Günün Tarihi:5 Temmuz 2020

SEAH’da on üç gün17 Aralık 2019 , Salı


Seyfi Yücel

Sakarya Üniversitesi Merkez Araştırma Hastanesi’nde on üç gün geçirdik. Hani deriz ya; “Allah düşürmesin, yokluğunu da göstermesin…” İnsan başına gelince, hastaneyle tanışınca anlamını, önemini anlıyor.

***

Hastanede geçirdiğimiz günler içinde ilk dikkatimi çeken Merkez SEAH’ın yükünün gerçekten çok ağır olduğunu gördüm. Yirmi dört saat aktif… Gelen, giden; giren, çıkan hiç bitmiyor. Eşdeğer hastanelerdeki duruma baktığımda yükünün gerçekten ağır olduğunu görmek mümkün. Bu yoğunluk en kısa zamanda şehrin ulaşılabilecek, dışında bir araştırma hastanesi daha yapılması gerektiğini bize söylüyor.

***

Kaldığımız on üç gün süre içinde sağlık çalışanlarının gerçekten fedakâr, yoğun çalışma koşulları gördüm. Doktorun kapısında üç-beş dakika beklemeye tahammül edemiyoruz ama arka plana geçtiğinizde işlerinin ne kadar ağır olduğunu ve gerçekten çok ağır olduğunu gördüm. O sebeple biz sağlık hizmeti alanlar sağlık çalışanlarına karşı daha duyarlı, anlayışlı olmamız gerektiğini belirtmem gerekiyor. Bekleme salonunda ameliyata giren, ameliyat olanlar, ameliyattan çıkan hastaların isimlerini an be an görmek mümkün. Elbet herkes kendi hastasının ismini izliyor. Kendi hastamızın isminin yanında ameliyata giren doktorların isimlerini de izlemeye çalıştım. İnanılmaz bir çalışma yoğunluğu var. Aynı doktorlar yirmi dört saat; üst üste günlerce ameliyat yapıyorlar. Elbet ameliyatı doktor tek başına yapmıyor, ekibiyle beraber olduğunu düşünürsek onlarca sağlık çalışanı ara vermeden bir kişiyi daha sağlına kavuşturmak için olağan üstü gayretle çalışıyorlar. Onları hakları ödenme diye düşünüyorum.

***

Çok dikkatimi çeken diğer bir konu da doktorlar, hemşireler, yardımcı ekip, büro çalışanları hasta, hasta yakınlarına karşı son derece saygılı, güler yüzlü davranıyorlar. Kendi ailelerinden, yakınları gibi hizmet veriyorlar. Belli ki bu konuda eğitimleri süresinde hasta psikolojisi konusunda sıkı bir eğitim alıyorlar. Bu da hastaların tedavi sürecinde önemli bir moral kaynağı olduğunu söyleyebilirim.

***

Dayanılmaz noktaya gelmediği sürece doktora gitmeyenlerdenim. Aslında bunun doğru olmadığını biliyorum. Bunun sebebinin de bizim kuşağın yaşadığı bir sorundur. Doktorlara ulaşmak oldukça zordu. Mutlaka yan yoldan özel muayenehaneye gidilip, “bıçak parası” ödemeniz, o çirkin pazarlığı yapmanız gerekiyordu. Doksanlı yıllarda burnumdan ameliyat olduğumda beni ameliyat eden doktorla yaşadığım o çirkin “bıçak parası” pazarlığını hatırlamak bile istemiyorum. Şimdi bu çirkinlik ortadan kalktığı gibi doktorlara da ulaşmak kolaylaştı diyebilirim.

***

Merkez SEAH hastanesinin iki temel sorunu açıkça görülüyor. Bunlardan ilki acil serviste yaşanan olağan üstü yoğunluk. Günün her saatinde yüzlerce hasta acil serviste tedavi olmaya çalışıyor. Sakarya’nı önemli bir sorunu; bu sorunun üzerinde çalışıp biran önce çözüm bulunmalı. İkincisi de otopark sorunu; Yeni alanlar açılmasına rağmen hale yeterli değil. Hastane çevresinde adım atmak mümkün değil. Ambulans yoluna bile araç park eden sorumsuz kişileri de ekleyince gerçekten çekilmez hale geliyor.

***

Hastanenin Başhekimlik girişi dahil olmak üzere sarı çizgilerin içinde hasta yakınları fosur fosur sigara içiyorlar. Giriş kapılarında sigara dumanından insanın nefesi kesiliyor. Binanın içinde hastalar şifa bekliyor; hemen girişinde insanlar sigara dumanıyla kendisini zehirliyor. Bu çelişkiyi ortadan kaldırmak gerekiyor.

***

Eşimin tedavisi sırasında olağanüstü gayretleriyle ameliyatı gerçekleştiren doktorlar ve ekibine, kadın hastalıkları servisi hemşirelerine, yardımcı personeline; bizleri yalnız bırakmayan dostlarımıza, akrabalarımıza ailemiz adına sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum…

 

 

Bu yazı toplam 308 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU