Günün Tarihi:17 Mayıs 2022

Sokak hayvanları aç kalmasın..21 Ocak 2022 , Cuma


Nuri Bahadır

Kış ayında kar yağışının en yoğun olduğu günleri yaşıyoruz… Önümüzdeki haftada ilimiz  yine kar yağışı  gözükyor…

Sokakta yaşayan kedi köpek dışında yabani hayvanların da düşünmeliyiz..

Doğanın beyaza bürünmesi ile yiyecek bulamayacak olan hayvanların en  çileli günleri. Yabani hayvanlara da kar bir örtü gibi doğayı örttüğü zaman daha fazla ilgilenmeliyiz...

***

Öte yandan büyüklerimiz, kuşların göç yolları üzerinde konakladıkları yerleri koruma altına almışlar, onlara zarar getirebilecek her türlü riski ve tehlikeyi dikkate alıp ona göre düzenlemeler yapmışlar. Koruma alanlarında hatta onların beslenme konusunu bile değerlendirerek kurak geçen yıllarda takviyelerde bulunmuşlardır.

Bakınız camilerin dış duvarlarında kuşların barınabileceği yerler bile düşünülmüştür. Onların su içebileceği, beslenebileceği yerler vardır.

Bu gözle bakılınca “ Yaratılana Yaratandan ötürü hoş görme “ anlayışı incelikleri de beraberinde getiriyor..

***

Hz. Ömer’ in  ‘Dağlara buğdaylar serpin. Müslüman ülkede kuşlar kaldı demesinler’ sözü her kış kıyamette aklımızdan çıkmamalıdır..

***

Kış Mevsimi soğukta, tenceresinde yemeği pişmeyip aç yatan çocuklar, bacası tütmeyen ev  diye, bu sorumluğu hissetmeyip, vebalini taşımayan yöneticiler, bunun hesabını veremezler…

 

Yönetici konumunda olanların, fakir sofralarının, yetimin, fukaranın evinde, soğuğu paylaşılmaları gerekiyor ki onlar anlaşılabilsin.

Yerel yönetimlerde “ Sosyal Sorumluluk” bunu gerektiriyor. Yokluğun, acının derdin, tasanın paylaşılmasıdır sosyal sorumluluk. Daha özetle vicdan sorumluluğu olmalı sosyal sorumluluk. Onların yerine koyabilmektir sosyal sorumluluk….

O zaman değil insanlar, kuşlar bile aç kalmaz..

 

 

Bu yazı toplam 253 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU