Günün Tarihi:28 Eylül 2020

Siyasi anılar18 Temmuz 2020 , Cumartesi


Cevdet Güngör

Sakarya’daki ilginç siyasi anılar genellikle genel ve yerel seçimlerde partilerin aday belirleme süreçlerine rastlar.

            Örneğin; ANAP’ta bir dönem Adapazarı belediye başkanını belirlemek için zamanın ANAP Milletvekili Ersin Taranoğlu o dönem oldukça rağbet gören “Alo900” hatlarını kullanmıştı.

  Taranoğlu, ANAP’ın 6 Adapazarı Belediye Başkan aday adayı  için birer telefon hattı kiralamış. ANAP’a gönül verenler belediye başkan adayı görmek istedikleri kişinin  “Alo900” telefon hattını arayarak tele ankete katılmışlardı. Bu arada aday adaylarının yakınları günlerce telefon başından ayrılmamışlardı.

            Taranoğlu, Adapazarı belediye başkan adayını belirlemek için ayrıca yazılı anket formları hazırlamıştı. Üzerinde posta pulu olan anket formları apartmanların posta kutularına bırakılmıştı.  Belediye başkan adaylarının yakınları bu kez de  postacıların peşine düşüp söz konusu formları toplama yarışına girmişlerdi.

            Tüm bu parti içi demokrasi denemelerinin sonucunda o dönem ANAP’ın Adapazarı belediye başkan adayı olarak şu anda  AKP  Sakarya Milletvekili olan  Recep Uncuoğlu’nun babası rahmetli Cevat Uncuoğlu belirlenmişti.

***

            Yerel ve genel seçimlerde adayların yargı denetiminde belirlenmesi ile ilgili  aklımda kalan iki anı vardır.

   Ünal Ozan’ın Adapazarı Belediye Başkanı seçildiği  yerel seçimlerin öncesinde SHP 1989 yerel seçimlerinde belediye meclis üyesi adaylarını yargı  denetiminde ön seçim ile belirlemişti.

            Sabihahanım İlkokulu’nda yapılan  ön seçime  büyük ilgi vardı.  SHP’den belediye meclisine seçilmek isteyenler  anahtar listeler ile avantaj sağlamaya çalışıyorlardı. Bu önseçim bir anlamda anahtar listelerin mücadelesi şeklinde olmuştu.

            Böyle yoğun anahtar listelerin çarpıştığı yargı denetimindeki önseçimlerde bazen anahtar kazaları da oluyordu.

            Örneğin; genel olarak seçilemeyecek diye düşünülen bir isim anahtar listeyi doldurmak için yazılırdı. O seçimde de böyle nasıl olsa seçilemez diye yazılan bazı isimler SHP’den belediye meclisine girmişti.

DYP’deki ilginç önseçim

            Sakarya’da yargı denetiminde yapılan bir diğer ilginç önseçim ise 1987 genel seçimleri öncesinde Doğruyol Partisi’nde yapılmıştı.

            O günlerde Atatürk Ortaokulu’nda  (Şimdi Büyükşehir Belediyesi hizmet binası olan bina) yapılan önseçimde  DYP milletvekili aday adayları içinde  rahmetli  Mehmet Gölhan, Nevzat Ercan ve Ahmet Neidim arasındaydı. Daha doğrusu Mehmet Gölhan DYP’nin kurucuları arasında olduğundan 1. sırada olması bekleniyordu. O dönemde DYP’nin Sakarya’da en çok 2 milletvekili çıkarması beklendiğinden  çekişme 2. sıra için Ahmet Neidim ile Nevzat Ercan arasındaydı.

            Tüm ilçelerde yapılan yargı denetimindeki önseçim sonuçları  gece yarısına  kadar partililerce adliye binasında heyecanla beklenmişti.

            Sonuçta  İl Seçim Kurulu resmi olmayan bilgilendirme ile;  1. sırada Mehmet  Gölhan’ın, az bir farkla 2. sırada Nevzat Ercan’ın, 3. sırada  ise Ahmet Neidim’in olduğunu   açıkladı.

            Ahmet Neidim ve arkadaşları hüzünlü bir şekilde adliye binasını terk ettiler.  O yıllarda Ahmet Neidim’in yakın çalışma arkadaşlarından Osman Nuri Taşkındere, ilçelerden gelen seçim sonuçlarını toplarken, Geyve’den sonucun yanlış bildirildiğini tespit ediyor. Geyve’de  Ahmet Neidim’in aldığı oylar Nevzat Ercan’ın, Ercan’ın aldığı oylar ise Ahmet Neidim’in  oyları olarak il seçim kuruluna bildirilmiş.

            Yanlışlık düzeltilince Ahmet Neidim 2. sıraya gelmişti.

            O seçimlerde DYP Sakarya’dan 2 milletvekili çıkarmış ve Mehmet Gölhan ile Ahmet Neidim Sakarya milletvekili olarak meclise gitmişlerdi.

 

Bu yazı toplam 305 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU