Günün Tarihi:5 Ağustos 2020

Süs bitkicilerifestivali12 Eylül 2019 , Perşembe


Cevdet Güngör

    Süs bitkilerinde marka   olmaya doğru..

                Sakarya zaman içinde 4 kez ciddi proje girişimleri olmasına rağmen bir türlü marka olamadı. Sakarya  konumu ve doğal güzellikleri açısından turizmde marka olabilmek için büyük bir avantaja sahip.  Sakarya’nın turizmde marka olması için her şey var ama,nedense yıllardır bir türlü olmuyor.

                Hani bir tabir vardır. “Un var, şeker var, yağ var, ancak helvayı yapacak usta yok.”

                Bizim turizmde marka olamamamız  işte böyle bir şey..

                ***   ***   ***   ***   ***   **** 

                Sakarya’da bu yıl 2.cisi düzenlenecek olan Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali, ilimizin bu konuda marka olması yolunda atılacak ciddi bir adım.

                Festival ile Sakarya’da süs bitkisi ve bağlı üretimleri yapan firmaların ürünlerini iç ve dış pazarlar ile tanıştırılması amaçlanıyor.  Böylece Sakarya’nın süs bitkiciliğinde marka olması için ciddi adımlar atılmaya başlanmış oluyor.

                Festival, Sakarya’daki Süs Bitkileri üreticilerinin kurduğu kooperatif ve birliklerin girişimi ile düzenleniyor.Festivalin organizatörü ise sektörü yakından tanıyan Remzi Adıyaman.

                Festivale destek konusunda Sakarya’da özlemini çektiğimiz bir birliktelik görülüyor.

                Başta Büyükşehir Belediye Başkanı EkremYüce, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir olmaküzere SATSO,  Sakarya Ticaret Borsası, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı,  Sapanca ve Arifiye Belediyeleride  destek veriyor.

                Böylesi ciddi desteklerin olduğu festival 19-22 Eylül tarihlerinde Kırkpınar sahilinde yapılacak.

Geçtiğimiz yıl yapılan festivale 12 bin kişi ziyaret etmişti. Bu yıl ise 25 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.     Festival ile Sakaryalı süs bitkisi üreticilerinin ürünlerinin Türkiye ile birlikte Avrupave Türki Cumhuriyetlere pazarlanması hedefleniyor.

                                    Vali Okutan’ın en büyük hedefiydi..

                Nuri Okutan’ınSakarya Valisi olduğu dönemde iki büyük hedefi vardı. Bunlardan biri öğrencilere kitap okuma alışkanlığının kazandırılması, diğeri ise Sakarya’nın süs bitkiciliğinde pilot bölge olmasıydı.

                Okutan,kitap okuma projesini büyük bir başarı ile gerçekleştirdi. Türkiye genelinde kitap okuma oranı en yüksek iller arasına girdi. Ve  Okutan’a  bu başarısı nedeniyle Koç Vakfı tarafından100 bin lira para ödülü verilmişti. Okutan bu paranın büyük bölümü ile annesi adına Camili’de bir ana sınıfı okulu yaptırmıştı.

                ***   ***    ***   ***    ******

                Okutan bir diğer ciddi projesi olan Sakarya’nın Süs Bitkiciliği’nde Pilot Bölge olması içinde çok önemli çalışmalar yapmıştı. Örneği Şeker Fabrikası’na ait Yazlık ile Evren Köy arasındaki büyük bir arsayı Özel İdare adına 7 trilyon liraya satın almıştı. Okutan bu arsayı ise Sakarya’da süs bitkiciliği yapan firmalara kiralamış ve buralarda süs bitkisi üretilmesine destek vermişti.             

                Bugün Sakarya’da süs bitkiciliği dış pazarlara da hitap eder hale geldiyse bunda  NuriOkutan’ınattığı ilk adımların rolü olduğunu düşünüyorum.

                ***   *** 

                Bugün gelinen noktada ise, Sakarya Süs Bitkicileri Festivaline yukarıda belirttiğim çok sayıda kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin destek vermesi ile sektörün ilimizde daha büyük hedeflere ulaşmasında etkili olacaktır.

                Sapanca - Kırkpınar’da 19-22 Eylül tarihleri arasında yapılacak 2. Süs Bitkicileri Festivali’nin hayırlı olmasını ve amacına ulaşmasını diliyorum.

                Sakaryalıların da ziyaretleri ile festivale katkı sağlamalarını bekliyorum.

 

 

Bu yazı toplam 199 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU