Günün Tarihi:5 Haziran 2020

ŞİMDİ SPOR VAKTİ…3 Nisan 2020 , Cuma


Alpay Alev

ŞİMDİ SPOR VAKTİ…

Sevgili Okurlarım ,

Covıd-19 salgını dünyada tüm hızıyla ilerlerken bizlerde ülkemizde 20 gündür karantina yaşamımızı sürdürmekteyiz. Son iki yazımda Koronavirüsün yaşam sağlığımız ve spor organizasyonları üzerindeki olumsuz etkisinden bahsetmiştim.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olduğum için bende bu süreçte Özel Erenler Güneş Okullarımızın oluşturmuş olduğu oldukça donanımlı ve faydalı altyapı sayesinde derslerimi onlineolarak işlemeye gayret gösteriyorum. Çocukları inanın çok özlemişiz.  Milli Eğitim Bakanlığımız bu olumsuz süreçte çok güzel önlemler alarak TRT ekranları aracılığıyla öğrencilerimizi çeşitli programlarla buluşturarak derslerinverimli işlemesini sağlıyor. Tabiki hiçbir şey yüz yüze eğitimden daha değerli ya da faydalı değil; ama bu süreç aynı zamanda teknolojik altyapımızı güçlendirme ve daha çok online eğitime alışma fırsatını yaşadığımız çok farklı bir tecrübe oldu bizler için.

7’den 70’e birçok insanımız ‘’ Evde Kal ‘’diyerek sosyal hayatımızın yeniden oluşturulmaya çalıştığı bu zaman diliminde önemli bir mesaj verdi.  Tabiki evde kalalım, sağlıklı olalım.  Fakat bir çok uzmanımız bu salgın sürecinde şu görüşte birleşmekte ;  ‘’Bağışıklık sistemimiz güçlü olsun, düzenli uyuyalım ve dengeli beslenelim’’ bu parametreleri dikkate aldığımızda bu durumu gerçekleştirmenin aslında en kolay yolunun spor yapmak olduğu karşımıza çıkıyor. Bu sayede hem yaşamımızı daha disiplinli bir şekilde sürdürmüş olacağız hem de bu hastalığa yakalanma riskimiz azalacaktır.

Covıd-19 salgını sebebiyle Spor salonlarımız kapalı, Fıtness merkezlerimiz hizmet vermiyor, parklarımızda ise sınırlı sayıda halkımız virüs tehlikesine karşı sporunu yapma çabası içerisinde. Oysaki evimizin bir odasını spor yapabileceğimiz bir ortama dönüştürmek bizim elimizde. Çocuklarımız online dersin başında normal yaşantılarına göre daha az hareket etmekte ve bu süreçte psikolojik olarak daha fazla yeme alışkanlığını kazanabilmektedir. Bu da dolayısıyla obezitenin artmasına neden olabilir.

Benim Sağlık Bakanlığımıza ve Milli Eğitim Bakanlığımıza önerim şudur ;  Spor  ve Sağlık alanında yetişmiş uzmanların ya da akademisyenlerin desteğini alarak gerek sosyal medya aracılığıyla gerekse televizyon ya da diğer online platformlar ile halkımıza ulaşarak sağlık ve spor konusunda bu süreçte çok daha fazla bilinçlenmelerini sağlamalarına yardımcı olmalarıdır. Televizyonda bazı programlarda doğru beslenme, düzenli uyku ve faydaları anlatılabilir. Egzersiz örnekleri gösterilerek ve uygulamalı yaptırılarak evlerimize kadar sporu ulaştırabiliriz. Halkımıza önerim ise, Herkes İçin Spor Federasyonumuzun resmi web sayfasında yer alan egzersiz ve spor örneklerini takip ederek bu süreci kendiniz için faydalı geçirebilirsiniz.

Bizler spor dediğimizde sadece televizyonlardan izlediğimiz spor müsabakaları aklımıza gelmemeli, spor yaşamımızın bir parçası olmalı ve izleyici konumundan çok, hareket eden tarafta olmalıyız. Yerel yönetimler bu süreçte halkımızı daha fazla bilinçlendirerek yerel medya aracılığı ile insanlarımızı evlerinde ya da bahçelerinde spor yapmaya teşvik etmelidir. Yani Kitlelere spor yaptırma ve onları hareketli kılma anlayışını bir an önce devreye sokmak durumundayız.

Evimizde  ben ve eşim hatta çocuğumuzda bir çok sosyal medya platformundan kitlelere ulaşan Fıtness eğitmenlerini ve oyunla hareket eğitimi programları yapan uzmanları takip ederek bu süreci hareketli geçirmeye gayret gösteriyoruz.

Haydi Şimdi Gerçekten Spor Vakti… kişisel sağlığınızı korumak, stresten uzak durmak istiyorsanız spor yaparak hem zinde kalın hem de hayat kalitenizi sürdürün…

Bu yazı toplam 2219 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU