Günün Tarihi:17 Nisan 2021

"SEVİYESİ DÜŞÜK ÜNİVERSİTE..."4 Şubat 2021 , Perşembe


Özlem Doğan

"GERÇEK BİR ÜNİVERSİTENİN YOKLUĞU BİR ÜLKENİN KALKINMASINA, İLERLEMESİNE MANİ OLABİLİR FAKAT SEVİYESİ DÜŞÜK BİR ÜNİVERSİTE, MEMLEKETİ MUHAKKAK MAHVA GÖTÜRÜR." MÜMTAZ TURHAN 1908-1969

  Yorgunuz. Yok virüsüydü, yok ekonomisiydi, yok dış politikasıydı, yok ötekileştirilmeleriydi, kadına şiddet olaylarıydı, terör olaylarıydı vs... say say bitmez yerinde durmayan gündemlerden yorgunuz. Üzerinde durulması gereken daha önemli konularımız varken, insanlarımızın sağlık ve huzur içinde yaşayabilmeleri için el ele, omuz omuza, kafa kafaya verip, düze çıkabilmek adına birlik olmamız gereken zamanlarda derdimiz; "rektör" ataması olmamalıydı.

   Rektör seçimlerinin atamaya bağlı değil, eskiden olduğu gibi seçime dayalı olması gerektiğine inananlardanım. Çünkü iktidarlar gelip geçerler fakat sorgulayıcı ve bağımsız düşünmesi gerekenleri yetiştirecek bilim yuvaları, ülke kalitesi için olmaz ise olmazlardandır ve bağımsızlığı şarttır. Siyasete alet edilmemelidirler.

  Yakın tarihlerde okuduğumuz onlarca "yakınını atayan rektör ve dekan" haberleri ve ayrıca ülkeler bazında yayınlanan istatistiklere baktığımız da, gerek makale yazımında, gerekse bilimsel çalışma "atıf" bakımından gerilemiş olmamız da bu durumun "olumsuz" sonuçlarından bir kaçı bence...

  Diğer yandan ülkemizin geleceği olan pırıl pırıl gençlere huzurlu bir çalışma ortamı sağlamakla da mükellef olduğumuzu düşünüyorum.

  İnsanlar fikirlerini rahatlıkla dile getirebilmeli ve uzlaşma yoluyla sorunların çözülebildiği bir ülke olabilmeliyiz. Bize yakışan da budur!

 

Bu yazı toplam 804 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU