Günün Tarihi:7 Haziran 2020

TARAKLI YUNUSPAŞA CAMİ20 Mayıs 2020 , Çarşamba


İzzettin Kömürcü

Yavuz Sultan Selim’in Ridaniye Seferi sırasında Taraklı’da kışlayan Veziri Yunus Paşa tarafından 1516 yıllarında yapıldığı sanılan bir cami bütün orijinalliğiyle duruyor. Tepenin hemen eteğine kurulmuş. Altından geçirilen termal bir suyla o devirlerde yerden ısıtma sistemiyle caminin ısıtılması sağlanmış. Hemen aşağıda bulunan o yıllardan kalma hamam sayısız tamiratlarla orijinal halinden biraz farklı ama muhteşem ahşap evler bu görüntüyü kamufle etmesini becermiş

Taraklı halkı arasındaki adı Kurşunlu Camiidir. Hem kubbesinin kurşunlu olması, hem de duvarlardaki taşların arasına kurşun dökülerek bağlantı yapılması sebebiyle halk "kurşunlu cami" demektedir. Taraklı'nın Osmanlı mührüdür bir yerde. Yunuspaşa Camii, cami mimarisinde estetiğin sembolüdür. Kubbesi, minaresi, yüksekliği, kapı çerçeve revak uyumu; velhasılı her şeyiyle estetik örneğidir. İstanbul'daki Süleymaniye Camiinden 40 yıl daha önce yapılmış olduğuna dikkat çekmek isterim. Bildiğim kadarıyla Sakarya'da ibadete açık olan en eski cami Yunuspaşa dır. Eskiden tek camide cuma kılındığından cami, Taraklı halkı için tek cuma kılınan bir nevi toplanma yeridir. Hala da bu anlayış, büyük oranda devam etmektedir. Bitişiğinde çarşı olmasının da bunda etkisi olabilir. Büyüklerimizden dinlediğimize göre, bugünkü parkın olduğu yerde Yunuspaşa Çarşısı varmış, Ahîlik geleneği gereği çarşılardaki cadde ve ara sokaklar Kurşunlu camine çıkarmış. Tarih boyunca Taraklı'da yetişen hafızlar Kurşunlu camiinde eğitim görmüştür. İmamlık açısından da Kurşunlu Camide imamlık yapmak önemli bir kariyer sayıla gelmiştir. Hâlen de öyledir. Saim Özel'in babası Hüseyin Hafız, Cevat Hafız, Hafız Ahmet Sayın, Hafız Saim Özel, Hafız Ali Saraç Taraklı'nın Kurşunlu camiinden yetişmiş ve aynı camiye hizmet etmiş önemli hafızlarıdır. İtikafa da Kurşunlu Camiinde girilir. Camiinin bir diğer adı da Ulucamidir. Büyüklüğünden ziyade caminin uhreviliğinden sebep Ulucami de denilmiş, nitekim bulunduğu mahalle de "Ulucami Mahallesi" adını buradan almıştır. Netice itibarıyla Yunuspaşa Camii, sadece Taraklı'nın değil Sakarya vilayetimizin sembol camiidir.

TARAKLILI PROF DR MERHUM MEHMET ERKAL;
"YUNUSPAŞA BENİM GÖNLÜMDE TARAKLI'DIR" DEMİŞTİ

Sakarya Üniversitesi eski Rektör Yardımcısı Prof Dr merhum Mehmet Erkal Yunuspaşa Camii hakkında şunları söylemişti

"Yunuspaşa benim gönlümde Taraklıdır. Taraklıya eşittir. Taraklı'yla özdeşleşmiştir. Sadece camii değil, bütün dini faaliyetlerin yapıldığı yerdir. Aynı zamanda hayrî yani her türlü hayırlı faaliyetlerin yapıldığı yerdir. Benim küçüklüğümde pilavlar oradan dağıtılır, şekerli sütlü şerbet orada dağıtılırdı. Aynı zamanda camiinin bahçesi taraklının kamu alanı yani toplantı yeriydi. Bizim Yunus Paşa Camiinde eskiden en liyakatli hafızlar sabah namazından önce ve ikindi namazından sonra iki mukabele okurlardı; sabah namazından önce okunan mukabele, ramazanın 1. günü başlar bayram sabahı duası yapılırdı, ikindi namazından sonra okunan mukabelenin ise, ramazandan üç gün evvel başlar kadir gecesi duası yapılırdı. Bu iki mukabeleden amaç, bütün Taraklılıların geçmişlerinin ruhuna dua, memleketin kaza bela musibetlerden korunması, bereketli ürünlerin alınmasına vesile olması içindi. Mukabelelerde erkeklerin yarısından fazlası, hanımların tamamı Kur'an-ı Kerim tutarlar ve böylece güzel ağızlardan okunan Kur'anla hatalarını düzeltmek ve hatim indirmek amacı taşırdı. Yunuspaşa'dan çok değerli hafızlar yetiştiler; Hidayet hafız, Adil hafız, vs vs… Taraklı'da Kur'an Kursu yok idi, hafızlığa çalışanların Kur'an Kursu Yunus Paşa Camiiydi."


YUNUSPAŞA İMAMLIĞINDAN EMEKLİ HAFIZ MERHUM ALİ SARAÇ İSE

"KÜRSÜNÜN ALTINDAKİ TEMELDE ÜÇ BÜYÜK ZAT METFUNDUR "


Yunuspaşa Camii imamlığından emekli hafız Merhum Ali Saraç ‘da camii hakkında şu bilgileri anlatmıştı.

"Birincisi tarihi bir asar-ı atikadır. İkincisi manevi yönden kürsünün altındaki temelde üç büyük zat metfundur. İsimlerini bilmiyoruz ama mukabelelerin orada okunduğunu, manen o zatları görenlerin olduğunu biliyoruz. Bolulu Hacı Muhiddin Efendi Hazretleri ve Eskişehir Muttalip Şeyhi Hacı Hilmi Efendi'den Yunuspaşa Camiindeki müezzinliğimde (12952lerde), bu zatların ağzından ben "bu üç şahsın manevi çok büyük zatlar olduğunu, orada yattıklarını, camiinin de bu yüzden manevi yönden çok yüksel olduğunu kulaklarımla işittim. Hafız Cevat, Hafız Muhtar, Hafız Mehmet, Hafız Abdullah, Hafız Hüseyin, Hafız Saim, Hafız İrfan; hepsi büyük hafızlardı, hepsi de vefat ettiler. Allah hepsine rahmet eylesin. Bunların hepsi de Yunuspaşa Camiinden yetişme. Yunuspaşa'dan yetişen şöyle böyle ellinin üzerinde hafız var. Yirminin üzerinde hafızı ben yetiştirdim zaten. Ben müezzinliğimle beraber 41 yıl görev yaptım, bunun 38 senesi Kurşunlu'da yani Yunuspaşa Camiinde. Elhamdülillah bana o camide görev yapma şerefi nasip oldu, Rabbimin büyük bit lütfu olarak. "

43 YIL YUNUSPAŞA CAMİİNDE MÜEZZİNLİK YAPAN ALAATTİN YALÇIN:


“43 YIL YUNUSPAŞA CAMİİNDE MÜEZZİNLİK YAPTIĞIM İÇİN ÇOK MUTLUYUM”
43 yıldır Taraklı'da tarihi Yunuspaşa camiinde müezzinlik görevi yaptığını belirten Alaattin Yalçın, “Taraklı'da hemen hemen bütün evlerde mevlit-i şerif okudum. Vatandaşlarımızın acılarına ve mutluluklarına tanklık ettim” dedi.
Geyve İlçesi Sütalan köyünde doğduğunu söyleyen Alaattin Yalçın “Geyve Merkez Camii İmamı Hafız Hamdi' den hafızlık dersleri aldım. Alaattin Atardan aldığım dersler sonrasında hafızlık derslerini tamamladım. İstanbul Merkez Nuriosmaniye Kur'an kursunda Hasan Akkuş hocadan talim okudum. Aynı zamanda ezan okuma kursuna katıldım.1966 yılında vatani görevimi tamamladıktan sonra Taraklı Yunuspaşa camiinde müezzinlik görevime başladım. 43 yıl aralıksız diğer adıyla Kurşun camii minaresinden ezan okudum. Emekli oldum. 43 yıl aynı camide görev yapmaktan dolayı çok mutluyum” dedi. İlçemizin değerlerini he seferinde dile getirmeye,korumaya ve aktarmaya devam edeceğim.

 

 

Bu yazı toplam 881 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU