Günün Tarihi:17 Ocak 2021

ŞİKAYETİM VAR...29 Ekim 2020 , Perşembe


Özlem Doğan

Maalesef ülkemizde doğru çalışmayan mekanizma; Şikayet...

Ya şikayet süreçleri yıldırır insanı ya da şikayet sonrası çözüm geliştirilmemesi veya dönüt verilmemesi...
Kimi zaman da oluşturulmuş şikayet mekanizmasını, kişilerin çıkarları veya kompleksleri doğrultusunda art niyetli kullanması.
Her iki durumda da mağdur olan, hakkı yenen masum vatandaş oluyor ne yazık ki. En önemli olan "Konforlu ve Güvende Yaşama Hakkı" elinden alınmış oluyor.
Örneğin; 5-6 aylık bebek kucağında araba kullanan birini gördüğümde ki mutlaka polisi arayıp, o aracın konumundan tutunda, plakasına kadar vermişimdir. Bir an olsun içim rahatlasa da, sonra ne olduğuna dair bir bilgim olmadığı için "yaptığım şey boşuna mı?" düşüncesi içimi kemirmiştir. Oysa, bu tip durumlarda ağır cezalar uygulansa, hatta gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kişinin ehliyetinin elinden alınmasından tutun, çocuğun devlet tarafından korumaya alınmasına, tekrarı durumunda kişinin psikolojik olarak sorgulanmasına ve hatta tutuklanmasına varan cezalar uygulanırsa kolay kolay kimse cesaret edemez böyle hatalara. Bizim de içimiz rahat eder, çünkü biliriz ki bu tip kişiler, çocuğu düşündüğünden değil ama o cezaları alma korkusundan cesaret edemez ve kurala uymak zorunda kalır belli bir süre sonra. Ee... Herkesin vardır mutlaka;"yurt dışında yaşayıp, kendi ülkesinde kurallara uymayan ama yaşadığı ülkedeki kurallara mecburiyetten riayet edip de buralarda ballandıra ballandıra anlatan" tanıdıkları... Demek ki neymiş; duyarlı insan olmaları beklemeyip, duyargaları açmalarını sağlayan sistem olmak önemliymiş...
Yani işin özeti yaptırımmış...
  Kıssadan hisse çıkaracak olursak; cezai yaptırımlar konusunda bir türlü netleşemiyor, ceza uygulaması koyulsa  dahi, bir türlü istikrarlı devam edemiyoruz...
Yere tükürene, çöp atana, trafik kurallarını ihlal edene, kamu içinde hatalı davranış sergileyenlere ağır para cezası kesilmesi ve sonra yine tekrar ediyorsa kamu hizmeti "çöp toplamak gibi" cezaları biz neden uygulanmıyoruz? Çok mu zor?
  Ahbap çavuş ilişkisinin ağır bastığı, profesyonellikten uzak sistemlerde toplum huzuru ve çevresel kalite hep düşük olur. İnsanlar had bilmiyorsa bunu kanunlar nezdinde bildirmek ise devlete düşer. "Eğitim-Öğretim"le veremiyorsan bu terbiyeyi yasaklar ve kanunlarla verir ve daha önemlisi "tarafsız görevlilerle" takibini yaparsın.
  Yalnız buradan bizim ülkemizde hiç şikayet sistemi kurulmadı sonucu çıkmasın. Kuruldu elbet. Fakat; "ne kadar düzgün ve etkin çalıştı-çalışıyor?" cevaplanması gereken önemli bir sorun... Eğitim sisteminden tutun, sağlığa vs şikayet için kanallar oluştu ama öyle görünüyor ki maksadına hizmet edemedi ya da istemeden de olsa maksadını aştı.  Art niyetli kullanımlar yanlış sonuçlara yol açabildi. Çünkü sonrasında inceleme ve soruşturma sistemi doğru işlemedi belki de... Kimi zamanda, bedene giren ilaç misali, hastalığı yok edeyim derken, yan etkileri, amaçlanan maksadından daha başka hastalıklara neden oldu.
  Demem o ki bu devenin her yeri eğri, bizde eğri oturup doğru konuşmalıyız ki; hak ettiğimiz huzurlu ve kaliteli toplumsal yaşama ulaşabilelim.
Doğru talep olmadan, kaliteli arz olmayacağını da bilelim...

 

 

Bu yazı toplam 2404 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU