Günün Tarihi:4 Mart 2021

TOHM PROJESİ22 Ocak 2021 , Cuma


Alpay Alev

    

Bu hafta sizlere Gençlik ve Spor Bakanlığımızın önemli projelerinden birisi olan Türkiye Olimpik sporcu hazırlık merkezlerinden ( TOHM) bahsetmek istiyorum.

21/5/1986 tarihli ve 3289 sayılı Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevler Hakkında Kanunun 2. ve 10. maddelerine dayanılarak hazırlanan ve 11 Nisan 2015 tarihinde çıkarılan yönetmeliğin amacı “Olimpiyatlara katılacak ve katılması muhtemel yetenekli sporcuların seçilmesi, yetiştirilmesi, performanslarının geliştirilmesi, eğitimlerinde ve sosyal gelişimlerinde müşterek ve standart bir uygulamanın sağlanması için olimpik hazırlık merkezlerinin kurulması, sporcu seçimi ve uyması gereken kurallar ile bu Türkiye Olimpiyatlara Hazırlık Merkezlerinde (TOHM) görev alacak olimpik hazırlık merkezi koordinatörü, akademik danışman ve diğer görevlilerin çalışma, görev, yetki ve sorumluluklarını belirlemektir”(İmamoğlu, Dilek&Türkmen,2017)

Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezlerinin Kuruluş, Çalışma, Görev, Yetki ve Sorumluluk Yönetmeliği” 11.04.2015 tarih ve 29323 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Merkezlere sporcu seçimleri, Yönetmelik gereği kurulmuş olan Değerlendirme Komisyonları tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda büyük bir titizlikle yapılmaktadır.

Sporcu seçim kriterleri her branşın teknik özelliklerine ve performans yaşına göre farklılık göstermekte olup; Atletizm, Atıcılık, Cimnastik, Halter, Yüzme ve Okçuluk branşlarında zaman, mesafe ve puan değerleri, Boks, Buz Pateni, Kayak, Güreş, Judo ve Taekwando branşlarında ulusal ve uluslararası dereceler,  Kano, Kürek ve Bisiklet branşlarında TOHM seçme yarışmaları ve puanlama sistemi,  Eskrim branşında Türkiye sıralaması, Tenis branşında ulusal ve uluslararası klasman sıralamalarına göre belirlenmektedir

Olimpik hazırlık merkezleri 22 ilde ve olimpik yatılı veya gündüzlü olmak üzere faaliyet göstermektedir. Merkezlerde 1000’in üzerinde sporcu ile beraber 300’ e yakın antrenörde görev yapmaktadır. Merkezlerde Spor Psikoloğu, Beslenme Uzmanı, Fizyoterapist, Masör/Masöz olmak üzere bir çok destek elemanı bulunmaktadır. Bu sayı günümüzde 22 ilde daha çok merkeze ve sporcuya ulaşmıştır.

Yukarıdaki bilgilendirmeler doğrultusunda Tohm projesinin son yıllarda atılmış en  önemli hamlelerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki her projenin eksisi artısı olduğu gibi bu çalışmalardaki sürdürülebilir yönetim anlayışının doğurduğu sonuçları da izlemek gerekiyor. Yani yaklaşık 8 yıldır bu merkezlere seçilme ve yetiştirme işi belki çok titiz çalışmalar sonucunda yapıldı ama performans geliştirme kısmına baktığımız da eğer bunu sonuç odaklı düşünüyorsak olimpiyatlarda aldığımız ya da alamadığımız madalyalar performans çalışmalarının yeterli olmadığını bize göstermektedir.

Fakat olaya olimpiyat başarısı olarak baktığımızda henüz bu projenin daha yeni yeni oturmaya çalıştığını söyleyebilirim. Hemen sonuç odaklı bakarsak yanılıyor olabiliriz. Biraz daha zamana ve sabıra ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki son dönemde Avrupa ve Dünya çapında Cimnastik ve Güreşte elde edilen başarılarda bu merkezlerin etkisi söz konusudur. Ben TOHM projesinin gerçekten layıkıyla yapıldığında çok önemli sonuçlar doğuracağına inanıyorum . İlimizde de Kano, Kürek, Güreş, Atletizm ve Karate branşları ile 70’e yakın sporcunun desteklendiği bu projede GSİM TOHM Şube Müdürlüğü görevini Spor Bilimleri Fakültesi mezunu ve alanın içinden gelen Yavuz Salman arkadaşımız yürütmektedir. Sakaryamızın çok ciddi bir sporcu potansiyeli olduğunu düşündüğümüz de Olimpik merkezlerin bulunduğu mevcut 22 şehre göre çıtasını daha da yukarılara taşıması gerektiğini düşünüyorum. Tabi bu Yatılı tesisleşme, nitelikli antrenör alımı, uzman destek personel alımı, doğru planlama ve çalışma ile karşılığını bulacaktır.

Benim projelerin geliştirilebilir olması yönünde bazı önerilerim olacaktır:

-          Daha çok şehire bu merkezlerin yapılması sağlanarak, daha çok sporcuya ulaşılması ve bununla birlikte spor kültürünün yayılması gerekmektedir.

-          Destek elemanlarının çalışmalarının sporcular üzerindeki etkisi mutlaka denetlenmeli ve raporlarla doğrulanmalıdır.

-          Engelli sporcular içinde bu merkezler faaliyette bulunmalıdır. Paralimpik oyunlarda ki başarılarımız son dönemde ciddi şekilde artış göstermiştir.

-          Madalya odaklı düşündüğümüzde  taramaların ve çalışmaların niteliği arttırılarak antrenörlerin performanslarının da değerlendirilebilir bir ortam oluşturulmalıdır.Bu sayede diğer ülkelerle rekabet şansımızı arttırabiliriz.

-          Okullarımızda olimpik eğitim kavramının yeteri kadar anlatılamadığını görmekteyim. Burada TMOK ve eğitim kurullarına büyük iş düşmektedir. Olimpizm felsefesinin okullarımızda yaygınlaştırılması gerekmektedir. Sporun temeli eğitim kurumlarıdır.

-          Sporda başarılı ülkelerin modelleri alınarak kendi modellerimizle kıyaslanarak uygulanabilir kısımlar için harekete geçilmesi gerekmektedir.

Bu ve buna benzer önerileri çoğaltabiliriz. Her şeyin başında liyakat esaslı kadrolaşmayı ön planda tutarsak ve gerçekten spor kültürünü ve eğitimini dert edinirsek bu anlamda ciddi politikalar üretirsek başarı kaçınılmaz olur. Bir çok ülkeye göre sahip olduğumuz genç nüfus oranımızı, spor ortamında işlemek ve başarı kürsüsüne taşımak, hem eğitimcilerin hem antrenörlerin hem de sporcunun arkasındaki en büyük güç ailesinin sayesinde gerçekleşecektir

Bu yazı toplam 740 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU