Günün Tarihi:22 Ocak 2021

Şehir içi ulaşım ve raylı sistem22 Temmuz 2020 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Vali Çetin Oktay Kaldırım’a geçtiğimiz hafta yaptığımız  “Hoş geldin”  ziyareti sırasında  şehir içi trafik konusu da gündeme geldi. Daha doğrusu  sohbet sırasında Vali Kaldırım’a yaptığı esnaf ziyaretlerinde esnafın şikayetlerinin ne olduğu soruldu? Vali Kaldırım ise “şehir içi trafik” deyip geçti.

            Aslında esnafların ilin sorunları arasında şehir içi trafiği öne çıkarmaları çok normal. Son yıllarda şehir içi trafikten memnun olan var mı?

            Peki, şehir içi trafiğe nefes aldıracak çözüm nedir? Yine bu soruya birçoğumuz “raylı sistem” der.

***

            Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’de bu gerçeği görerek  iş başına geldiğinde ilk dillendirdiği projelerden biri şehir içi ulaşımda raylı sistem oldu.  Hatta proje hazırlıkları yaptı hatta raylı sistem ile ilgili ilk etapta iki güzergah belirlendiğini açıkladı.

            Şehir içi ulaşımda raylı sistem konusunda  benim dikkatimi  çeken  ilginç bir durum var.

            Ekrem Yüce’nin raylı sistem projesine bugüne kadar karşı çıkan olmadı.

            Şehrin esnafları şehir içi trafiğinden şikayetçi. Ancak bugüne kadar ben esnafların  temsilcisi odalardan raylı sistem projesine destek veren bir açıklama olduğunu hatırlamıyorum.

            Sivil toplum kuruluşlarının raylı sistem projesine uzaktan bakmalarının yanı sıra siyasetçilerden de ses seda çıkmıyor.

            Örneğin; AKP dahil ilimizin siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri de sanki konuya kalpten destek veriyorlar. Şu ana kadar destekleri kalplerinden söze dökülemedi.

Birlik ve beraberlik 

            Yukarıda bahsettiğim kentte söz sahibi olması gerekenler, öncelikle bir konuda açık olmalıdırlar.

            Adapazarı’nda şehir içi ulaşımda raylı sistem gerekli mi, gereksiz mi? Şayet   en azından bugün için gereksiz olduğunu düşünüyorlarsa bunu çıkıp açık olarak ilan etmelidirler. Biz de boşu boşuna raylı sistem diye tutturmayız.

             Türkiye’nin bugün hemen tüm büyükşehirlerinde, hatta büyükşehir olmayan belediyelerinde raylı sistem hizmete girmiş durumda. Ancak “biz istemiyoruz” deyip otururuz.

            Sonrada lafa gelince şehir içi trafiğindeki yetersizlikten dem vurup dururuz.

             Şayet Adapazarı’nda şehir içi ulaşımında raylı sistem gereklidir diye düşünüyorsak, bu iş düşüncede kalırsa olmaz.

            Çünkü raylı sistemi baştan beri belirtiyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi ile olmaz. Diğer şehirlerde raylı sistem bakanlık bütçesinden  sağlanan olanak ile gerçekleşti.

            Adapazarı’nda da ancak bakanlık bütçesinden ihale edilirse bu iş olur. Yoksa yıllarca kendimiz söyler, kendimiz oynarız.

***

            Böyle bir ortamın sağlanması için  tüm siyasi parti milletvekillerinin, il yönetimlerinin, sivil toplum kuruluşlarının tüm temsilcilerinin, Ankara’daki  Sakaryalı üst düzey temsilcilerin tek bir yumruk olmaları gerekir.

            Sakarya’da sağlanacak birlik ve beraberlik iradesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmesi gerekir.

            Daha doğrusu kendisinden raylı sistem için irade ortaya konması istenir.

            Adapazarı’nda raylı sistemi görebilmemiz için Sakarya  lobisinin Cumhurbaşkanını ikna etmesi gerekir. Bunu yapamazsak  kendi kendimize güzergâh tespiti yapıp dururuz.

NOT: İzninizle

İzninizle bugünden itibaren yıllık izne çıkıyorum. Yeniden sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle…

 

Bu yazı toplam 3654 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU