Günün Tarihi:7 Ağustos 2020

TIBBİ MÜDAHALE VE HUKUK30 Kasım 2019 , Cumartesi


Orhan Sinan Dural

  İnsanın kişilik hakları belki de en temel haklarıdır. Vücut dokunulmazlığı da kişilik haklarının bir cüzüdür. Vücut dokunulmazlığının ihlal edilmesi deyince genelde taciz gibi olaylar aklımıza gelmektedir. Ancak derinlemesine düşünüldüğünde vücut dokunulmazlığının belki de sistematik olarak en fazla ihlal edildiği yer hastanelerdir. Fakat hiçbirimiz doktorun teşhis, tedavi amacıyla yaptıklarını vücut dokunulmazlığımızın ihlali saymayız ve bu düşünce belki de ilk defa duyanlar için absürt gelebilir. Bu haftaki yazımda siz değerli okuyucularıma tıbbi müdahalenin kişilik haklarının ihlali niteliğinde olmaması için gerekli olan asgari şartları anlatacağım.

***

            Tıbbi müdahale tıp biliminin kuralları uygulanarak vücuda yapılan her türlü müdahaleyi içermektedir. Tıbbi müdahalelerin neredeyse tamamında vücut dokunulmazlığı ihlal edilmektedir.  Örneğin hemşirenin size yaptığı iğneyi, kolunuza takılan serumu, doktorun teşhis amaçlı üzerinizde  kullandığı cihazları düşünün. Vücut dokunulmazlığı yukarıda da bahsi geçtiği gibi kişilik haklarının bir cüzüdür. Bu nedenle de hukuka uygunluk şartları mevcut olmayan her tıbbi müdahale hukuka aykırı olacaktır.

***

            Peki tıbbi müdahaleyi hangi şartlar hukuka uygun hale getirmektedir? Öncelikle tıbbi müdahaleyi gerçekleştirecek kişinin yetkili sağlık personeli olması gerekmektedir. Yetkili sağlık personeli alanında uzman doktor, diş hekimi gibi tıp profesyonellerini kapsamaktadır. Diğer sağlık çalışanları doktor ve diş hekimlerinin talimatlarıyla bağlıdır. Ancak acil müdahale gerektiren bir durum varsa doktor harici sağlıkçılarda olaya müdahale etmelidir. Bunun dışında ikinci şart yetkili sağlık personeli tarafından gerçekleştirilen işlemlerin tıbbi kurallara ve standartlara uygun olmasıdır. Tıp biliminin kabul etmediği metotlarla yapılmaya çalışılan tedavi süreçleri hukuka aykırı olacaktır.

***

            Yukarıda bahsi geçen sağlık personelleri ve yapılan işlemlerle ilgili şartları yanı sıra endikasyon olarak adlandırılan durumunda somut olayda mevcut olması gerekmektedir. Endikasyon tıbbi zorunluluk veya tıbbi gereklilik olarak Türkçe’ye çevrilmektedir. Ancak endikasyonu sadece hastalık ve türevi şeyler olarak düşünmemek gerekir. Örneğin çocuklara yapılan sünnet işleminin hukuka uygun olmasının sebebi sosyal endikasyondur. Yani sosyal gereklilik şartı somut olayda mevcut olduğu için çocuğun kişilik hakları ihlal edilmiş sayılmayacaktır. Bir başka örnek yalnızca güzellik amacıyla yapılan estetik operasyonlardır. Burada da psikolojik endikasyon sağlanmış olduğu için yapılan tıbbi müdahale hukuka uygundur.

***

            Son ve belki de en önemli şartımız hastanın aydınlatılmış rızasıdır. Dikkat edilecek olursa doktorun yaptığı tıbbi müdahaleye yalnızca rıza hukuka uygunluk sebebi değildir. Bu rızanın aydınlatışmış ve bilgilendirilmiş bir hastadan alınmış olması gereklidir. Örneğin size yapılacak bir ameliyat öncesinde bu ameliyatın muhtemel riskleri ve faydaları üzerine doktorun sizi bilgilendirmiş olması gerekmektedir. Aksi halde ameliyata rızanız olsa bile yapılan müdahalenin hukuka uygun olduğu söylenemez.

 

Bu yazı toplam 294 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU