Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Siyaset6 Mayıs 2022 , Cuma


Cevdet Güngör

                                  Neden önseçim istemezler

                Bayram tatili fırsatı ile milletvekilleri seçmenleri ile buluştu. Bayram tatili boyunca kapı arkalarında yapılan kulislerde, genellikle önümüzdeki genel seçimde milletvekili olmayı hayal edenlerin alttan altta nabız yokladıkları dikkat çekti. Tabi mevcut uygulamalara göre sıklıkla belirttiğim gibi, vatandaşlara kendi vekilin seçme şansı verilmiyor. Çünkü milletvekili adaylarının yargı denetiminde önseçim ile belirlenmesine tüm partilerin genel başkanları sıcak bakıyor.

       ***   ***   ***   ***   ***   ***   *

                Sakarya da geçmişte milletvekili adaylarının çok az sayıda da olsa ön seçim ile belirlendiği seçimler oldu. O önseçimlerden birinde sahte üyelik kartı düzenlendiğine şahit olmuşumdur. Yine bir ön seçimde bir milletvekili adayını ilçesinde yapılan önseçimde sandıktan çıkan tüm oylar tek bir aday için atılmıştı. El insaf. Kullanılan 200 dolayında bir oydan hiç mi başka bir isim çıkmaz? Tüm oylar tek kişi için kullandı.

**   ***   **   ***   ***  

                Zaman zaman da önseçimler gizli oy, gizli tasnif ile yapılır.  İllerde sözde önseçim yapılır, genel merkezden görevlendirilen bir isim oy çuvallarını alıp, Ankara ya gider ve sayım Ankara’da yapılır. Bunun adına önseçim denir mi? Yapılan önseçim aldatmacası ile parti içi çekişmenin az bir düzeye indirgenmesinden başka bir şey değildir.

                ***  **   **

                Son zamanlarda özellikle AKP de milletvekili adayları, genel merkezde yapılan ve adına mülakat denen yöntem ile belirleniyor.  Sonuçta yine halkın gönlündeki isimler değil, genel merkez yönetiminin uygun gördüğü isimler halkın temsilcisi olma şansını yakalıyor. Tabi durum böyle olunca her partide çok sayıda ismin milletvekili olma şansı baştan kesiliyor.

 ***   ***   ***   **** 

                Bu konuda bana çok ilginç gelen bir olaydan da söz etmek istiyorum.  İsim vermeden diyelim A partisinden genel merkez tarafından 1. sıraya getirilmesinde görüş birliği olan bir ismin, bir başka ilden aday gösterilmesi ve Sakarya 1. sırasının boşaltılması şeklinde kulisler yapıldığını hep biliyoruz. Aslın da bu kulisleri yapanlar güç birliği içinde genel merkeze giderek yargı denetiminde ön seçim yapılması için diretseler, sanırım çok daha bir çözüme ulaşmış olurlar. Ama işin kolayına kaçılıp, önseçim tercih etmiyorlar.  Sonrada hayıflanıp duruyorlar. Hatta hayıflanmanın ötesinde parti içi muhalefet yapmaya başlıyorlar. Bir başka deyişle parti içi demokrasi kendilerinin milletvekili olmalarının önünü açarsa iyi, yoksa tü-kaka..

 ***   ***   ***   **** 

                Şöyle partiler her il de milletvekili adaylarını yargı denetiminde yapsa ve seçilen milletvekilleri de kendilerini genel başkanlarına karşı değil, halka karşı sorumlu hissetse kötü mü olur? Şüphesiz iyi olur. Bu yönteme demokrasiye inanan herkesin destek vereceği  muhakkaktır. Ancak hemen tüm partilerin genel başkanları bu yöntemi tercih etmiyor.

                Acaba nedeni nedir..

 

Sakaryaspor

                                                Futbol Federasyonunu yaptığına bak

                Futbol Federasyonu, Sakaryaspor’un şampiyonluk kutlamaları yaptığı son Serikspor maçındaki saha olayları nedeniyle Sakaryaspor’u disiplin kuruluna sevk etti. Ben bu kararı anlamakta zorlanıyorum. Maç içinde ve maç sonunda sadece ve sade sevinç gösterilerinden başka ne oldu? Rakip takım ve hakemlere karşı en küçük bir taşkınlık mı oldu? 11 yıllık şampiyonluk hasretinin sona ermesi nedeniyle kendi kendimize yaptığımız coşkulu sevinçten başka ne oldu? Olan sadece ve sadece  futbol federasyonunun böyle bir coşkuyu Sakaryaspor’a çok gören zihniyetidir.

 

 

Bu yazı toplam 44 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU