Günün Tarihi:23 Haziran 2021

Şirin bir Adapazarı’mız vardı21 Ocak 2018 , Pazar


Cevdet Güngör

Adapazarı, eski yıllarda iki katlı evleri her evin bahçesinde ki meyve ağaçları ile gerçekten şirin mi şirin ve son derece sosyal bir kentti.

            Atatürk Parkı, şemsiyeli yolları ile son derece sempatik bir parktı. Atatürk Parkı’nın Melek Çarşısı’na bakan tarafında Öğretmenler Lokali her yönü ile şehrin sosyal yaşamına katkıda bulunurdu. Öğretmenler Lokali’nde akşamları canlı müzik eşliğinde aileler yemek yerdi.

                                                       ***

            Öğretmenler Lokali’nin karşısındaki Melek Sineması ve Melek Pastanesi’nin bizim kuşakta ayrı bir yeri vardır.

Zaman-zaman sizler ile paylaştığım gibi Melek Sineması’nın cumartesi suareleri ailelerin en şık kıyafetler ile sanki bir defile havasındaydı.

                                           ***

Adapazarı’nın o eski şirin zamanlarında Kömürpazarı’nda bayan garsonların hizmet verdiği lokantaların yanı sıra yine Kömürpazarı’nda belki de Türkiye’nin İngilizce eğitim veren ilk Amerikan Kolejlerinden birinin eğitim verdiği de bir gerçek.

                                             ***  

  Adapazarı özellikle yaz akşamlarında yazlık sinemaları ile ünlüydü. Adapazarı’nın ilkyazlık sineması yine Kömürpazar’ında Erman Sinemasıydı.  Adapazarı’nın ilk yazlık sinemalarından bir diğeri ise Atatürk Bulvarı’ndaki eski Halk Evi’nin bahçesindeki yazlık sinemaydı. Bu uzun yıllar Ticaret Lisesi olarak hizmet verdi. Şimdi ise Büyükşehir Belediyesi’nin Sanat Kültür Dairesi olarak hizmet veriyor. Erman Sinemasından beriye doğru gelindiğinde Yeni Sinema vardı. Yeni sinemanın yazlığı Kavaklar Caddesi’ndeydi. Yine Kavaklar Caddesi girişindeki Saray Sineması zamanın en güzel Türk filmlerini getirmesiyle ünlüydü.  Hele de Zeki Müren’in filmleri Saray Sinemasının yazlığında  kapalı gişe oynardı. Saray Sinemasının ilerisinde Atlas Sineması ve yazlığı vardı. Atlas Sinemasın da daha çok avantür Türk filmleri gösterilirdi. Yazlığı İstasyon Caddesi girişinde olan Fitaş Sineması’nda yabancı filmler vizyona girerdi. Melek ve Fitaş Sinemalarında hafta sonlarında zamanın ünlü sanatçıları konserler verirdi.  

Bir başka yazlık sinema ise yine İstasyon Caddesi’ndeki Feza Sineması’ydı. Feza Sineması daha sonraları Ankara Caddesi’ndeki bir apartmanın terasın da hizmet vermeye devam etmişti.

                                                            *** 

Bizim çocukluğumuz ve gençliğimizde Adapazarı’nın en gözde sosyal mekanlarından biri Şeker Fabrikası’nın Tesisleriydi.

Şeker Fabrikası’nın lokalinde yaz akşamları orkestra eşliğinde Aydın  Esen’in davudi sesi ile söylediği tangolar eşliğinde aileler yemek yer ve daha sonra danslar edilirdi.

Şeker Fabrikası’nın bir diğer özelliği ise Restaurant’ın olduğu binada fabrikanın personeli için bir sinemanın olmasıydı. Yeni vizyona giren yabancı filmlerin oynatıldığı sinemaya fabrika dışından da konuklar gelip filmleri izleyebilirlerdi.

Şeker Fabrikası’nın sosyal tesislerinin şimdiki bakımsız halini görenler o yıllarda burasının nasıl güzel bir sosyal görevini yerine getirdiğini hayal bile edemezler.

                                                        ***  

O yıllarda şimdi Büyükşehir Belediyesi’nin olduğu yerdeki Atatürk Orta Okulu’nun bahçesindeki basketbol sahasında çok zevkli basket maçları oynanırdı. Özellikle aileler bu sahada oynanan iddialı basket maçlarını izlemeye gelirlerdi. Şimdilerde Sakarya Büyükşehir Belediyesi Basketbol takımının 1. Lige yükselmesi ile basketbol yeniden Adapazarı gündemine girdi.

İnşallah devam eder

                                                                ***  

             Adapazarı Çark Mesire yeri ve Çark Deresi’nde yapılan sandal sefaları ile gerçekten çok şirin bir yerdi. O günleri yaşananlar şimdi Adapazarı’nın o şirin halini özlem ile anıyorlar. 

Bu yazı toplam 112799 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 5 Mart 2018 , Pazartesi

Ahmet Camnalbur

Slm.Çark Caddesindeki yazlık SES SİNEMASI, rahmetli ağabeylerimiz Özcan,Mehmet ve de büyüğümüz Mehmet Önen ile arkadaşlarımız Nihat Yıldız Futbol arkadaşlarımız Sedat Algı, Ünal Kazak ile Rahmetli Ersay ve Tuğrul kardeşler ve diğerleri unutulmaz..

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU