Günün Tarihi:29 Temmuz 2021

Şeker Cumhuriyeti5 Haziran 2021 , Cumartesi


Cevdet Güngör

   Şeker Fabrikası geçmiş yıllarda, Adapazarı’nın sosyal yaşamına renk katan bir kurumdu. Öyle ki, Şeker Fabrikası’nın o yıllardaki özelliklerini üstadımız Zeki Aydıntepe bir yazısında, “Şeker Cumhuriyeti” tabiri ile özetlemişti. Şeker Fabrikası yıllarca kampanya döneminde aldığı işçileri sigortalı yaptığı için çok sayıda Sakaryalı bu nedenle genç yaşta emekli olma şansını yakalamıştır.

           Bugün; Şeker Cumhuriyeti’nden bir kez daha söz etmemin nedeni, meslektaşımız Mustafa  Erkaya’nın  Facebook’ta kullandığı 1971 yılına ait Şekerspor futbol takımının bir fotoğrafı. O fotoğraf beni aldı yine Şekerspor’da (Adaşeker) futbol oynadığım günlere götürdü. Şekerspor,  Sakaryaspor kurulmadan önce (1965 öncesi) özellikle Türkiye Amatör Şampiyonası’nda, İzmit Kağıtspor maçları ile Kocaeli-Sakarya arasındaki tatlı futbol rekabetinin başlamasının önderlerindendir. Gerçekten Şekerspor-Kağıtspor maçları büyük rekabete neden olurdu. Ben Şekerspor’un o parlak günlerine yetişemedim. Ancak o maçları zevkle izlediğimi hatırlarım.

           Şekerspor sadece futbolda değil, yine o yıllarda çekişme içinde geçen basketbol maçlarının da önemli takımlarından biriydi. Şekerspor basketbol takımının genç kızların ağırlıkta olduğu taraftarları her maça Şeker Fabrikası’nın servis otobüsü ile gelirler ve müsabakalara renk katarlardı.

               Müzikli geceler.

           Şeker Fabrikasının bahçesinde o yıllarda her akşam canlı müzik vardı. Aydın Esen ve arkadaşlarının orkestrası eşliğinde Şeker Fabrikası mensupları hem müzik dinler, hem dans ederlerdi.

           Şeker Fabrikası’nın gerçekten de son derece görkemli bir restorantı vardı. O yıllarda Şeker Fabrikası’nı Restorantın da yemek yemek bir ayrıcalıktı. O yıllarda Adapazarı’ndaki resmi ve özel kurumlar yemeklerini Şeker Fabrikası Restorantın da verirlerdi. 

           **   ***   ***   ***   ** 

Şeker Fabrikasının bir başka özelliği ise fabrika içinde kurum çalışanlarının ve misafirlerin film izlemesi için sineması vardı. Ve o sinemada sezonun en güzel filmleri oynardı.

 

                          Kampanya günleri

 

           Adapazarı Şeker Fabrikasının kampanya dönemleri ise ayrı bir özellikteydi. Şeker Fabrikasının kampanya dönemi şu anki gibi öyle 40 gün filan değil 8-9 ay sürerdi. Ve Şeker Fabrikasını kampanyasının başlayacağı gün pancar getiren çoğunluğu öküz arabalarından oluşan uzun kuyruklar olurdu. O yıllarda tabi ki fabrikaya traktörler ile de pancar gelirdi, ancak o yıllarda traktörler şimdiki gibi fazla değildi.

           Şeker Fabrikasında kampanya döneminin başladığını Çark Caddesi’nden geçen pancar yüklü arabalardan anlardık. Bir diğer işaret ise, uzun-uzun çalan tren düdükleriydi. Çünkü o yıllarda, Geyve ve Pamukova yöresinin pancarları trenler ile Şeker Fabrikasının içine kadar gelirdi. İstasyondan Şeker fabrikasına, şimdiki Aziz Duran Parkı ve Millet Bahçesi kenarından özel bir demir yolu vardı.

           

     Kota sorunu

 

           Şeker Fabrikası’nın o parlak günleri kota oyunu ile giderek azaldı. Şeker Fabrikasının kotası (Ekilecek pancar miktarının belirlenmesi)  giderek azaltıldı.  Bu nedenle Şeker Fabrikasına pancar getirilmesini sağlayan demiryolunun üzerine asfalt döküldü.

 

           O yıllarda Şeker Fabrikasında kampanya başladığı gün davul zurnalar eşliğinde pancar getirilirdi. Fabrikanın önü bir şölen havasına dönerdi.  Çocukluğumda bu renkli görüntüler ile Şeker Fabrikasında kampanyanın başladığını anlardık. Şimdi ise Eskişehir’den pancar getiren 26 plakalı kamyonları görünce kampanyanın başladığını anlıyoruz..

Şeker Fabrikası’nın futbol takımında bir zamanlar bende forma giymiştim. Fotoğraf o yılların bir anısı. Ben o yıllarda bıyık bırakmıştım. (Oturanlardan sağdan 2.ci benim. Acaba yeniden bıyık bıraksam mı?)

Not: Mustafa Erkaya arkadaşıma arşivinden aldığım bu fotoğraf için teşekkür ediyorum

Bu yazı toplam 89 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU