Günün Tarihi:29 Temmuz 2021

Tam destek sorunu21 Haziran 2021 , Pazartesi


Cevdet Güngör

 Sakarya şehir ulaşımında ne yazık ki, yıllardır raylı siteme geçemiyor. Bu konuya fazlaca kafayı taktım. Nedeni ise, hemen tüm Büyükşehirlerde, hatta büyükşehir olmayan bazı illerde şehir içi ulaşımda raylı sistem var. Ama Sakarya’da yok. Komşu kent İzmit’te raylı sistem ağı her geçen gün daha yaygın hale geliyor.  Ancak bize gelince olmuyor. Daha öncede sizler ile paylaştım.  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ilimize geçen hafta yaptığı son ziyarette, 21 Kilometrelik Yenikent hattının çok uzun olduğunu söylemişti.  Tabi Bakan İsmailoğlu bunu söylerken, İzmit’te 37 kilometrelik yeni hat yapıldığını, yine yakın şehirlerden Bursa’da 50 kilometreyi bulan raylı sistem hatlarını sanki unutmuş gibi konuştu.  

       ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   **   *

                Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, yeni göreve geldikten sonra ilk üzerinde durduğu, hatta basın toplantısı ile tanıtımını yaptığı proje şehir içi ulaşımındaki raylı sitem projesiydi.  Yüce ilk açıklamasında başlangıçta raylı sistemin iki hat şeklinde olacağını açıklamıştı. Sonra 3 hat olarak Yenikent hattını da ilave etmişti. Yukarıda da belirttiğim gibi, Bakan Karaismailoğlu kendisine iletilen 21 kilometrelik Yenikent hattını fazla uzun bulmuş. Baştan beri belirtiyorum, Başkan Yüce, raylı sitem ile ilgili pek bir destek bulamadı.

                 Bir ilk

Bakan Karaismailoğlu’nun ziyareti sırasında, AKP Sakarya Milletvekili Recep Uncuğlu kendisine raylı sitem ile ilgili bir soruyu şöyle yanıtlamış; “Hafif raylı sistemin maliyeti yüksek, çok ucuz değil. Altyapı ve işletme maliyetlerini çok iyi analiz etmek gerekir. Gayret edildiği taktirde aşılamayacak bir durum değil. İlk maliyetlere katlanıp, gerekli fizibilite çalışmaları da yapıldıktan sonra sistem tıkır tıkır işleyecektir. Güzergahlar konusunu da inceleme fırsatım oldu. Bahsi geçen hatlar için altyapı sorunu olmaz; yeter ki güzergah fizibilitesi maliyetleri iyi analiz edilsin. Bunların yanında yolcu sayıları da dikkate alınması gereken önemli noktalar. Büyükşehir bütçesi, bakanlık desteği ve çeşitli krediler ile şehrimize bu sistem kazandırılabilir.  Tüm bunların yanında şehrin trafiğini rahatlatacağını düşünüyorum. Öte yandan raylı sistemler şehir kültürüne de önemli katkıları oluyor. Geçmiş dönemde de çeşitli girişimler oldu, şimdi bu sistem artık şehrin önemli gündemi haline geldi. Sayın Başkanın gerekli çalışmaları yapacağına inanıyoruz ve Sakarya için hafif raylı sistemi destekliyoruz”

***   ***   ***   ***   ***   **     *

Hatırladığım kadarı ile Ekrem Yüce’ye raylı sitem konusunda parti içinden ilk destek sorulan bir soru üzerine olsa da Recep Uncuoğlun’dan gelmiş. Gerçi Uncuoğlu, soruyu oldukça ihtiyatlı yanıtlamış. Ancak sonunda;  “Hafif raylı sistemi destekliyoruz” demiş.

Hafif raylı sistem için gerçekten Ankara’da güçlü bir siyasi lobiye ihtiyacı var. Ben Uncuoğlu, dışındaki AKP Milletvekillerinin de şehir içi ulaşımda raylı sisteme karşı olacaklarını sanmıyorum. O halde yapılacak iş, AKP Sakarya Teşkilatı başta olmak üzere İl Başkanı Yunus Tever, milletvekilleri ile birlik ve beraberlik içinde hareket ederlerse raylı sisteme bizde kavuşuruz.

Merak ediyorum. Bunu gerçekleştirmek çok mu zor?

 

Bu yazı toplam 69 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU