Günün Tarihi:17 Nisan 2021

Taraklı için çıta yüksek tutulmalı…3 Mart 2021 , Çarşamba


İzzettin Kömürcü

Taraklı Sakarya’nın en küçük ve il merkezine en uzak ilçesi. Taraklı, geçmişten günümüze kalan bir miras; tarihi evleri, otantik sokakları, doğal güzellikleri, lezzetleri, sıcakkanlı insanları, termal tesisleri itibarıyla adeta Sakarya İli’nin vitrini konumunda. Aslında bu özelliklere sahip bir ilçenin minimum problem taşıması gerekirdi diye düşünmüyor da değil insan.

Sık sık Taraklı’ya yönelik yüksek aidiyet duygusu olan, Taraklı sevdalısı büyüklerimle “Taraklı’da neler yapılabilir?” diye bir araya geliriz.

Şunu da belirtmek isterim ki Taraklı’nın gelişmesine katma değer katacak, ilçeyi yönetenleri motive edecek, Taraklı'nın sosyal, ekonomik ve kültürel problemlerinin çözümüne katkı verecek ciddi ve etkili bir sivil toplum yaklaşımının, hatta organizasyonunun gerekliliğine ihtiyaç olduğunun altını çizmek isterim. Taraklı’da derneklerin fikir önderi olma amacıyla bir araya gelerek, birbirini dinleyerek ve anlayarak, beyin fırtınaları yaparak kıymetli ilçemizin problemlerinin çözümüne katkıda bulunmaları gereklidir. Daha önce bunun için Taraklı Kent Konseyi oluşturulmuştu ancak bu konsey de İçerisinde bulunduğumuz durum gereği dinamik değil. Koronavirüs nedeniyle söylenecek pek söz yok. Yine de toplumsal öncülük vasfı yüksek nitelikte olan insanlarla hizmet çabalarının olması gerektiğinden bahsediyorum.

Kanaatimce, Taraklı’ da her zamankinden daha çok fikir alışverişine ihtiyaç var. Güçlü ve tutarlı istişare anlayışı ve uygulamalarının, Taraklı'yı hem Sakarya ölçeğinde hem de Türkiye ölçeğinde hak ettiği itibarlı yere taşıma noktasında çok daha fazla rol üstleneceği ise bir hakikat. 

 Taraklı Cumhuriyet Meydanı 

Taraklı’da Cumhuriyet meydanında dükkanların yıkılıp yeni düzenlemeler yapılacağından söz ediliyor. Ne gibi düzenlemeler yapılacak? Taraklı’ya yakışır bir proje mi üretiliyor? Toplum ve kamuoyu nazarında kimse bilgi sahibi değil. Böylesi önemli bir projede çok daha faydalı fikir ortaya sunabilen yaklaşımlar olabilir. Taraklı için çok mühim bir proje ortaya çıkartılabilir

Taraklı için prestij olur

Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı, Belediye Hizmet Binasının da içinde bulunduğu pasajda yeni düzenlemeler yapıldığını anlatırken pasajın 3.katında Taraklı Kültür Buluşmaları’nın yapılacağı; kültürel atölye çalışmalarının, seminerlerin, sergi, panel, sempozyum ve kongrelerin düzenleneceğini, mevcut uhdesinden kurtarılacağını anlattı. Burada yapılacak düzenleme Taraklı’ya önemli bir prestij kazandırır. 

 Yöresel Ürün Pazarını Eski Garaj’da Yapmak 

Yöresel ürünlerin satışının yapıldığı pazar yeri olmadan “Sakin Şehir” olur mu?  Olmamalı tabi. Yine de adam akıllı bir Yöresel Ürün Pazarı’na sahip olmamak Taraklı’ya yakışmıyor.

Eski Garaj meydanında yöresel satış yapan iş yerlerine baktığımızda da maalesef Taraklı’ya yakışmıyor. Burada Taraklı Belediyesi’nin yapabileceği sıra dışı işler var. Yüksek ekonomik değeri olmayan konteynırlardan ahşap dokuya uygun hale getirilerek dükkanlar yapılabilir. Belediye de bu dükkanlardan kira geliri elde edebilir.

Dolayısıyla başta da ifade ettiğim gibi “Taraklı için neler yapılması gerekiyor?” sorusuna ek olarak “Taraklı için en iyisini nasıl yaparız?” sorusunu da ilave edebiliriz. Taraklı için çıta yüksek tutulmalı diyorum. Bunun için de gerçekten Taraklı’da iyi düşünceleri olan insanlarla iyi bir şekilde istişarelerde bulunulması gerektiğini düşünüyorum

Haftaya görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

 

Bu yazı toplam 2766 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU