Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Siyaset27 Haziran 2022 , Pazartesi


Cevdet Güngör

                               Milletvekili adayları

                Milletvekilliği genel seçimlerine yaklaşık bir yıl kaldı. Henüz partilerin, Sakarya milletvekilliği adayları konusunda öyle aman-aman bir kulis yok. Tabi bunun en önemli nedeni partilerin milletvekili adaylarını yargı denetiminde önseçim yerine, genel merkez yoklaması ile yapmaları. Geçtiğimiz yollarda sadece CHP bazı illerde yargı denetiminde önseçim yapmıştı. Bu dönem aynı uygulamanın devam edeceğini pek sanmıyorum. Hemen tüm partiler, milletvekili adaylarını önseçim yerine, merkez yoklaması ile yapmayı tercih ediyorlar. Bunun nedeni olsa olsa parti genel başkanları, partili üyelerinin iradeleri dışında adayları kendi isteklerin göre belirlemeyi tercih ediyorlar ve gerektiğinde kendilerini destekleyecek isimleri milletvekili yapmak. Şayet partiler milletvekili adaylarını yargı denetiminde üyeler bazında bir önseçim ile yapmış olsalar çok şey değişir. Ve bu şekilde seçilen milletvekilleri de, genel başkanlarından çok kendilerini seçen parti üyelerinin haklarını daha iyi savunurlar.

                ***   ***  ***  *   

                Şöyle özet olarak siyasi partilerin olası milletvekili adaylarına bir göz atarsak. AKP’de 3 dönem milletvekili olan Ali İhsan Yavuz’un 3 dönem kuralı nedeniyle yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği konusu var.  Bence AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanına çok yakın olan Yavuz, mutlaka bir yerlerde değerlendirilecektir diye düşünüyorum. AKP’nin mevcut milletvekilleri içinde Kenan Sofuoğlu zaten, ”Kim itti beni denize” havalarında bir kez daha aday olmaz veya aday gösterilmez. Çiğdem Atabek ve İl Başkanı Yunus Tever’in listede seçilebilecek bir yerden aday gösterileceklerini düşünüyorum. Aynı sıraları Ali İnci’nin de zorlayacağını tahmin ediyorum.  Şüphesiz daha önceki genel seçimlerde olduğu gibi AKP Sakarya listesinden milletvekili adayı olabilmek için “Ya tutarsa” mantığı ile yine çok sayıda aday adayının başvura da bulunacağın düşünüyorum.

 ***    ***  *****  

                Son anketlerde iyi durumda olan CHP’de,  Sakarya milletvekili sıralamasının yine merkez yoklaması ile yapılması kesin gibi görülüyor. Bu durunda Engin Özkoç yine ilk sırada yer alacaktır. Ancak anketlerde iyi giden CHP’nin Sakarya’da 2 milletvekili çıkarma şansı da görülüyor. Geçtiğimiz genel seçimlerde 2 milletvekili çıkartacak sayıya oldukça yaklaşan CHP bu kez çıkartabilir mi? En azından çıkarma şansı görülüyor. Bu nedenle CHP’de 2nci sıra konusunda ciddi çalışma yapan isimler var. CHP Sakarya da önseçim yapsa açık ara 1nci sırayı alacak isim belli. CHP İl Başkanı Ecevit Keleş milletvekilliğini pek düşünmüyor. Ancak siyasette zaman çok şeylere gebedir.

***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   *

                Diğer partiler gelince. Örneğin MHP’de Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Levent Bülbülün yeniden 1nci sırayı almasına kesin gözü ile bakılıyor. Anı şekilde İYİ Parti Sakarya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır’ın da Sakarya listesinde 1nci sırada olması kesin gibi duruyor. Önümüzdeki genel seçimlerde Sakarya’da milletvekilliklerinin dağılımı partilere göre nasıl olur sayısına gelince. Şu an için böyle bir tahminde bulunmak için vakit çok erken. Rahmetli Süleyman Demirel’in dediği gibi, ”Siyasette dün dündür. Bugün bugündür.”

 

Bu yazı toplam 59 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU