Günün Tarihi:4 Mart 2021

Sıra Erenler Caddesi’nde19 Ocak 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Yaklaşık üç yıl önce D 100 Karayolu, EBK Kavşağı’ndan yürümeye başlayıp, Yeni Cami’ye kadar yürümüştüm. Yürüyüşüm sırasında yol zemini, kaldırımları, kaldırımların işgali, kavşaklar, bağlantı yollarının durumunu, izlenimlerimi aktarmaya çalışmıştım.

***

Geçtiğimiz günlerde aynı güzergâhı tekrar yürüdüm. Yürüyüş güzergâhımın başladığı, şehrimizin ana girişlerinden birisi olan EBK Kavşağı’nsa ağaçlar büyümüş, kıraç olan toprak yeşillenmiş; yeşilin güzelliği yanında her yerde olduğu gibi çöplerin çirkin görüntüsü insanı üzüyor.

***

Girişte ilk sola dönüş Uluyol Caddesi yenilendi, kaldırım, bisiklet yolu, asfalt kalitesiyle şehrimizin önemli arterlerinden birisi haline geldi. Trafik akışını hızlandırmak için ışıklı kavşak dönel kavşak haline getirilebilir mi? Üzerinde çalışmakta yarar var. 

***

Şehrin girişinden başlayarak Sakarya Caddesi’nin bozuk zemini, kara beton olan kaldırımları yenilenmiş gördüm. Şehrimizin ilk katlı kavşağı bitti; hizmete girdi. Karasu istikametine giden araçlar trafiğe takılmadan köprü üstüne çıkarak yoluna devam ediyor. Köprünün alt çevre düzenlemesi de oldukça güzel oldu diyebilirim.

***

Atatürk Sanayi Sitesi’nin girişi düzenlenmiş, bozuk olan iç yolları asfaltlanarak modern hale getirilmiş.

***

Emniyet Müdürlüğü önündeki kavşakta ışıkların kaldırılarak dönel kavşak haline getirilmesi son derece yararlı olmuş. Trafik tıkanmadan ulaşım sağlanabiliyor. Bu kavşaktan sola döndüğünüzde Erenler Caddesi (Emniyet Caddesi) eski haliyle devam ediyor. Çevredeki güzergâhların yenilenmesine rağmen burası eski haliyle devam ediyor. Öncelikle emniyet müdürlüğünün kapısının karşısındaki, çoğunlukla sigorta acentesi, araç takip bürolarının bulunduğu bina harabe görünümüyle çevrenin en çirkin yapısı diyebilirim. Çatısında başlayıp, dış cephesi, pencereleri dökülüyor. Ticari değeri yüksek bölgede olmasına rağmen bu derece bakımsız olması da düşündürücü… Erenler Caddesi çevrede bakımsız kalan tek cadde diyebilirim. Zemini bozuk, kaldırımları taş, kara beton. Bu cadde Sakarbaba Caddesi’ne kadar bölümü bölünmüş yol haline getirilse, kaldırımları yenilense şehre girmeden Serdivan istikametine gidecek araçlar için tercih edilecek güzergâh haline geleceğini düşünüyorum.

***

Yeni Erenler Belediyesi’nin önünden Sakarya Caddesi istikametine yapılan Evliya Çelebi Bulvarı gerçekten çok güzel oldu fakat önünde bulunan birkaç binan olması sebebiyle ana caddeye bağlanamadı. Bu nedenle de atıl durumda kaldı diyebilirim. Sahipleriyle anlaşıp bu binalar kaldırılsa MÜSİAD’ın önünde çok güzel bir kavşak oluşacak ve araçlar şehre girmeden batı istikametime ilerleyebilecek. Yine o bölgede apartman altındaki oto galerilerinin kaldırım işgalleri yıllar öncesinde olduğu gibi devam ediyor. Kısa zamanda da değişecek gibi görünmüyor!

***

Küpçüler Kavşağı’ndan sola dönünce başlayan Mehmet Akif Ersoy Bulvarı çok yakında yenilendi. Altyapı, asfaltı, kaldırımlarıyla beraber modern bir bulvar haline geldi. Ancak araçlar bu yolu kullanmayı pek tercih etmiyor. Bunun sebebi bana göre kavşağın tasarımında bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Emniyet müdürlüğü önündeki kavşak gibi düzenlenerek sola dönüş kolaylaştırılırsa daha iyi olacağını düşünüyorum.

***

Patates Hali Kavşağı’nda düzenleme güzel oldu. Özellikle hal girişinde pislik, çöplük kaldırıldı. Kaldırım düzenlemesi yapılarak, banklar konulmuş, güzelleşmiş. O bölgede birkaç çınar, ıhlamur ağacı dikilebilirdi diye düşünüyorum. Hemen sola dönüşte Hacıoğlu Caddesi’nden yürüdüm. Cadde öncesinde köy görünümünden daha beterdi. Yapılan düzenlemeyle oldukça şık, güzel hale gelmiş.

***

Tüm yapılanlar elbet insanımız, bizim için. Emeği geçenlere teşekkürlerimle birlikte işlerinde kolaylıklar diliyorum.

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1253 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU