Günün Tarihi:17 Mayıs 2022

Tatil yazıları…15 Ocak 2022 , Cumartesi


Cevdet Güngör

Cumartesi günleri öyle gündeme yönelik yazılar yerine,  tatil gününde hoşça vakit geçirilebilecek bir şeyleri sizler ile paylaşmaya çalışıyorum.

            Zaman zaman eski Adapazarı’nı düşünüyorum,  zaman zaman da eski anıları… Söz konusu anılar öyle  3-5 yıllık değil, tam 40 yıllık anılar. Bu anılar arasında neler yok ki… Zamanın Sakarya Valisi Hayri Kozakçıoğlu’na sahip çıkılmadığına mı, milletvekilliğinden olanlar mı? Siyasette yalanı savunan milletvekili mi? Ankara’da belediye başkan adaylığı için söz alıp, Sakarya’ya gelince kendi yerine bir başkasının aday gösterildiğini öğrenenler mi? Neyse ben bugün böyle adalı siyasi anılar yerine daha bir tatil gününe uyan bazı anılardan söz edeceğim.

“Çadır kurarız…”

            ANAP iktidarının ilk yılları… Koç Grubu Arifiye’de otomotiv alanında fabrika kurmak için çalışmalar başlatmıştı. Zamanın Sakarya ANAP milletvekilleri, “Verimli tarım arazileri üzerine fabrika kurdurmayız” şeklinde iddialı bir çıkış yapmışlardı.

            Öyle ki milletvekilleri; “Gerekirse fabrika yapılması düşünülen arazilerde çadır kurarız, yine de yaptırmayız” diyorlardı.

            Çadır muhabbeti yanılmıyorsam bir ay filan sürmüştü. Sonuçta Koç Grubu Arifiye’ye bir değil, iki fabrika kurdu.        

Patates tarlası yerine otomobil tarlası

            Toyota Fabrikası’nın, Aşağı Kirazca’daki elma bahçeleri ile patates tarlaları üzerine kurulması gündeme geldiğinde, yine bir tepki fırtınası kopmuştu.

            Siyasilerimizden ve sivili toplum örgütlerinden; “Patates tarlalarımız üzerine fabrika kurdurmayız” haykırışları gelmeye başlamıştı.

            Ancak bu haykırışlar her nedense kısa süre sonra kesilmiş, sadece rahmetli Av. Selçuk Gedikli yasal olarak tek başına direnç göstermişti. Dava açarak patates tarlalarını sanayi alanı ilan eden kararı iptal ettirmişti.  Gedikli’nin  gücü oraya kadar yetmişti.

Sonuç mu?

            Sonuçta zamanın başkanı rahmetli Süleyman Demirel, fabrikanın temel atma töreninde yaptığı konuşmada; “Artık Sakarya’nın patates tarları üzerinde otomobil tarlası oluşacak” diyerek son noktayı koymuş.

            Çok ilginç: “Patates tarlasına fabrika kurdurmayız” diye haykıran siyasetçilerimiz de kendisini alkışlamıştı.   

Sakarya bugün Toyota Fabrikası sayesinde ihracatta Türkiye genelinde ilk 7-10 arasında dolaşıyor.

Sonuçta doğru mu oldu, yanlış mı oldu bilemiyorum?

 ***   ***   **   ***

            O törenden akılda kalan bir başka olay ise, temel atma töreni sırasında Demirel’in ünlü şapkasını kapıp kaçan bir vatandaşı kovalaması olmuştu. Ve sonuçta, Demirel şapkasını kurtarmıştı. 

Temeli çürüyen kültür merkezi

            Sakarya’da çok ilginç bir siyasi diyalog AFA Kültür Merkezi’nin yapımı ile ilgili olmuştu.

            Yine ANAP iktidarının ilk yılları: “Sakarya’da bir kültür merkezi yok” diye veryansın gidiyoruz.

            Sonuçta Abasıyanık ailesi, Ahmet Faik Abasıyanık adına kültür merkezi yapılması için Atatürk  Spor Salonu karşısındaki milyonlarca lira değerindeki arsalarını Sakarya Valiliği’ne bağışlamıştı.

            Zamanın ANAP milletvekillerinden bazıları projeye sahip çıkmış, Sakarya Kültür Merkezi’nin temeli iki bakanın katıldığı muhteşem bir törenle atılmıştı.

            Ama partilerin iç çekişmeleri sadece bugün değil, o günde vardı. ANAP iktidarının bir diğer Sakarya kanadı, inşaatın sürmesi için çeşitli siyasi engeller çıkarmışlardı.

            Kültür sitesinin törenle atılan temeli sırf parti içi siyasi çekişmeler nedeniyle olduğu gibi bırakılmış. Temel resmen çürümüştü.

            Daha sonra çürüyen temelin yerine yeni bir temel atılarak, Kültür Sitesi inşaatımız yıllar sonra tamamlanmıştı.

                                                           ***

            Deprem sonrası hasarlı duruma düşen AFA binası, yakın geçmişte yerine modern bir kongre merkezi yapılmak üzere yıkıldı. Moloz atıkları hala duruyor. Bakalım yeni kültür sitemizin yapımı için ne kadar bekleyeceğiz. Bu gidişle ilk seferde olduğu gibi bayağı bekleyeceğiz gibi duruyor. Çünkü bu durum hemen hemen hiçbir siyasetçimizin pek umurumda değil.               

Neyse tatil yazısı formundan daha fazla çıkmayarak, iyi bir hafta sonu geçirmenizi diliyorum

 

Bu yazı toplam 116 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU