Günün Tarihi:20 Eylül 2021

Taraklı’ya gasilhane şart11 Haziran 2021 , Cuma


İzzettin Kömürcü

Sakarya Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yaşayan vatandaşların cenazelerinin naklini yapmak, gasilhane hizmeti vermek ve uygun mezara defnini sağlama ile ilgili işlemlerin, belirli kurallar dahilinde yürütülmesi Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

***

Taraklı İlçesi de Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer aldığı için defin işlemleri Taraklı Belediyesi ile koordineli bir şekilde yapılmaktadır. Öncelikle Covid-19 salgını süreci öncesinden söz etmek istiyorum.

***

Taraklı’da fenni bir gasilhane olmadığı için ölülerin yıkanması ve kefenleme işleri şofben ve hijyen şartları oluşturulmuş uygun araç içerisinde cenaze evinde uygun alanda yapılmaktaydı. Mezar yeri kazma işi de Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından cenaze sahibi ve Taraklı Belediyesi’nin gösterdiği yerde gerçekleştirilmektedir. Defin işleri de Büyükşehir Belediyesi personeli tarafından yapılmaktadır. Mezarlıkta dini örf ve adetlerimiz İlçe Müftülüğü görevlileri tarafından yapılır.

***

Covid salgını nedeniyle cenazelerimizi bile kısıtlı şartlarda defnetmek durumunda kalmaktayız. Şu günlerde; Taraklı’da cenazelerin defin işlerinde yaşanan en büyük sıkıntı, cenazenin yıkanması ve kefenlenmesidir.

Bakın neden?

Taraklı’da ki bir cenaze yıkanması ve kefenlenmesi için evinden alınıyor, 35 kilometre uzakta komşu ilçe Geyve ‘ye götürülüyor, orada gasilhanede yıkanıyor, kefenleniyor ve tekrar Taraklı’ya evine getiriliyor. Böyle bir uygulamayı bugünkü şartlarda kabullenmek mümkün. Ancak her türlü aksaklıkları da düşünmek mümkün. Ölen kimse fakir ve kimsesiz olabilir. Her ne kadar cenaze nakil işleri belediye araçları ile yapılmış olsa da, eşlik edenler sıkıntı yaşayabilir. Cenaze yoğunluğu olabilir, hafta sonu personel azlığı olabilir. Ne diyeyim herhangi bir olumsuzluk yaşanabilir.

***

Onun için diyorum ki; Taraklı’ya çok acil olarak Gasil hane şart. Sakarya Büyükşehir Belediyesi tüm hızıyla bir an önce çalışmalara başlamalıdır. Taraklı’daki cenaze Taraklı’da yapılacak gasilhane de yıkanmalı ve kefenlenmelidir.

***

Gasilhane inşaatı nereye yapılabilir? Bunun hazırlığını Taraklı Belediyesi mutlaka yapmalı ve projeyi hazırlamalıdır. Cenazelerin Geyve’de yıkanması ve kefenlenmesi son günlerde Taraklılıları son derece rahatsız etmektedir. Taraklı’ya gasilhane yapılması konusunda hayırseverlerinde sessiz kalmayacağını belirtmek isterim. Şunu da söylemekte fayda var. Taraklılı olup ta gurbette vefat eden hemşerimizin Taraklı’da defin işlerinde yaşanabilecek sıkıntıyı dillendirmek bile ayıbıma gidiyor.

***

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğümüz ve Taraklı Belediyesi içerisinde morg, bekleme odası, yönetici odası, depo ve araç otoparkının bulunacağı gasilhaneyi Taraklıya kazandırmalıdır. Hangi mahallede olursa olsun, vefat eden hemşerilerimize Taraklı’da hizmet verilmelidir. Bu sıkıntıyı normalleşme sürecini göz önünde tutarak dile getirdiğimi ifade etmek isterim.  Sonuçta böylesine hayırlı bir işe başlanıldığında bile “Hayır Duaları” başlayacaktır.

 

Hoşçakalın

 


 

 

 

Bu yazı toplam 289 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU