Günün Tarihi:26 Haziran 2022

SUBÜ’DE DEĞERLİ BİR SÖYLEŞİ27 Nisan 2022 , Çarşamba


Alpay Alev

Sevgili Okurlarım Merhaba,

Baharın gelişiyle içimizin ısındığı şu günlerde tüm güzellikler sizlerle olsun.

Geçtiğimiz günlerde Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Spor Bilimleri Fakültesi öncülüğünde Rektörlük binasında değerli bir söyleşi gerçekleştirildi.  Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi ve Öğretmenlik Bölüm Başkanı Prof.Dr. A.Dilşad Mirzeoğlu’nun moderatörlüğünde yapılan söyleşinin konukları Gençlik ve Spor Bakanlığı Sporcu Yetiştirme Dairesi Başkanı Selçuk ÇEBİ ve Şube Müdürü Fatih Konuksever’di.

Akademisyenler ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşinin konusu; ‘’ Performans Sporunda Yeni Vizyon; Sportif Yetenek Taraması ve Sporcu Yönlendirme Programı”ydı. Daire Başkanı ve Dünya Şampiyonu Eski Milli Güreşçi Selçuk Çebi’nin konuşmaları ile başlayan program, Şube Müdürü Fatih Konuksever’in proje hakkındaki kapsamlı sunumları ile devam etti.

Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol yapan Gençlik Spor Bakanlığı, Sportif yetenek taramaları kapsamında okullarda öğrenim gören 3.sınıf öğrencilerini antropometrik ve temel motorik özelliklerini ölçen tarama testlerine tabi tutarak yeteneklerini keşfetmeye dönük çalışmalar sürdürmektedir. Projede 1350 Beden Eğitimi Öğretmeni,  945 Antrenör ve 948 uzman olmak üzere 2943 kişi görev yapmaktadır. Bu proje kapsamında Türkiye’nin önde gelen öğretim üyeleri ve Bilim Kurulu’nun belirlediği kriterlere göre öğrenciler beceri ve performans özellikleri dikkate alınarak istatistiki hesaplamalar ile eğitimlere yönlendirilmektedir.  Eğitimler uzun süreli sporcu gelişim yaklaşım modeli baz alınarak olimpiyat sporcusu yetiştirmek amacı ile 10 yılı kapsayacak şekildedir.

Vizyonu; Ülkemizi uluslararası alanda başarıyla temsil edecek ilkeli, etik değerlere saygılı, iyi vatandaş ve sporcu yetiştirmek olan Sporcu Yetiştirme Daire Başkanlığı, projeye ciddi şekilde ivme kazandırmış durumda. Söyleyişi yakından ilgiyle takip etme fırsatı buldum. öğretmenlik yaptığım dönemde 4 defa yetenek taramalarına öğrenci yönlendirmiştim. Görünenlerin dışında arka platformda çok daha değerli çalışmaların yürütüldüğünü birinci kaynaktan alabildiğime sevindim. Ben gibi ilimizde yaklaşık 450-500 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeninin, hatta değerli ailelerin ve öğrencilerin de bilinçlendirileceği sunumların kesinlikle yeniden yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada ilimizde başarıyla koordine edilen taramaların daha çok öğrencinin katılımı ve daha çok kişinin bilinçlendirileceği platforma dönüştürülmesi aşikardır.

Spor Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof.Dr. Nevzat Mirzeoğlu ve öğretim üyelerinin katkı sağladığı bu değerli çalışmaların sürdürülmesini diliyorum aynı zamanda ilimizdeki ciddi derecedeki sporcu potansiyelinin değerlendirilmesi ve iyi neticeler alabilmek için sıkı bir işbirliği gerektiğini düşünüyorum. Sporcu taramaları için Üniversitemiz, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yerel yönetim ve diğer paydaş örgütlerin desteğiyle Sakarya’mızın ulusal ve uluslararası arenada boy gösterecek nice sporcular yetiştireceğinden asla şüphem yoktur. Tabi burada önemli mesai harcayan Gençlik Spor İl Müdürümüz Arif Özsoy,  Spor Şube Müdürümüz Özgür Aygün, İl Milli Eğitim koordinatörümüz İlhan Sütlü ve  Proje il Koordinatörümüz Emre Balcı başta olmak üzere,  Sporcu Yetenek taramalarında aktif görev alan uzman personel, antrenör ve öğretmenlerimize  de çok teşekkür etmeliyiz.

Sağlıkla ve Sporla Kalın…

 

Bu yazı toplam 268 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU