Günün Tarihi:21 Eylül 2021

Tarım ’da yıllardır yerimizde sayıyoruz9 Temmuz 2021 , Cuma


Nuri Bahadır

Yaşam alanlarına duyulan ihtiyaç tarımsal alanların daralmasına neden olmakta.

***

Sanayileşmenin etkisiyle tarımsal üretimdeki nüfus ise köyleri terk ederek şehir merkezlerine doğru göç ediyor. Şehirlerde yaşayanların zaman içerisinde tarımdan uzaklaşmaları, nüfusun artması, tarımla uğraşanların sayıca azalması gibi temel nedenlerle tarım artık daha stratejik bir hal almaya başladı.

İlimizde tarımın gelişmesi üzerine uzun zamandır somut adım atılmadı, atılamadı..

***

En son yıllar önce Kazımpaşa Gökçeören ovası ıslahı ve  Söğütlü   Akçakamış (Mahallesi) köyünde arazi toplulaştırması yapıldı. 

***

Milletvekillerimizin ilimizde tarımın gelişmesi için proje ve planlamalarını hiçbir yerde duymadım..

Sakarya’mızın kaderimi bilemiyorum, siyasilerimiz tarafından tarımın gelişmesi büyümesi için proje üretilmiyor. İl Tarım Orman Müdürü de sürekli değişiyor.

***

 Sadece Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, çiftçilerimizi planlı, bilinçli daha kazançlı yüksek verimde ürünler yetiştirmesi, yönlendirici ve teşvik edici projeleri ile mücadele veriyor, ama tarımın gelişmesinde yeterli değil…

Tarlaların düzensiz olduğundan aşırı yağışta binlerce dönüm tarım arazileri sular altında kalıyor çiftçimiz mağdur oluyor…  

***

Arazi  Toplulaştırması  en kısa zamanda yapılmalıdır.

 

Arazi Toplulaştırması Nedir?

Çeşitli nedenlerle ekonomik olarak tarımsal faaliyetleri yapmaya imkân vermeyecek biçimde parçalanmış, dağılmış, bozuk şekilli parsellerin modern tarım işletmeciliği esaslarına göre ve sulama hizmetlerinin geliştirilmesi için uygun biçimde birleştirilmesi, şekillendirilmesi ve yeniden düzenlenmesi işlemine arazi toplulaştırması denilmektedir.

***

Arazi Toplulaştırmasının Amacı; Tarım işletmelerinin sahip oldukları küçük, parçalı ve dağınık arazileri modern tarım işletmeciliğine göre yeniden düzenleyerek, daha az zaman, işgücü ve sermaye

kullanımı sağlamak, üretimi ve tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmektir.

***

Arazi toplulaştırmasıyla üründe rekolte iki katına çıkacak, hem de tarım alanları azalmayacak korunacak.  Bu durumda daha profesyonel yaklaşımlarla tarım ekonomik yaşamda ilimizde daha fazla yer alacak.

***

Tarımsal üretim gücüne sahip ilimizde Kabağımızı, Çerkes Peynirimizi marka tescil edilmesiyle esas olan katma değerli ürünler üretmekse;  tarım arazilerin nitelikli olması için ilgili kurumlar, Ziraat Odaları, Ticaret Borsası, SATSO tarımı nasıl geliştiririz adı altında ÇALIŞTAY düzenlemelerini öneriyorum.

***

Söğütlü’ye gelirseniz, Kaptan Cemil İbiş’in sabah çorbasını içmeden gitmeyin. Dün Spor Öğretmeni Erhan Duman ile Sakaryaspor eski kaptanı Cemil İbiş’in Söğütlü Belediye karşısında ki lokantasında çorba içip Sakaryaspor üzerine konuştuk. Yeni yönetimin listesinde sicil kurul üyesi olan Cemil İbiş, 2021-2022 sezonu kesinlikle şampiyon olacağız. Taraftarımız ve tüm Sakaryaspor sevdalıları bize güvenin yeter dedi.   Çocukluk arkadaşım Cemil İbiş’in bu kadar iddialı umutlu, konuşması beni de heyecanlandırdı.

 

 

Bu yazı toplam 632 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU