Günün Tarihi:9 Temmuz 2020

Sokağa çıkma yasakları18 Mayıs 2020 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Korona illeti ile mücadele henüz istenilen seviyede değil. Bu nedenle hafta sonlarında ve bayramlarda özellikle virüsün yoğun görüldüğü illerde sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. Son olarak Sakarya’da sokaktada maske takma zorunluluğu getirildi.  Bu önlemlerin başlıca nedeni  bizleriz. “Korona bana bir şey yapamaz” mantığı ile hani bir anlamda kendi ayağımıza kurşun sıkar duruma geldik.

            Şöyle çevremize baktığımızda korona illetinin ciddiyetini idrak eden çok sayıda insanımız var. Ancak ve ne yazık ki, işin ciddiyetini kavrayamamış kişilerin zararı sadece kendilerine olsa hadi neyse. Bu işte her koyun kendi bacağından asılmıyor. Yanında başkalarını da götürüyor. Hem de öyle birer ikişer değil. Onar, yirmişer götürüyor. Yaşanmış örneklerde koronavirüsü taşıyan birinin 50 kişiye virüs bulaştırdığı biliniyor.

            Yani bu iş “Bana bir şey olmaz” demekle olmuyor. Oldumu senle birliktebir çok kişiye zararı dokunuyor.

            Maske takmam abi

            Korona illetininTürkiye’de ilk görüldüğü 11 Mart’tan(aslında ilk vaka 10 Mart’ta görüldü. 11 Mart kamunun haberdar olma tarihi)bu yana delikanlılar (!) tıpkı şapka takmam abi dercesine “Maske takmam” egosuna kapıldılar. Maske takmamakta direnmeyi bayağı bir marifet saydılar.

            Sonunda Sakarya’da da sokaktamaske takma zorunluluğu getirilmekmecburiyetinde kalındı.

            Şöyle bir düşünün Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir neden sokakta da maske takılmazorunluluğunugetirdi?

            Çünkü baştan beri  sosyal mesafe kuralına uyulması  ve maske takılması konusunda sürekli uyarılarda bulundu. Çünkü bu iki önlem korona ile mücadele de neredeyse en etkili önlemlerdi. Ama ne yazık ki istenilen sonuç alınamadı.

            Bunun üzerine maske takılması sokakta da zorunlu hale geldi.

            Neden şimdi? 

            Tabi bu maske takılması  konusunun yasağa uymamakta ısrarcı olan vatandaşların yanı sıra  bir başka topal ayağı vardı.

            İşin doğrusu maske işi sıksık belirttiğim gibi bir türlü sağlıklı bir yapıyakavuşamadı. Önce maske satışınırantkapısı yapanlar nedeniyle. Maskenin para ile satışı yasaklandı. Eczanelerde bedava dağıtım ise tam anlamıyla fiyasko oldu. Bu nedenle yeniden başa dönüldü ve maske satışı serbest bırakıldı. Ancak satışta 1 lira gibi bir üst sınır kondu. İlk anda aynı üst sınır konsa maske konusunda bu karmaşa yaşanmayacaktı.

            İşin doğrusu öyle bir ortam oldu kigerçekten hiçbir uyarı olmadan sorumluluk hissederek maske takmak isteyen çok kişibulamadı.  Maske temin edemedi.

            Ceza üst sınırdan olmalı

            Şöyle bir düşünün sokakta maske takılması o dönemde yasaklansaçok kişi gerçekten bulamadığı için yasanın öngördüğü 800 lira ile 3 bin lira arasında bir para cezasını ödemek zorunda  kalacaktı.

            Son zamanda maske satışının serbest kalması ve Büyükşehir Belediyesi’nin “Her eve maske ulaştırma programı çerçevesinde” Sanırım maske temin edemeyecek kimse kalmayacaktır.

            Hala sokağa çıktığında maske takmayanlar olursa ödesinler cezayı. Bence cezalar en üst sınırından caydırıcı özellikte olmalıdır.

 

 

Bu yazı toplam 259 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU