Günün Tarihi:4 Mart 2021

Sevmek sanattır,28 Kasım 2020 , Cumartesi


A.İlhan Düzgün

Sevmek sanattır,

Sevmek sanattır diyor ErichFromm,

Seveler de sanatçıdır!

Ama şimdiki sevenler ile ahir zaman aşıklarını da karıştırmamak lazım, bu yüzden bu konuyu kavramlar ve eylemler üzerinde konuşacağız bu gün de;

ErichFromm, günümüz aşıklarını, günümüz sevenlerini şöyle tanımlıyor;  “Çağdaş insan, kendini bir mal durumuna sokmuştur”. Evet, biraz ağır bir söz ama bir adım geri çekilebilir ve çevrenizdeki ilişkilere üçüncü göz olarak bakabilirseniz; sevginin içine gizlenmiş olan alışverişi, karşılıklı menfaati ve sözleşmenin bitmesi durumunda bile bu alışverişin kalan yaşam için nasıl bir sigorta haline geldiğini görebilirsiniz!

Günümüz kadını ve erkeği, kendi değerlerini kişilik pazarında sergileyerek “kendisinin yüksek kar getirebilecek bir yatırım aracı” olduğunu göstermeye çalışır. Bu şekilde alıcısını arar.

Bu süre içinde talip olan veya muhtemel alıcılarını gözden geçirerek, kendisi için en uygun olanı belirlemeye çalışır. Uygun bulduğu ile birlikte durumlarını gözden geçirirler ve karşılıklı olarak faydalarını ile sunduklarını değiş tokuş ederler, yani aşık olur ömürlerini birleştirirler (?).

Aslında her ikisi de, günümüz neo liberal ekonomisinin kriterlerine uygun olarak karşılıklı değerlerini yükselten dürüst bir alışveriş yapmışlardır(?)

Ama sanat olan sevgi bu değil!

Sevme eylemi seveni sadece sevdiği kişiye değil birlikte yaşadıkları vesevgiyi hak eden herkese yakınlaştıran bir duygu durumudur.

Bu duygu durumu; yaşamın içindeki dayanışmayı ve yardımlaşmayı öne çıkararak insanca birlikte yaşama arzusudur, çünkü sevmek bizi insanlaştırır.

Sevmek zorlama olmadan, sadece özgürce yaşanabilecek bir duygudur.

Sevgi vermektir, almak değil, verdikçe mutlu olmaktır.

İnsan sevdiğine ne verebilir?

Sahip olduğu en değerli şeyinden yaşamından verir elbette.

Hiçbir şey veremiyorsa, çaresizlik içindeyse bir camın arkasından biribirlerinebakışılarıyla güç verir, nefes verir, can verir sevgiyi sanata dönüştüren sanatçılar ( şimdi saygı ile eğilmek lazım onların önünde). Arada sadece ölçülemeyen alınıp satılamayan çok büyük bir duygu vardır çünkü.

Duygu vardır dedik ama sadece duygu değildir sevmek,bir karardır aynı zamanda, bir yargıdır, bir söz vermedir ve bir duruştur. Sevginiz, eylemleriniz ve kararlarınız ile desteklenmişse ancak o zaman “seni ömrümün sonuna kadar seveceğim” diyebilirsiniz,  çünkü söz vermek için sadece duygu yetmez.

Gelinen noktada, bu iki kişi her zaman sevdiğini düşünerek yaşar, her ikisi de her zaman birlikteymişler gibi sürdürürler yaşamlarını ve karşılıklı mutlulukları için yaşarlar.

Mutlu etmek, mutlu olmanın olmaz ise olmazıdır onlar için.

Onlar böyle sıfır bencillikle yaşarken birleştiklerinde ise çok emek verdikleri AİD oldukları sevgilerini korumak için ise son derece bencil davranırlar. Çünkü sevgi iki kişilik bencilliktir.

Ve son söz yerin; günümüz aşıklarına, çağımız aşıkları derken biz sevginin sanat olduğuna, böyle sevenlerin de sanatçı olduğuna inananların aşklarına da ahir zaman aşıkları diyoruz, kimse karıştırmasın diye de tarihe not düşüyoruz.

Şimdi geldik ahir zaman aşıklarının buluşma saatine, hadi göğe bak!

 

Bu yazı toplam 2430 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU