Günün Tarihi:18 Ekim 2021

Seher’in öyküsü3 Ağustos 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Seher’i mesleki eğitim merkezinde göreve başladığımda tanıdım. Yaşı henüz on altı yaşındaydı. Bir süre dersine girdim. Bayan kuaförlüğü bölümünde okuyordu. Sınıfında birbirinden değerli arkadaşlarının yanında o daha farklıydı. Yılların eğitimci deneyimi ile farkını fark edebiliyordum. Yaşının ilerisinde, son derece olgun, ne istediğini bilen, gelecek planları olan öğrencilerden biriydi.

***

Seher Diyarbakır’dan Sapanca’ya göç eden, yedi kardeşli bir ailenin en büyüğü olanıydı. Üst sınıfa geçince branşım olmadığı için derslerine girmedim ama Seher’i hep izledim. Pratik eğitimine devam ettiği Sapanca’da koordinatör öğretmenliği bendeydi. Dört yıl boyunca belirli sürelerde işyerine gittim. Mesleki gelişimini izledim.

***

Seher’in hayatındaki şanslarından birisi de işyeri sahibi, ustası Cafer Pala ile tanışması, işyerinde uygulamalı eğitimini almasıydı diyebilirim. Cafer Usta mesleğin zirvesinde olmasının yanında insanı ilişkileri, müşteri ilişkilerini, estetik-sanat bilgisiyle Seher’i yetiştirdi, hayata hazırladı. Üzerinde çok emeğinin olduğunu gördüm, biliyorum.

***

Seher, işyerinden ustasından mesleğinin pratik bilgilerini, el becerisini geliştirirken haftada bir gün teorik eğitimi için okuluna devam etti. Okurken biryan dan da ailesine yük olmayacak ölçüde para kazandı. Kendi masraflarını çıkardı. Derslerini aksattığını görmedim. Eğitimi sürecinde üç yılın sonunda sınavını başararak kalfalık belgesini, dört yılın sonunda ustalık belgesini, ileride işyeri açtığında kendisi gibi gençleri hayata hazırlamak, onlara meslek öğretmek üzere usta öğretici belgesini de aldı.

***

Seher bir yandan kendi eğitimine, mesleki gelişimine devam ederken kardeşlerin de kol kanat gerdi. Onların eğitimlerine destek oldu, meslek edinmeleri için mücadele etti ve başardı. Bir yandan da evlenip yuvasını, evini kurdu.

***

Seher’in işyerine yine gittim. Ustasıyla beraber kahve içtik. Seher’in yüzü gülüyordu. Yeni uygulamayla ustalık belgesi olanların fark derslerini vererek lise diplomasını programına devam ettiğini biliyordum. Gururla Mesleki Teknik Anadolu Lisesi diplomasını gösterdi. Hocam çok istiyordum sonunda lise diplomasını almayı başardım dedi. Ustasıyla, belgeleriyle gururunu paylaşmak üzere beraber fotoğraf çektirdik.

***

Seher bundan sonra iki hayalinin olduğunu söyledi. Okuduğum, mezun olduğum okulda bir saatte olsa yeni başlayan öğrencilere mesleğimle ilgili ders vermek istiyorum. Ben de bu sıralardan yetiştim, mezun oldum demeyi çok istiyorum. İkinci hayalim lise diplomamı aldım, mesleğimle ilgili yüksekokula devam etmek istiyorum. Seher’in bu azmiyle bu iki hayalini de gerçekleştireceğini inanıyorum. Ben de psikoloji okumasını tavsiye ettim.

***

Seher Diyarbakır’da kalsa; meslek öğrenme azmi olmasaydı, Cafer ustası ile yolları kesişmeseydi ağaçtan düşen kuru yaprak gibi kim bilir nerelere savrulurdu? Mücadelesi sonunda Seher her yerde geçimini sağlayacak mesleği, kolunda altın bileziği, ayaklarının üzerinde durabilecek ekonomik özgürlüğü oldu.

***

Seher’in öyküsü öncelikler kızlarımız olmak üzere üniversite sınavı kapsında bekleyen; üniversiteyi bitirip yıllardır iş bulamayan gençlerimize örnek olmalı.

 

 

Bu yazı toplam 369 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU