Günün Tarihi:26 Şubat 2020

TARİH TEKERRÜRDEN İBARET OLMAMALI...12 Aralık 2019 , Perşembe


Özlem Doğan

1950'lerin ünlü siyasi dergisi Kim'in ilk sayısında, derginin önemli kalemlerinden Özcan Ergüder'in yazısından bir alıntı;"Bir rejimin diktatörlük olarak ortaya çıkması için meydanlara idam sehpaları kurulması şart değildir. Bu belki de yolun sonu iken, yolun başı, adli teminatın kökleşmesine müsaade etmemek, memurları daimi bir tehdit altında tutarak devleti partiye alet etmek, basını susturmak, muhalefeti imkansız bir hale getirmek için çalışmaktır. Demokrat Parti tüm bu adımları atmış olduğu halde, halktan henüz diktatörlük damgası yememiştir. Bunun da sebebini basın, üniversite, sanayi, büyük ziraat gibi önemli grupların ister istemez "menfaat grupları" haline gelerek susmak mecburiyetinde kalışlarında ve sonra da kısmi bir hürriyet'in mevcut oluşunda aramak lazımdır."

  "Tarih tekerrürden ibarettir" derler ya, tarih sayfalarında dolaşınca gerçekten bazı benzerlikler gözardı edilecek gibi değil. Ama bazen de, gerek eğitim, gerek üretim anlamında bugün bile atılmamış adımların, o zaman atılmış olması insanda büyük bir saygı uyandırıyor. Yani tarih her zaman tekerrürden ibaret olmayabiliyor. Bir dönemin insanı çok ileri adımlar atmış, bir dönemin insanı geri adım atmış. Yani Mehteran misali bir ileri iki geri... Şu güzel coğrafyanın insanları, geçmişte içinde bulundukları döneme göre çok ciddi gelişim göstermiş olsalar da, o gelişim bir türlü süreklilik gösterememiş. Yani bir sistemi temel olarak düşünürsek, üstüne fazla bir şey konulamadan yarım kalmış.
  Ne yazık ki siyaset bu durumun temel nedeni olmuş. Siyasetin tarzı ve kişileri değişmiş, siyaset halktan soyutlanmış, halk siyasete ve siyasetin amacına yabancılaşmış. Böyle olunca da siyaset "Öcü" olmuş, korkutmuş. Bu bakımdan, halkın siyasete yabancılaşması hafife alınmamalıdır. Zira yeni bir yönetim anlayışı doğuruyor bu durum.
   Devletin ilk kuruluş amacına bakacak olursak bir zamanlar seçilecek olan siyasetçiye; devlete, dolayısı ile halka hizmet edecek ve hesap verebilecek kişiler gözüyle bakılırken, zamanla seçilen kişiler, hükümet adı altında devlet olmuş. Devletin anlamı hükümet kuranların anlamıyla karışmış zihinlerde. Oysa seçilenler devlete yani vatana, yani millete hizmet için hükümet kurarlar. Seçilen hükümet, devlet olsun diye değil, devletin kurumlarını işletsin diye var olduklarını unutmamak gerek. Kim Dergisi'nde Özcan Ergüden'in söz ettiği dönemde ki gibi değil özetle...
  Bu bakımdan halkın siyasete katılımı ve siyasetin amacını unutmaması büyük önem arz eder.

 

 

 

Bu yazı toplam 180 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU