Günün Tarihi:18 Şubat 2020

Sorumsuzluğun böylesi13 Haziran 2018 , Çarşamba


Cevdet Güngör

                     Adapazarı merkezini Yenikent’e bağlayan duble yolda, ilk hizmete girdiği andan itibaren hemen-hemen tek yönlü trafik kazaları oluyor.

            Bu konuya daha önceleri de değindim. Çift yönlü gidiş-geliş yolda bu kadar tek taraflı trafik kazası neden olur?  Sürekli insanlar hayatını neden kaybeder? Ya da yaralanır?

            Allah aşkına artık bu işin yetkilisi hangi kurumsa, hangi yetkiliyse, bu yolda sürekli tek yönlü kazaların olduğunu neden merak etmezler? Nedenin neden araştırmazlar?

            Düz yolda giden araçlar, sürekli olarak karşı şeride neden uçuyorlar?

            Karşı şeride uçan araçlar orta refüjdeki elektrik direklerini, birbiri ardına devirip duruyorlar. Öyle sanıyorum ki, bu yolda karşı şeride uçan araçların çarpmadığı direk nedeyse kalmadı. Araçların çarptığı direkler sürekli olarak yenileniyor. Elektrik direklerine çarpanlar yine de biraz şanslı. Elektrik diriklerine denk gelmeyen kazalarda araçlar karşı şeride uçarak karşı yönden gelen araçlara çarpışıyorlar. Zincirleme kazalar meydana geliyor.

                                                      Sebebi ne olabilir?

            Yanlış hatırlamıyorsam, deprem sonrası yeni yerleşim bölgesini Adapazarı’na bağlayan duble yol, dış kaynaklı hibe kredi ile yapılmıştı. Sanırım projesini de hibe krediyi verenler yapmıştı.

Adamlar yolu yapıp bırakıp gittiler. Yolu kullanan bilir. Ancak söz konusu yolda sürekli kazaların olmasını, daha doğrusu araçların karşı şeride uçmasının nedenini araştıran olmadı.

Deprem sonrası Çark Caddesi’ndeki evimiz depremde yıkıldığı için Camili ’deki kalıcı konutlara taşınmıştık. O günlerde de araçlar Yenikent yolunda o zamandan beri hiçbir çarpma olmadan karşı şeride uçuyorlardı. O günlerde yine böyle bir araç karşı şeride uçarken ortadaki elektrik direğine çarpmıştı. İçinde bulunduğum minibüs şoförüne düz yılda böyle bir kazananın nasıl olduğunu sormuştum.

Aldığım yanıt çok ilginçti; “Bu yolda yapım hatası var. Orta refüjdeki yolu refüjden ayıran taş blokların 90 derece olması gerektiği halde 45 derece meyilli yapılmış. Kendini 45 derece meyilli kısma kaptıranlar doğruca karşı şeride uçuyorlar. Oysa bu taşların 90 derece dik olarak yapılması gerekirdi.”

Gerçekten de bu konuşmanın ardından yola dikkat ettim. Bazı yerlerde orta refüj kenarındaki taşlar 90 derece dik, bazı yerlerde ise 45 derece eğikti. Karşı şeride uçma kazaları hep taşların 45 derece olarak yapıldığı yerlerde uluyordu.

                                                         ***  

Zaten bu işin yetkilileri biraz zahmet edip; “Böylesi düz yolda araçlar, hiçbir çarpma olmadan karşı şeride nasıl uçuyorlar?” diye araştırsalar, yapım hatasını kendileri de görecekler.

Alınması gereken önlem çok basit. Hiç değilse yolu refüjden ayıran banketlerin 45 derece olduğu yerlere bariyer yapılsa böylesi saçma kazaların önüne geçilmiş olur.

                                                 Bir hatırlatma

Yeni yerleşim bölgesinde insanların yeni yeni kalmaya başladığı zamanlarda, henüz duble bağlantı yolu yapılmamıştı. Yenikent’te gidecekler. Yazlık tarafındaki Çark Deresi kenarındaki yolu kullanıyorlardı.

Ne zaman ki bu yolda bir kış günü Yenkent yolcu minibüsü Çark Deresi’ne uçtu ve 9 kişi hayatını kaybetti. İşte ondan sonra yolun Çark Deresi kenarına çelik bariyerler kondu.

Dilerim Yenikent duble yolunda gerekli önlem alınmadan benzeri büyük bir felaket yaşamayız.

 

Bu yazı toplam 266 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU