Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

Temiz su geleceğimizdir9 Mart 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Küresel ısınmadan kaynaklanan iklim değişikliği en çok tatlı su kaynaklarını olumsuz etkilediğiniz görüyoruz. Günlük yaşamımızı doğrudan etkiliyor. Ocak ayında başta büyük şehirler olmak üzere içme suyu sağlayan barajlarda doluluk oranı kritik seviyenin altına düşmüştü. Endişelenmeye başladığımız günlerde yoğun kar yağışı başlayınca baraj seviyeleri nispeten yükseldi. Kar yağmasaydı yaz dönemini susuz geçirecektik. Yaşadığımız bu durumla ilgili olarak dünyada, Türkiye’de içilebilir su potansiyeli ve tasarruf için neler yapılabileceğini değerlendirmek yararlı olacağını düşünüyorum.

***

UNICEF verilerine göre dünyada 10 kişiden 3’ü evlerinde temiz kullanma suyu bulunmuyor. Bu da 2,1 milyar kişiye karşılık gelmektedir. 10 kişiden 6’sı sağlıklı, temiz suya ulaşmakta zorluk çekiyor.

***

Dünyanın 2/3’ü sularla kaplı ancak % 1’i tatlı su özelliğe sahip. Dünya üstünde 35 milyar kilometreküp tatlı su olmasına rağmen, bunun ancak 105 bin kilometreküpü içilebilir özelliğe sahip.

***

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre temel ihtiyacı karşılamak üzere bir kişi günde 25 litre suya ihtiyaç duymaktadır. DSİ’nin verilerine göre Türkiye’de yıllık kişi başına düşen su miktarı yaklaşık 1519 m3. Bu miktar ile de Türkiye, su kıtlığı çeken ülkeler kategorisinde yer alıyor. Bu sebeple suyumuzu her damlasına değer verip, israf etmeden kullanmalıyız, günlük hayatımızda suyumuzu tasarruflu kullanmalıyız.

***

Şenlik Dergisi’nin, Ocak 2021 tarihli 31. Sayısında da suyun önemi ve günlük hayatımızda pratik tasarruf yöntemleri irdeleniyor. Bir bölümünü sizlere aktarmak istiyorum.

***

*Sebze ve meyveleri akan suyun altında yıkamak yerine bir kabın içinde yıkayın. Yıkama sularını daha sonra çiçeklerinizi sulamak için kullanabilirsiniz. Özellikle yeşil yapraklı sebzeleri yıkarken içine bir miktar beyaz sirke katılırsa daha az suyla mikroplardan arınmış olur.

 

*Elle bulaşık yıkamak yerine bulaşık makinesini kullanın. Sanılanın aksine makineye koymadan önce çeşmenin altında bulaşıkları durulamak yararlı olmadığı gibi çok su tüketimine sebep olmaktadır.

 

*Bulaşık ve çamaşır makinenizi tamamen doldurmadan çalıştırmayınız veya en az programını kullanın.

 

*Banyo soyunun ısınmasını beklerken akıtacağınız suyu kovada biriktirip temizlik ve diğer ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz.

 

*Dişleriniz fırçalarken musluğu kapatın, ihtiyacın olunca açın. Böylece her fırçalamada 10 litre suyu tasarruf etmiş olursunuz. Tıraş olurken de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.

*Musluklarınız su damlatıyorsa mutlaka contalarını değiştirin.

*Bahçenizi sulamak için şebeke suyu kullanmak yerine yağmur oluklarından biriktirdiğiniz suyu kullanabilirsiniz.

*Arabanızı şebeke suyu ile yıkamayınız.

Su tasarrufu için bu önerileri evimizde uygulamaya çalışıyoruz. Bu önerilere ek olarak:

Evinizde bulunan rezervuarların içine bir buçuk veya iki litrelik su, kola pet şişeyi doldurup koyduğunuzda her sifonu çektiğinizde koyduğunuz şişe hacmi kadar daha az su harcamış olursunuz. Bu da size üç, dört kullanımınızda bir sefer tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Hırdavat marketlerde çeşmelerin ucuna takılan süzgeçler satılmaktadır. Musluklarınızı ucuna taktığınızda önemli miktarda su tasarrufu sağladığınızı göreceksiniz.

Temiz su, temiz gelecek demektir… Suyumuzu tasarruf edelim.

 

 

 

Bu yazı toplam 2158 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU