Günün Tarihi:24 Şubat 2020

Teleferik konusu20 Ocak 2020 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Sakarya olarak yıllardır gideremediğimiz bir sorunumuz var. O da bir olay veya tepki konusunda gerekli olduğu anda tepki göstermiyoruz. Ne zaman ki, iş olup bitiyor bizim sivil toplum kuruluşlarımız başlıyorlar feryada.

            Bunun son örneği Sapanca’ya yapılması planlanan teleferik konusu. Sapanca’ya teleferik yapılacağı yeni bir olay değil.  Teleferik bir önceki Sapanca Belediye Başkanı Aydın  Yılmazer’in projesiydi.

Yılmazer, Sapanca’ya yapılacak teleferik projesini yaptığı bir basın toplantısı ile duyurmuştu. Teleferiğin Sapanca’ya getireceği turizmin değerlerinden söz etmişti.  Yılmazer tarafından  teleferik projesi  açıklandığında hiçbir yerden ne bir itiraz ne de bir tepki gelmişti.

            Ne zaman ki, şu anki Belediye Başkanı Özcan Özen, bir önceki dönemin teleferik projesini ihaleye çıkardı. Müteahhide yer teslimi yapıldı. Yani görünürde her şey bittikten sonra büyük bir tepki dalgası geldi.

            Öncelikle şunu belirteyim. Sapanca halkı teleferik istemiyorsa, tabi ki yapılmasın. Zaten bir belediye başkanının halka rağmen bir şey yapması siyasi geleceği açısından da risklidir.

            Tamam, o zaman  insanın: “Teleferik projesi  açıklandığında neredeydiniz?”   diyesi geliyor.

            Yukarıda da belirttiğim gibi tıpkı Aziz Nesin’inDu bakali n’olcek?” hikayesinde olduğu gibi, benzer konularda “Du bakali n’olcak?” diye bekliyoruz. Ne zaman ki olanlar oluyor, o zaman feryada başlıyoruz

SUBÜ konusu 

            Tam olarak teleferik konusu gibi olmasa da benzeri bir aymazlık Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) konusunda yaşanıyor.

            Sakarya’ya 2. bir devlet üniversitesi kurulması için yıllarca yazdık, çizdik. Çünkü mevcut Sakarya Üniversitesi artık talepleri karşılayamayacak bir doluluğa ulaşmıştı.  Türkiye’nin birçok ilinde 2, 3 hatta daha fazla devlet üniversitesi varken, Sakarya’ya gelince nedense olmuyordu.

            Sonuçta son genel seçimler öncesinde Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tabir yerinde ise “Pat” diye kuruldu.

            Ancak bizim Uygulamalı Bilimler Üniversitesi öyle bir “Pat” diye kuruldu ki, aradan neredeyse 2 yıl geçti hala kampüsü yok. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık Sakarya Üniversitesi’nde hadi sığıntı demeyeyim, emanet bir şekilde görev yapmaya çalışıyor.

            Bırakın Türkiye’yi ben dünyada kampüsü olmayan bir üniversite olduğunu sanmıyorum.

            Ama Sakarya’ya gelince oluyor.

Nereye kurulsun?

            Sakarya’nın bir başka sancılı konusu herhangi bir hizmet kesinleştikten sonra “Nereye kurulsun?” karmaşası başlar.

            Hizmetin gelmesi için hiçbir şey yapmayanlar, iş kesinleştikten sonra hemen yer gösterme yarışına girerler.

            Bu nedenle gelecek hizmet niye uzun bir süre de yer konusu ile savsaklanır durur.

            Sakarya  Uygulamalı Bilimler Üniversitesi kurulurken, bir merkez kampüsü olacağı, fakültelerin ilçelere dağıtılacağı söylenmişti.

            Merkez kampüsüne yer bulamıyoruz ki, ilçelere yayılma işine geçelim.

            ***  

            SUBÜ’nün kampüsünün nereye yapılması konusunda bende bir fikir vereyim. Bilmem şu anki atanmış ve seçilmiş yöneticilerimiz hatırlarlar mı?

            Sakarya’nın son olarak yapılan kent bütünü imar planlarında 2. bir üniversite kampüsü için yer ayrılmıştı.

            Bilmem hatırlayan var mıdır?  O yer Yenikent’in üst tarafında bir alan. Şuanda Sakarya’nın kent bütünü imar planlarında görülmesi lazım.

            İsterseniz şöyle bir araştırın.          

 

Bu yazı toplam 175 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU