Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Sıradan olmak ve sıra dışı olmak!11 Eylül 2021 , Cumartesi


A.İlhan Düzgün

Hepimiz zaman zaman kendimizi önemli, değerli hissederiz zaman zaman da tersi!

Bu ruh halimize göre değişir ama gerçekte önemli miyiz? Yoksa tersi mi?

Düşündükçe benim de kafam karışıyor!

Sanki Manly P. Hall’in tarihi sözü bu işin hem çelişkisini anlatıyor hem de doğrusunu:

«Mikroskop insana önemini gösterdi; teleskop da önemsizliğini.»

Önce teleskoptan bakalım kendimize, ne kadar sıradan olduğumuzun altını çizelim;

Bir dakikada 250 kişi doğup 105 kişi ölüyor! Yaşınızı düşünün doğduğunuzdan beri kaç insan doğmuş ve ölmüş, tanıdığımız dışındakilerden hiç haberimiz yok, onların da bizden haberleri yok.

 Dünyayı yaklaşık olarak 8.7 milyon canlı türü ile birlikte paylaşıyoruz, 8.7 milyonda biri insan türü, pek çoğundan haberimiz yok, onlar da tüm insanlardan habersiz!

 Güneşten çıkan ışık 30 bin yıl sonra bize ulaşıyor, bugün bize ulaşan ışık buzul çağında yola çıktı bugün bize ulaştı, tahminen toplam 109 milyar insanın bu dünyada yaşadığını hesaplıyor bilim adamları, ışık yola çıktığında kaç insan vardı acaba!

Bilim adamları gözlenebilir evrenin 90 milyar ışık yılı büyüklüğünde ama tamamının bundan 250 kat daha büyük olduğunu düşünüyorlar, bir ışık yılı 9 trilyon kilometre dünyanın çevresi ise sadece 40 bin kilometre, şimdi siz bu yaşadığımız kocaman dünyanın evrenin içinde ne kadar görüneceğini ve görünemeyeceğini ve içindeki bizi düşünün.

Böyle bakınca ne kadar sıradan, bu dünyaya, evrene 80-90 yıllık misafirliğimizde fark edilemeyecek kadar ufaldığımızı hissediyoruz.

Burada kesip ne kadar sıra dışı bir varlık olduğumuzu da görmek için mikroskopa takılalım biraz;

Bir ilişkide ortaya çıkan 200-300 milyon spermden yumurtaya ulaşan ve bu dünyaya gelme başarısını gösteren tek bir sperme yani bize bu ilk maratonun uzun ara tek şampiyonuna bilinen en büyük madalya takılmalı,

Vücudumuzdaki DNA’ları uç uca eklediğimizde 18 milyar kilometre yaptığını bunun da Dünya’dan Pluto’ya gidip gelinebilecek bir mesafe olduğunu öğrenince

Veya tüm damarlarımızın uzunluğunun 96 bin kilometreye ulaştığını bu mesafenin de Dünya'yı neredeyse üç kez sarıp sarmalayabileceğini öğrenince;

Bizim bir mucize olduğumuzu düşünmek zor değil!

Hele hele İnsan beyninin saniyede 38 katrilyon işlem yapabilme kapasitesinin ancak binde ikisine yetişebilen bir bilgisayar (Blue Gene) yapılabildiğini bilmek bizim ne kadar sıra dışı ve özel olduğumuzun kanıtı değil mi?

Peki, bunları bilip bilmemek ile mi karar vereceğiz sıran mı, önemli mi olduğumuza,

Hayır, tabi ki!

Ama bilmek bana iyi geldi sizinle de paylaşayım dedim.

Sizi değerli yapan size sizi değerli hissettiren(ler)dir,

Sizi değerli yapan bildiğiniz ve doğru bildikleriniz ile ilerleme cesaretinizdir,

Sizi değerli yapan nasıl kendinizi tanımladığınız değil sizi nasıl tanımladıklarıdır!

Sizi değerli yapan bıraktığınız izdir, hatıralardır, anılardır.

Bunları an içinde yaşarsınız anı olarak seyredersiniz.

Aslına ulaşan mutlu olur değerli olur, uzaklaşana yazık olur.

Sevgiyle saygıyla kalın, anılarda iyi kalın, iyi anılın ve sevdikleriniz ile yaşlanın diyerek on bir eylülde okunmak üzere tarihe not düşelim.

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 374 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU