Günün Tarihi:11 Nisan 2021

Şeker Pancarı ..3 Nisan 2021 , Cumartesi


Nuri Bahadır

Şeker pancarı yıllarca çiftçimizin ekonomik özgürlüğünü üst seviyelere sağlayan, yetiştiriciden tarım işçisine,  esnafına şehrin ekonomisine en büyük katkısı olmuştur.

İlimizde ilk pancar ekimi 1934 yılında başlamasıyla 1953 te Şeker Fabrikası  kuruldu. 1999 depremine  kadar   en kazançlı  ürün idi, ancak kota uygulaması, Şeker Fabrikaların özelleştirilmesi ve emeği karşılamadığından, ilimizde son 15 yılda pancar üretiminin her geçen yıl kademeli olarak düştü. İlçelerdeki pancar toplama alanlarının kapatılması bunun göstergesidir.

Söğütlü’de ikamet ediyorum. Tarımın içinde doğdum, büyüdüm. Söğütlü ovasında 1999 yılına kadar 15 bin dönüm pancar ekilirken,  gecen yıl 600 dönüm ekildi, bu yıl ise ekim yapılacağını duymadım.  Şimdi maalesef,  Söğütlü pancar boşaltma merkezi de kapandı.  Adapazarı Şeker Fabrikası kapanmayla karşı karşıya kalması kapanması ilimiz ekonomisine kayıp olacaktır.

Önceki gün çiftçilerimizden Türk Beylikışla’dan  Süleyman  Ceylaner,   Dernekkırı Abalı Mahallesi’nden Nihat  Yılmaz, Naci Kaya  ve Kasımlar’dan  Sebahattin Sofu ile çeşme meydanındaki  çay  ocağında  şeker pancarından   konuştuk.  Sebahattin Sofu amca, “Bu güne kadar en çok pancardan kazandık,  sıkıntı çekmeden traktör aldık,  çocuklarımızı okuttuk, evlendirdik,  ilimiz ova çiftçisine yıllarca şeker pancarı büyük kazançlar sağlamıştır” dedi.

Şeker pancarı ekiminin azalmasına seyirci kalınmamalıdır.

Üretimin çoğalması devam etmesi için yeni tarım politikası uygulanmalıdır.

 İlimizde pancar üretimi azalmasından Şeker fabrikası kapanabilir,

 Şeker Fabrikası kampanya döneminin davul zurna  ile  açılışı, pancar parası  alınca   çiftçiler helvacıların  önünde sıraya girişi bir anı olarak kalacaktır.

Bu ay çiftçilerimiz  mısır ve  yem bitkileri  ekimi için tarlalarını hazırlayacaklar. Maliyet  girdilerinin neredeyse  yüzde yüz artmasıyla Pandemi sürecinde  üretimin aksatmadan  yapmaları  için çiftçilerimize desteklerin daha çok artırılmalı, Bağ-kur primlerinin   yarıya   indirilmelidir. Tüm çiftçilerimize    bol bereketli  kazançlı sezon diliyorum.

Saygılarımla

 

 

 

Bu yazı toplam 2584 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU