Günün Tarihi:26 Ekim 2020

Sporun akademik başarıya katkısı18 Eylül 2020 , Cuma


Alpay Alev

Sevgili Okurlarım ,

Herkese Merhabalar,

Yapılan bir araştırmada, spor yapan İlkokul ve Ortaokul çağındaki öğrencilerin spor yapmayanlara oranla zihinsel aktivitelerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Analitik düşünebilen, problem çözmeye odaklanmış, yaşamını daha iyi planlayabilen bilinçteki bir çocuk bu kazanımları spor yoluyla elde etmektedir. Aynı zamanda uyku düzenine ve düzenli beslenmesine önem veren çocukların kuvveti daha yüksek olacağından, okul başarıları olumlu etkilenecektir.

Hem stresi azaltıyor, hem de fiziksel, bilişsel, sosyal gelişimi destekliyor

Yapılan bir araştırma sonucunda Sing (2012)  bedensel anlamda daha aktif olan öğrencilerin, akademik başarılarının da daha yüksek olduğu, egzersizin beyne daha fazla kan ve oksijen gitmesini sağladığı, endorfin artışı sağlayarak stresi azalttığı ve duyguları dengelediği görülmüştür. Aynı zamanda egzersiz psikomotor becerilerinde gelişmesini sağlayarak, çocukların hem büyümelerine, hem de yaşıtlarına göre kas ve kemik gelişimlerinin hızlanmasına yardımcı olmaktadır.

Spor yapan öğrencilerimizde derslerinde dikkat ve konsantrasyon gelişimi olur. Öğrencilerimiz toplum içerisinde kendini daha rahat ifade eder. Sporda karşılaştığı problemlerde çözüm arayarak ezbere değil, düşünerek hareket eder ve bunu yaşamına olumlu transfer edebilir.

Ailelerin yersiz kaygısı spor akademik başarıyı düşürür mü?

Günümüzde spora katılımın öğrencilerin kişilik özelliklerine ve Psikomotorgelişimlerine  ciddi katkı sağladığı bilinmesine rağmen, akademik başarıyı düşüreceği kaygısı spora yönlendirmede en temel sorunlardan birisidir.

Ailelerimizin birçoğu ‘Aman ders başarısı düşer‘’ endişesiyle çocuklarımızı spor ortamından yoksun bırakarak dört duvar arasında akademik başarıyı arttırma telaşı içerisindedir. Halbuki bu durum başarıyı tam aksine arttırmayıp azaltmaktadır. Zaten çocuklarımızın birçoğu bizim yetiştiğimiz zamana göre daha az hareket edip, çoğunlukla evde bilgisayar ya da ders başında zaman geçirerek fiziksel aktiviteden uzak kalıyor.

Uzun yıllar ilimiz Sakarya’da Beden Eğitimi Öğretmenliği yapan bir eğitimci olarak okul spor takımlarımızda yer alan sporcu öğrencilerimizin akademik başarı ortalamaları her zaman yüksek olduğu tarafımca da istatistiki bilgilerle kanıtlanmıştır. Bu konuda yapılmış araştırmalar, çocukların günde en az 1 saatlerini fiziksel aktivite ile geçirmelerinin yararı konusunda aynı görüşteler.

Sonuç olarak; sportif faaliyete düzenli devam eden çocukların okul başarılarının olumlu etkilendiği, düzenli ve disiplinli oldukları, sorumluluk duygularının arttığı, ailesi ve çevresiyle olumlu iletişim kurmaya başladığı, sağlıklı ve mutlu geliştiklerini söyleyebiliriz.

Ebeveynlerimiz uzun vadede hem başarılı, hem de sağlıklı bireyler yetiştirmek istiyorlarsa mutlaka bir spor branşına yönlendirmeleri çok önemlidir.

 Sevgiyle ve sporla kalın.

 

 

Bu yazı toplam 2454 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU