Günün Tarihi:23 Haziran 2021

SÜT ÜRETİCİLERİ ZOR DURUMDA!!!4 Haziran 2021 , Cuma


Nuri Bahadır

Bugünlerde yaşanan döviz kurlarındaki sürekli artışlar ve ekonomideki belirsizlikler nedeniyle yem fiyatlarının yükselişinden süt üreticileri gerçekten zor durumda.

***

Damızlık inek süt üreticilerinin mağduriyetini görüyoruz. Zamanım oldukça köylere gidip köy sakinlerinden genç, yaşlı demeden herkesle sohbet ederim.

***

Önceki gün Söğütlü Kurudil Mahallesine gittim.  Kurudil Mahallesinde gençlerin çoğu tarım hayvancılıkla uğraşıyor. Fabrikada çalışan çok az.

***

 Belki tarımla genç nüfus en çok burada.

Geneli süt inekçiliği büyükbaş hayvan besiciliği yapıyor.

Kurudil Mahallesinde tanıdığım 30-45 yaş arasındakilerin çoğu yüksekokul üniversite mezunu. İçlerinde veteriner hekim ve  Ziraat mühendisi de var..

Tarım hayvancılıkta cefakar, özverili çalışmalarını her yerde anlatırım…

***

Kurudil Mahallesi genç çiftçilerinden Serdar Kaya kendi merasında ineklerini otlatırken hayvancılık üzerine lafladık.  Serdar Kaya; “İşimi çok seviyorum, en büyük sorunumuz yem fiyatlarına sürekli gelen zamlar…Süt maliyetinin yüzde 70-80'ini yem oluşturuyor.  1 litre süt ile 1 kilo yem dahi alınamaz hale geldi. 50 kg yem çuvalı gecen yıl 80 TL idi şimdi ise   150 TL oldu. Bu maliyet artışlarına nasıl katlanacağımızı şaşırdık. Birde mazot, elektrik, gübre ve ilaç fiyatlarında da devamlı yükseliş yaşanmasının sorunları içinden çıkılmaz haldeyiz” dedi.

***

Gerçekten işleri çok zor….

***

Süt üreticiliğinde maliyet muhasebesi yapıldığında, veteriner hizmetleri, enerji ve yemlere gelen zamlara karşılık süt fiyatları aynı kalmasından üretici maalesef karşılığını alamıyor verilen şuan ki desteklemeler yetersiz kalıyor. Böyle olması durumunda anaç hayvan sayısı azalacak. Üretici ineklerini kestirecek….

***

Anaç hayvan varlığı azalmasıyla besi et hayvan sayısı azaldığından, et fiyatları sürekli zamlanacaktır.

***

Süt  olursa  inek….

İnek olursa dana olur

 

***

 Tarımın köy ekonomisinin can damarı olan Süt üreticilerine, hükümetimizin acilen süt üreticilerine desteklerini artırılmalı. Kalıcı çözüm için  süt fiyatı kadar destek verilmelidir..

 

Bu hafta  Söğütlü Soğucak  Mahallesi  Muhtarını seçecek..

Geçtiğimiz aylarda Soğucak Mahallesi Muhtarı Mustafa Cengiz’in geçirdiği hastalıktan vefatı nedeniyle muhtarlık seçimi için, 6 Haziran Pazar günü sandığa gidecek.

***

Önceki gün Soğucak sakinlerinden aile dostumuz Nizamettin Türküm ve önceki Muhtar Necmettin Yılmaz’la bir araya geldik. Eski Muhtar Necmettin Yılmaz, “Şu an itibariyle üç tane muhtar adayımız var” dedi. Muhtar Adayları Serkan Köse, Ümit Mert ve Erdoğan Tıknaz’ı iyi tanırım,  dostluk içinde seçime gideceklerine inanıyorum,  kendilerine başarılar dilerim…

 

 

Bu yazı toplam 1166 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU