Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Tatil yazıları14 Mayıs 2022 , Cumartesi


Cevdet Güngör

                                                               Futbolcu tarlalarımız

Sakarya geçmişte Türkiye’nin futbolcu tarlası olarak ün yaptı. Türkiye’nin her tarafındaki illerin takımlarında mutlaka Sakarya kökenli en az bir futbolcu görebilirdiniz. Gelin Sakarya’nın geçmişteki futbolcu tarlalarını bir kez daha hatırlayalım..

                Sakarya nüfus oranına göre geçmişte, Milli Takıma en çok futbolcu gönderen ildi. Bir ara Milli Takımda tam 7 Sakarya kökenli futbolcu aynı anda yer almıştı. Yine Sakarya Türkiye 1.liğinde (Süper ligi) 3 gol kralı çıkartan il olmuştur.  Peki, neden artık Sakarya’dan eskisi gibi futbolcu yetişmiyor. Çünkü Sakarya’nın futbolcu tarlaları eskiden natüreldi. Her mahalle arasındaki semt sahalarında hormonsuz futbolcu yetişirdi. Semt sahaları yerlerini birer birer beton yığınlarına bırakınca, artık Sakarya’dan eskisi gibi futbolcu yetişmez oldu.

                            *************

                Bizim çocukluğumuzda Adapazarı’nın en gözde semt sahası İstasyon yanındaki armutluktu. Adapazarı’nın hala özlemle hatırladığımız tarihi tren istasyonunun yanındaki sahada her akşamüstü çok iddialı maçlar yapılırdı. Armutluk tren istasyonunun ulu çınar ağaçlarının altında havuzlu çay bahçesi kadar ünlüydü. Yine Tığcılar Mahallesi’nde de armutluk tabir edilen ünlü bir semt sahası vardı. Sakarya Caddesi’nin, Patates haline kadar arka tarafları yine irili ufaklı semt sahaları ile ünlüydü. Erenler’ de şimdiki futbol sahasının olduğu alanda ise, birbirine bitişik birden çok futbol sahaları vardı. Buralar zaman zaman düzenlenen at yarışları ile bir panayır görüntüsü alırdı.  Pazar günleri düzenlenen at yarışları nedeniyle Erenler futbol sahaları büyük hareket kazanırdı.

                ***********

                Harmanlık semti ise, Adapazarı’nın ünlü futbolcu tarlalarının olduğu yerlerden biriydi. Bugün neredeyse beton yığınlarından nefes alacak yer kalmayan Çark Caddesi’nin sağlı sollu her iki yanında semt sahaları vardı. Şu anda Migros’un olduğu yer ve karşısı, Adapazarı’nın en gözde semt sahalarında biriydi. Şimdi olduğu gibi, bu alanın ortasından cadde geçmemişti. Türlü meyve ağaçları arasında her akşam zamanın tüm ünlü futbolcularının oynadığı inanılmaz zevkli maçlar yapılırdı. Ve bu maçları yine amatör kümenin yöneticileri izleyip buradan futbolcu beğenirlerdi.

                *************

                Çark Caddesi’ni bir diğer ünlü semt sahası Atatürk İlkokulu’nun karşısında, şimdi il halk kütüphanesinin olduğu yerdeydi. Burada da her akşam maçlar yapılırdı, ama Migros’un olduğu yerdeki sahaya göre burası biraz daha alt küme maçların yapıldığı yerdi. Çark Caddesi’nin karşı tarafında Ahmet Akkoç İlkokulu’nun ilerisinde evler arasında geniş bir alandaki semt sahası da gençlerin futbol oynaması için ayrı bir seçenekti. Bizim gençliğimizde ise Çark Caddesi’nin en ünlü semt sahası Atatürk Lisesi’nin arkasındaki sahaydı. O zamanlar burada evler, caddeler filan yoktu. Bomboş bir alandı.

                Özellikle yaz akşamları amatör, profesyonel Sakaryalı ne kadar ünlü futbolcu varsa burada iddialı maçlar yaparlardı. Bu sahada saat 15.00 gibi mahallenin çocukları maç yapardı. Saat 17.00 gibi mahallenin gençleri ve saat 18.00’den sonra da ünlüler maç yapmaya başlardı. Bu örneği semt sahalarının geçmişte nasıl futbolcu tarlası olduğunu anlatmak için verdim. Lisenin arkasındaki maçları izlemek için çok sayıda futbol meraklısı erkenden gelip saha kenarında yerlerini alırdı.

                O yıllarda her semtte semt sahası olunca, her semtin iddialı mahalle takımları vardı. Ve mahalleler arası maçlar büyük bir çekişme içinde geçerdi. Bir mahalleden diğer mahalleye maç yapmaya giderken takımlar tam bir deplasman havasına girer taraftarları ile birlikte giderdi. 

 ****   ****   ****   ****   ****   ***

                Zaman içinde Çark Caddesi’ndeki semt sahaları bir-biri ardına beton yığını olmaya başlayınca bize kala kala Yazlık Ses Sineması’nın bahçesi kalmıştı. Sinema yazlık olduğu için, burada da ancak sinema kapatılıp kış sezonu başlayınca maç yapmaya başlardık.  Ve semt sahaları maceramız, en son Çark Caddesi’nde elimizde kalan minyatür bir saha ile sona ermişti.  Minyatürpaşa adını verdiğimiz bu sahada Sakaryaspor’un ünlü futbolcuları da maç yapardı. Bu nedenle Minyatürpaşa seyirci rekorlarının kırıldığı bir yer olmuştu. Ne yazık ki semt sahalarının bir bir beton yığını olmasıyla Adapazarı’nın da eski tadı tuzu ne yazık ki kalmadı. 

 

Bu yazı toplam 51 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU