu denetleme işlemini yılda en az bir defa olacak şekilde yerine getirirler. Bu görevler dışında adliyedeki yazışma işleride savcılık makamınındır. Adalet Bakanlığı ile adliye arasındaki iletişimi başsavcılık sağlamaktadır. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan bilgi talepleri, ilgililerin adliyeye çağrılması, sabıka, nüfus ve adli sicil kayıtlarına ilişkin yazışmalar yine savcılık makamı tarafından yapılmaktadır.

***

            Görüldüğü üzere savcılık neredeyse tamamen ceza yargılamasının iki büyük evresi olan soruşturma ve kovuşturma evreleri içinde görevlidir. Ancak savcıların özel hukuktan doğan yani ceza hukukunu ilgilendirmeyen hukuk dalları ile ilgili de yapmakla yükümlü bulundukları kanuni görevleri mevcuttur. Örneğin yaş, isim ve kayıt düzeltme davalarını açmak, dernek ve vakıfların feshini talep etmek, soybağının kurulmasına itiraz ve evliliğin butlanı davası açmak gibi ceza hukuku ile ilgisi bulunmadığı halde açılmasında kamu yararı bulunan davaların açılması görev ve yetkisi savcılık makamındadır.

 

Bu yazı toplam 296 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU