Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

SPORDA TESİSLEŞME VE SORUNLAR21 Mart 2021 , Pazar


Alpay Alev

 

Sevgili Okurlarım,

Hepinize iyi hafta sonları diliyorum.

 

Bugün sizlere sporda tesisleşmenin öneminden bahsetmek istiyorum.

Türkiye’de sporun anayasa düzeyindeki en genel çerçevesi “Devlet, her yaştaki Türk vatandaşının ruh ve beden sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder.’’(Madde 59) şeklinde çizilmekte, böylece spor 1938’de oluşan “devletçi’’ anlayışının devamı olarak, hem devlet kuruluşlarınca idare edilen bir kamu hizmeti hem geniş kitlelerin ruh ve beden sağlığını geliştirici bir araç olarak görülmektedir. Bu bakış açısı 59. maddenin gerekçesinde çok daha net olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sağlık hizmetlerinin bir parçası beden sağlığının spor yaptırılarak korunmasıdır. Sporun kitlelere yayılması bu amacın gerçekleşmesine yarayacak araçların en etkili olanıdır. Sporun geliştirilmesi sadece fiilen spor yapanlara değil, seyircileri için de eğitici ve sağlık kurallarına uygun bir ortamda yaşamaya sevk edici sebebiyle devletçe ele alınması için bir başka sebeptir (Fişek, 1985).

Sporu oluşturan en önemli etkenlerden biri de spor tesisleridir. Ülkelerin, kentlerin halkına en iyi şekilde spor hizmeti vermesi, yaptığı spor tesislerinin niceliği ve aynı zamanda kullanılabilirliği, ulaşabilirliği gibi kriterlerle de ölçülmektedir. Sporun yaygınlaştırılmasında büyük önem taşıyan spor tesislerinin hem inşası aşamasında, hem de işletme sürecinde belli bir politika çerçevesinde değerlendirilmesi gerekir. Burada vurgulayacağım nokta ise içi boş pahalı stadyumlar ya da ihtiyaca yönelik olmayan yatırımlar değil, burada toplumun spora özgü beklenti ve ihtiyaçları, eğitim ve tercihlerinin ön planda tutulması gerektiğidir.

Ülkemizde futbol izleyicisi azalırken, hala binlerce koltuklu, büyük ve lüks futbol sahaları, stadyumları ve spor salonları yapılmaktadır. Birçok stadyumda maçları izleyenlere, tribünler bol gelmeye başladı bile. Öylesine büyük stadlar yapılıyor ki, yapıldı ki, o kentin futbol takımı bir alt kümeye düştüğünde, o tesisler, ölü yatırıma yaklaşmaya başlıyor. Tabi şehrin iyi bir spor politikası ve yönetimi varsa o tesisler iyi şekilde de değerlendirilebiliyor.

Tesislere yapılan yatırımın daha ekonomik kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Büyük tribün kapasitesine para yatırılıyor fakat daha çok kullanıcıya yönelik, daha çok amaçlı işletilebilecek tesisler yapılmıyor. Küçük kentlerde 25-30 bin kişilik statlarda 1000 kişinin izleyici olarak sporun içerisinde yer aldığı ortamda belki de dışarda binlerce gencimiz spor salonlarına ya da mahalle park ve rekreasyon alanlarına ulaşamıyor.

 

Büyük organizasyonlar için çok büyük tesisler ve yatırımlar yapılıyor bu durum güzel  tabiki olsun örnekleri Trabzon’da , Erzurum’da , Mersin’de görebiliyoruz. Gurur duyuyoruz ama organizasyon sonrasında tesisleri o ilin spor branşları kullanmak istiyor taşra teşkilatı yetkililerinden cevaplar şöyle geliyor: salonu size açamayız buranın ısıtması için yeterli derecede maddi imkanımız yok, temizliği için personelimiz yok, buranın korunması lazım büyük organizasyonlara vereceğiz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu olmuyor mu şimdi ? Benim ilimde 10 gün sürecek önemli bir organizasyon olacak diye çok büyük bütçeyle tesis yatırımı yapacağım ama sonrasında organizasyon bittiğinde benim şehrimin kulüpleri ve gençleri o tesisleri kullanamayacak buradaki tesisleşme spora hiçbir şey katmaz sadece bir süre gösteriş olarak yerini alır, sonrasında bakım onarım için bütçe eksikliğinde atıl vaziyette kalır. Biz bu duruma aslında Spor yönetimi literatüründe; ‘’Beyaz Fil’’ kavramı (sahibi tarafından, örneğin güzel görünümü dolayısıyla, elden çıkarılmayan, maliyet ve bakım giderlerinin yüksekliği nedeniyle zarara yol açan varlıklar ve mülkler için kullanılan bir deyimdir ) diye tanımlıyoruz.

 

Tesisleşmede iki unsuru çok önemsiyorum ilki ihtiyaca göre yapılaşma, ikincisi ise tesislere ulaşım ve o tesislerin 7/24 hem halk, hem de okul ve spor kulüplerince kullanılmasıdır. Kentin ihtiyacı için ciddi bir fizibilite çalışması yapılmalı, o şehrin kulüp sayıları, lisanslı sporcuları, hangi branşlarda ön planda olduğu, şehrin hangi noktalarına nasıl bir yatırım yapılması gerektiği iyi planlanmalıdır. Plan yapmayı başaramayan, başarısızlığı planlıyor demektir. Ben ülkede tesis sorunundan ziyade tesislerin ihtiyaca göre yapılmamasını daha elzem görüyorum.

 

Halkımız, önce sağlık için, herkes için spora yönlendirilmeli. Bu amaçla spor tesisleri, yaşadığı alanlara veya o alanlara çok yakın yerlere yapılmalı. O zaman, aileler, çocuklar ve gençler, daha kolay spor yapabilecektir. Bir de tesislerin yapımında uzman kişilerden faydalanılmasını çok önemli görüyorum sporun ruhunu bilmeyenler iki tane salıncak, bir tane kaydırak koyarak bir de betondan asfalt döküp rekreasyon ve spor alanı oluşturduklarını sanıyorlar bu da önemli bir sorun.

 

            Az önce ifademde tesislerin niceliğinden ziyade, nitelikli kullanılması gerektiğinin altını çizmiştim. Bizim tesis sayılarını arttırmamız belki önemli bir parametre fakat mevcut tesisleri yeteri kadar kullanamamamız daha büyük bir sorun teşkil etmektedir. İlimizden örnek vereyim; 1 Milyonluk nüfusa ulaştık ciddi bir rakam tesis bakımından yeterli miyiz?  Bu tartışmaya açık bir konu fakat mevcut tesisler ne kadar ve kimler tarafından kullanılıyor? Okul spor salonları, Üniversite spor salonları, Spor İl Müdürlüğü salonları, kamu kurum ve kuruluşların salonları ortak amaca hizmet ederek sadece mesai saatleri içerisinde değil sürekli açık olarak gençliğe, halka, spor kulüplerine spor hizmetini sunmalıdırlar. O şehrin spor kültürünün artması, tesislerin amacına uygun kullanım oranıyla da ilgili olacaktır.

 

Ayrıca, Spor tesisleri engellilerin erişebileceği şekillere büründürülmelidir. Bu şekilde dizayn edilmeli projelendirilmelidir. Bugün bedensel engelli bir sporcu ya da halktan biri merdivenleri nasıl çıkacak? nasıl tuvalete gidecek diye düşünmemelidir. Bunlar göz önünde tutularak yeni tesisler belki yapıldı ama eskilerinin de bu yönde revize edilmesi gerektiğini düşünüyorum.  Spor Tesis işletmeciliği, tesis inşa etmekten çok daha planlı ve sistematik bir durumdur. Paydaş örgüt olan Spor İl ve ilçe müdürlerimiz, Spordan sorumlu yerel yönetimlerimiz, Üniversitelerimiz, kamu kurumlarımız tesislerinizi ihtiyaca yönelik planlayarak lütfen halkın katılımı yönünde teşvikini sağlayınız.

 

Sağlıkla ve Sporla Kalın.

Bu yazı toplam 1425 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU