Günün Tarihi:18 Ocak 2021

Sorunu halı altına süpürmek13 Ocak 2021 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Başlıktaki değimin anlamı “Çözümlenemeyen sorunların görüşülmesini ertelemek, gözden uzak tutmak.”

Bunun en açık örneği; ilimizdeki depreme dayanıksız olduğu için yıkılıp yerlerine depreme dayanıklı okulların yapılması gerektiğine dair Sakarya Valiliği’nin 2016 yılı brifing  raporu.

Söz konusu okulların bazılarının onarılıp güçlendirildiği belirtildi. Güçlendirme neye göre yapıldı? Nasıl yapıldı pek ayrıntı paylaşılmadı.  Örneğin; deprem sonrası orta hasarlı binalar proje müşavir firmaları tarafından onarılıp güçlendirildi. Acaba bizim okullar, proje müşavir firmaları tarafından mı güçlendirildi? Bilen varsa söylesin.

Yine İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Sakarya’da 2007 yılından önce yapılan  tüm okulların uzman ekiplerce deprem güvenliği açısından inceleneceğini açıklamıştı. Çünkü 2007 yılı son deprem yönetmeliğinin yayınlandığı tarihtir. Ancak bahsedilen uzman ekipler gelip incelemelerini yaptı mı? Pandemi nedeniyle okullar kapalı olduğundan bu inceleme için uygun bir ortam vardı. Her nedense ilimizdeki  okullar ile ilgili sorun hep halı altına süpürülüyor.

Atatürk İlkokulu

Örneğin; Adapazarı Atatürk İlkokulu, Büyükşehir Belediyesi’ne verilecek. Büyükşehir Belediyesi  okulun yerine katlı otopark yapacak. Buna karşılık iki okul yapıp Milli Eğitim’e verecekti.

Büyükşehir Belediye  Başkanı  Ekrem Yüce, okulun devrini filan beklemeden çok doğru bir hareketle ilimizdeki hayırseverlerin katkıları ve Büyükşehir imkanları ile yıkılan İmam Hatip Lisesi’nin yerine çok daha  kapsamlısını yapmaya başladı bile. Gelip geçerken bakıyorum okul  inşaatı hızla yükseliyor.

Peki, Atatürk İlkokulu ne olacak? Görülen o ki Büyükşehir Belediyesi, Atatürk İlkokulu’nun yerine yapılacak otopark gelirini beklemeden  İmam Hatip Lisesi’ni bitirecek.

Benimkisi belki de “ bekara hanım boşamak kolay” deyimini hatırlatacak bir öneri olacak ama…

TOKİ Sakarya’da 5 yeni okul yaptıracak. Daha doğrusu yaptırılacağını açıkladı.

TOKİ’nin yaptıracağı bu okullardan biri Atatürk İlkokulu’nun yerine yapılsa  olmaz  mı?

*****

Sakarya’da iletişimde

bir eksiklik giderildi

            Sakarya’da yıllardır hep  uydudan yayın yapan bir televizyonun eksikliği hissediliyordu. Medyabar’ın sahibi Zafer Tokuş bu eksikliği gidermek için harekete geçti. Şu anda Sakarya’nın uydudan yayın yapan  kanalı TV 264 hizmet vermeye başladı. Yerel bir televizyonu  hayata geçirmek öyle kolay bir iş değil.    Zafer Tokuş’u kutluyorum.

Tabi yerel bir televizyonun hizmete girmesi kadar izlenmesi de çok önemli. İşim gereği kulağım deliktir. TV 264’ün izlenip izlenmediği konusunda  eşe dosta soruyorum. Gerçekten bugüne kadar izlemiyorum diyen olmadı.

Özellikle Adapazarı’nın eski güzelliklerinin tanıtılması, diğer ilçeler ile ilgili tanıtım ve haberler.  Dolu dolu spor programları ile TV 264’te yerel bir televizyonda olması gerekenler var. Cuma akşamları yayınlanan “Gazeteciler soruyor” isimli ilgi çekici bir programları var. Bu Cuma akşamı Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı   ve Yeni Sakarya Gazetesi Genel  Yayın Müdürü Zeki Aydıntepe ile Halk 54.com. Genel Yayın Müdürü benim tosuncuğum Hüseyin Cumalı son anda bir değişiklik olmazsa kapışacaklar.  Bu kapışmadan kim galip çıkar bilemiyorum. Ancak sonucunu merakla bekliyorum.

 

Bu yazı toplam 273 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU