Günün Tarihi:21 Eylül 2021

Tarım projeleri30 Temmuz 2021 , Cuma


Nuri Bahadır

Tarım projeleri  tarımsal özelliği ciddi anlamda ön plana  çıkarmalıyız…

**

Tarım alanları korumamız, tarımsal üretimde ilimiz daha iyi yerlere gelmesi için     gelecek nesillere yeşil, sağlıklı, daha yaşanabilir bir Sakarya bırakmak için kolları bugünden sıvamak gerekiyor.

Tarım projeler üretip , tarımsal özelliği ciddi anlamda ön plana  çıkarmalıyız…

Milletvekillerimiz, siyasetçilerimiz   ilimizde tarımı   nasıl geliştiririz,  nasıl büyütürüz   diye  projeleri  yok !!!

Ben duymadım..

Ne olacak böyle..

İktidar ve muhalefet partilerinin milletvekillerine buradan sesleniyorum

 Çiftçilerimizi  ziyaret edin, ilimizde tarımın gelişmesi üzerine   proje  üretin

****

İlimizde sebze yetiştiriciliğinin en çok yoğun olduğu Dernekkırı Küçükesence köyünden Suat Karadaş, Ömer Ayaz,  Vedat Şanlı ve  diğer üreticilerle    sebzecilik üzerine  konuştuk. Küçükesence  köyünde yılın 365 günü sebze üretiliyor, kendi imkanlarıyla yetiştirdikleri ürünleri pazarlıyorlar.   

En büyük dertleri gübre ve mazota gelen  zamlar, girdi maliyetleri…

Çoğu zaman zarar etsellerde,  sebzelerini üretiyorlar.. 

  Sebze  üreticilerimizin de sorunlarının olduklarını görüyorum.

 

 ****

İlimizdeki çiftçilerimiz  mısır  ekiminden sonra Söğütlü , Ferizli  ve Kaynarca   ile kuzey  bölgesinde  alternatif ayçiceği  ekiminin  yaygınlaştığını  gördüm. Önceki gün Söğütlü Gündoğan Mahallesi Muhtarı Birol  Şengün  ile   tarımdan ayçiçeği    üzerine, ekiminden   hasadına kadar   uzun  uzun  konuştuk…

Muhtar Birol Şengün “İlçemizde son yıllarda  ayçiçeği ekimi    çoğaldıYağlı Tohumları Birliği’nin, Söğütlü’ye sezonluk alım deposu  açmalarını  istiyoruz. Söğütlü’ deki ayçiçeği üreticisi, mahsulünü ile Adapazarı Ziraai Aletler Sanayi Sitesi içeresindeki kooperatife veya Kaynarca’daki yağlı tohumlar deposuna, traktör  römorkları   ile getiriyoruz.  Yoğun  trafikte  risk yaşıyoruzYağlı Tohumlar Kooperatifinin ilçemize alım deposu açılırsa ayçiçeği ekimi   hızla yükselecektir” dedi. Tarımda küçük çiftçinin en  çok  para kazandığı   ürünler  arasında   ayçiçeği yer  alabilir.   Doğa’yada  en çok  faydası  olan  ayciceği ürünün  yaygınlaşması ilimizde tarımı  geliştirecektir… 

****

Pandemi  sürecinde  en çok etkilenen  esnafımızın yüzü  gülüyor. Söğütlü’ye  akşam gelirseniz  Gökhan   İlter’in  ızgara kokorecini yemeden gitmeyin

Akşam saat 19’dan sabaha kadar hizmet veriyor. Söğütlü’den arkadaşım Spor Öğretmeni Erhan Duman,  Feridun İlter ile Gökhan abi kokoreçleri pişirirken  lafladık.  Gökhan İlter, “İşlerimiz yavaş  yavaş  açılıyor, inşallah  daha iyi  olacağız” dedi.

***

Hendek’i tebrik ederim

Adil Karabulut ile  uzun  yıllar   aynı   siyasi  partide   beraber  görev yaptık. Partide de  başarılıydı,   Hendekspor başkanlığında da  başarılı  oldu..

Gösterdikleri birlik beraberlik  ile   Hendekspor Başkanı   Adil Karabulut  başta olmak  üzere kulüp    yöneticileri  ilçe  protokolü, futbolcuları  ve Hendeklileri  canı gönülden tebrik ederim.  3 lig de  Hendekspor’a başarılar  diliyorum.

 

Bu yazı toplam 597 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU