Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Tatil yazıları7 Mayıs 2022 , Cumartesi


Cevdet Güngör

 Atatürk Bulvarında hapishane

Adapazarı’nda 60’lı yıllarda şu anda Atatürk Bulvarı’nın olduğu yerde şimdiki Ziraat Bankasının tam karşısında kapalı cezaevi olduğunu bilmem kaç kişi hatırlar. Şimdi, ”Şehrin göbeğinde cezaevi olur mu?” diyenler olacaktır. Ancak Adapazarı’nın ilk yerleşiminde şehir merkezi şimdiki yerlerde değil Karaağaç ve Tekeler tarafındaydı. Şimdiki Kömür Pazarı şehrin eğlence merkeziydi. Daha öncede sizler ile paylaşmıştım. O yıllarda Kömür Pazarı’nda, Amerikan kolejinin olduğu da biliniyor.

    ***  **  ***   ***   ***   ***   ***  

Yanlış hatırlamıyorsam 1960 ihtilali sonrasında Sakarya Valisi olan Sedat Kirtetepe, Cezaevi ve yanındaki itfaiye binasını şehrin ortasından kaldırıp aynı yerde Atatürk Bulvarının ilk bölümünü açmıştı. Atatürk Bulvarı ilk anda sadece Ziraat Bankası karşısına kadar açılmıştı. Daha sonra bulvar kademeli olarak Yenicamiye kadar uzandı. Atatürk Bulvarı ilk açıldığında tam bir hemşerilerin buluşma yeri özelliği kazanmıştı. Atatürk Bulvarı’nda unutulmaz bulvar turları atılırdı. Bu turlarda herkes kendi gurubu ile Atatürk Bulvarındaki yerini alırdı. Öğrencilik yıllarımızda hafta sonları İstanbul’dan geldiğimizde, şimdi pasaj 2000 olduğu yerdeki Santral kahvesinde briç oynardık. Akşamüstü olunca da bizde Atatürk Bulvarı’ndaki turlara katılırdık. Zaman içinde Atatürk Bulvarı, akşamüstleri hemşerilerin tur attığı, birbirleriyle buluştuğu bir yer olma özelliğini kaybetti.

Çark Caddesinin trafiğe kapanması

Belki de Atatürk Bulvarındaki hemşerilerin buluşma yeri özelliğini kaybetmesi, Çark Caddesinin trafiğe kapatılmasını gündeme getirdi.  O zaman görev yaptığımız Sakarya Gazetesi’nde Çark Caddesinin trafiğe kapatılmasını ilk olarak biz gündeme getirmiştik. Örnek olarak İzmit’te trafiğe kapatılan galiba Fethiye Caddesi olacak. Bu caddeyi örnek göstermiştik. Zamanın Adapazarı Belediye Başkanı rahmetli Aziz Duran bu düşüncemize tam bir destek vermişti. Ancak Çark Caddesi esnafları, caddenin trafiğe kapatılmasına şiddetle karşı çıkmışlardı. Bizde şiddetle caddenin trafiğe kapatılması yönünde ısrarcı olmuştuk. Caddenin trafiğe kapatılmasına zamanın trafik şube müdürü de karşı çıkmıştı. Çark Caddesinin trafiğe kapatılmasının şehir içi trafiğini aksatacağını ileri sürmüştü. Ancak bu karşı çıkmalara rağmen Başkan Duran kararlı bir tutum ile Çark Caddesini trafiğe kapatmasını sağlamıştı.

Esnaflar o dönemde, Çark Caddesi’nin trafiğe kapatılmasına neden karşı çıkmışlardı hala anlayabilmiş değilim. Hele de bugün Çark Caddesindeki yoğun yaya trafiğini görünce o zamanki esnaf direnişini anlamakta zorluk çekiyorum. Sanırım o zamanlarda da belirttiğim gibi, galiba dükkanlarının kapısına kadar özel araçları ile gelme arzusundan olsa gerek.

***   ***   **  

Zaman zaman sizler ile paylaşıyorum. Adapazarı bizim çocukluğumuzda iki katlı evleri, hemen her evin bahçesindeki meyve ağaçları ile çok daha şirin bir şehirdi. Komşuluk ilişkilerinin çok iyi düzeyde olduğu, yardımlaşmanın öne çıktığı bir şirin kentti. Ne yazık ki, 60 ihtilali sonrasında şehrin geleneksel yapısını bilmeyen asker kökenli yöneticiler bu şirinliği bozdular. Örneğin zamanın asker kökenli belediye başkanı adını hatırlamadım. Soyadı galiba Arabacıoğlu’ydu. Çark Caddesindeki iki katlı evleri baskı ile yıktırıp, yerlerine çok katlı apartmanlar yapılmasına neden olmuştu. Ne yazık ki, deprem sonrasında çok katlı apartmanların yerine yeniden iki katlı evler yapılması şartı getirildi. Arabacıoğlu’nun çok kat hevesini ne yazık ki, doğa 1999 depremi ile tekzip etmişti. Neyse tatil keyfinizi daha fazla bozmayayım.

Mutlu bir hafta sonu dileklerimle..

 

 

Bu yazı toplam 68 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU