Günün Tarihi:5 Temmuz 2020

Sigara satışları18 Şubat 2020 , Salı


Seyfi Yücel

Sigara satışında düşüş sigara içenlerin azaldığını mı gösteriyor?

 

Sigarada satışında yeni dönem başladı. Farklı markaların sigara kutuları tek tip hale getirildi, renkleri koyulaştırıldı, sigaranın zararlarına dair ikaz yazıları daha dikkat çekici hale getirildi. Amaç sigaranın zararlarını insanlara fark ettirerek daha az sigara içmelerini sağlamak. Devlet elindeki çeşitli araçlarla sigaraya karşı ciddi kampanya yürütüyor. Devletin sigaraya karşı yürüttüğü kampanyayı takdirle karşıladığımı, vatandaş olarak da katkıda bulunmak için elimden geleni yapmaya çalıştığımı belirtmek istiyorum.

***

Sigaraya karşı mücadele yöntemlerinden birisi de fiyatını arttırmak oldu. Bir paket sigara ortalama on beş lira oldu. Ciddi bir rakam… Her gün bir paket sigara içen kişi ayda dört yüz elli lira harcamak zorunda. Asgari ücretin beşte birine denk geliyor. Sigara fiyatları yükselince resmi rakamlara göre sigara satışında ciddi düşüş yaşandığı söyleniyor. Sigara satışındaki düşüşün insanların sigaradan uzaklaştığı anlamına mı geliyor? Keşke öyle olsa ama bu iyi niyetli yoruma katılmadığımı üzülerek ifade etmek istiyorum.

***

“Bir ürünün fiyatı artınca merdiven altı, tezgâh altı piyasa oluşur” ekonomi gerçeği sigara satışında da oluştuğunu görüyorum. Neredeyse her köşe başında tobaccoshop (tütün dükkânı) açıldı. O kadar ki Çarşamba Pazarı başta olmak üzere semt pazarlarında plastik kovalar içinde çeşit çeşit tütün satılıyor. Katlı Pazar’da, Pazar günleri kurulan Oto Pazarı dâhil her yerde açıkta satılan tütün tezgâhlarını görebilirsiniz. Tütün dükkânlarında, tezgâhlarında tütünle birlikte sigara kâğıdı, sigara sarma makinesi, sigaraların içine konduğu küçük poşetler de beraber satılıyor. Kiloyla, gramla tütün alabildiğiniz gibi hazır sarılmış sigara da alabiliyorsunuz. Muhtemelen fiyatı paket fiyatına göre daha ucuza geliyor. Geçtiğimiz günlerde Oto Pazarı’nda baba, yanında yedi, sekiz yaşlarında çocuğu ile birlikte tezgâhın başına oturmuşlar ellerinde makineyle sigara sarıyorlardı. Sardıkları sigara önlerinde öbek oluşturmuştu.

 

***

Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi, Onkoloji servisinde her gün onlarca hatta yüzlerce hastanın ışın tedavisi ve kemoterapi olduğunu görüyorum. Kanserin birinci derecede sebebinin sigara olduğunu en ilgisi kişiler bile biliyor. Biliyor ama ibret verici bir durumu da görüyorum. Adam yetmiş yaşlarında tekerlekli sandalyede, bir kolunda serum, ağızında maske… Öylesine zayıf ki iskeletinin üzerinde sadece derisi kalmış. Kemoterapi sırası bekliyor. Başında otuz yaşlarında muhtemelen kızı olsa gerek her ikisi de sigara içiyor. İçmek ne adam sigarayı adeta yiyor… Her ikisi de sigarayı son noktasına kadar içip, izmaritini de yere atarak içeri girdiler. Onlarla birlikte onlarca kişi de kanser tedavisi gördükleri halde sigara içmeye devam ediyorlardı. Onkoloji servisinin önü sigara izmariti dolu… Burada bulunmalarına, acı çekmelerine, bir sürü masrafa neden olan sigaradan asla vazgeçmiyorlar.

***

Şehrin tam göbeğinde kafe başta olmak üzere Serdivan bölgesinde, birçok bölgede kafelerde sigara yasağı işlemiyor. Kafeye girdiğinizde kendilerince iki bölüme ayırmışlar sigara içilen bölüme girdiğinizde oturur oturmaz önünüze plastik bardakla su getiriyorlar. Önce anlamadım ama daha sonra kül tablası olarak kullanılıyormuş. Pis koku, tavanlarda sigara isi açıkça bu mekânlarda her zaman sigara içildiğini gösteriyor. Çarşıda pasaj içlerinde, çay ocaklarında sigara yasağına aldırmadan insanlar fosur fosur sigara içiyorlar. Hatta ilimizin tanınmış bir spor kulübünün lokalinde bile sigara içiliyor. Daha da acısı lise önlerinde hem de öğretmenlerinin yüzlerine üfleyerek öğrenciler sigara içiyor. Uyanama, çekinme, yasak, ayıp demeden… Sayıları da her geçen gün daha da arttığını üzülerek görüyorum. Adeta kanıksanmış, okulun önünde sigara içmek “okul dışında bana karışmazsınız” denilerek normalleşmiş durumda.

***

Resmi sigara satışlarındaki düşüş insanlarımızı sigaradan vaz geçtiği yanılgısına düşürmesin. Başta tütün dükkânları olmak üzere sigaraya karşı mücadele taviz verilmeden sürdürülmeli.

 

 

 

Bu yazı toplam 1313 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU