Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Toplu ulaşım sorunu26 Nisan 2022 , Salı


Seyfi Yücel

Kumköy, Tepekum bölgesinde yeni yerleşim biriminin toplu ulaşım sorunu

Deprem sonrası Serdivan, Karaman, Camili, Korucuk yapılaştı, gelişti. Şehrin etrafında, her bölgede modern yapılaşmayı görebiliyor.

***

Son dönemde gözde yerleşim birimleri Güneşler, Yağcılar, Kumköy, Tepekum diyebiliriz. Yeni Atatürk Stadyumu’nun yapılmasıyla beraber bu bölgelerde de modern yapılaşma başladı; süratle ilerliyor diyebiliriz. Yeni açılan bulvarlar, modern yapıların sayıları arttıkça ilimizin gözde yerleşim yerlerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Stadın hemen batısında buluna bölgede gölet vardı; o gölette deprem enkazı doldurulmuştu. Şimdi o bölgede bile yapılaşma oldu; binalar yapılmaya devam ediyor.

***

Yapılaşma olan bölgeye insanlar taşınıyor, yerleşiyor; nüfus yoğunluğu oluşmaya başlıyor. Dolaysı ile sosyal ihtiyaçlar da artmaya başlıyor. Sözünü ettiğimiz bölgenin daha yaşanabilir olması belediyelerimiz ve özel teşebbüs tarafından bazı yatırımlar, hizmetler yapılması gerekiyor.

***

Yeni Stat Atatürk Stadı Bölgesi’nin en belirgin ihtiyacı toplu ulaşım diyebiliriz. 15 Numaralı belediye otobüsü, son dönemde Gazeller dolmuş hattında bazı düzenlemeler yapıldı ama sorunun halen devam ediyor diyebiliriz.

***

Çarşıya ulaşımda Gazeller dolmuş hattı Güneçler Mezarlığı ve yakınlarında oturanları çarşıya ulaşımını; 15 Numaralı otobüs sabahları ve arada bir üniversite istikametine taşıyor. Ancak şehrin doğu bölgesine; Patates Hali, Erenler, Modern, Güney Sanayi, Dörtyol Sanayi, 1. OSB, Sakarya Park bölgesinde bulunan okullara ulaşmak için en yakın Eser Okulu’na yürümek veya çarşıya gidip iki araç değiştirmek gerekiyor.

***

Sorunun çözümüne katkıda bulunmak üzere iki çözüm üretilebilir. Birincisi 1 Numaralı Küpçüler-Dağdibi otobüsü A,B olarak iki hatta ayrılabilir. Eser okulu kavşağından sola dönerek Erkan Zengin Düğün Salonu’ndan sağa dönüp yeni açılan okulların da taşımasına katkıda bulunarak Alparslan Türkeş Bulvarı, Karasu Yolu, EBK Kavşağı, Yanyol istikametinden Modern Sanayi Sitesi’ne gidebilir.

***

İkinci seçenek de yine Sakarya Park, Küpçüler, Çarşı hattında çalışan mavi dolmuşlar da Kumköy, Tekepum yeni yerleşim bölgelerinde yoğunlaşan nüfusun şehrin doğusunda bulunan okullara, resmi dairelere, sanayi sitelerinde ulaştırmak üzere A,B şeklinde ayrılabilir.

***

Yeni Atatürk Stadı bölgesinden nüfus yoğunluğu için önümüzdeki yıllar düşünülerek Stat bölgesinden son durak oluşturularak 15 Temmuz Bulvarı, Adnan Menderes Caddesi, Araştırma Hastanesi Kampüsü, Serdivan, Medar, Adatıp’a ulaşacak ana bir hat da düşünülebilir.

***

Yerel seçim döneminde başkanımız Ekrem Yüce’nin Nostalji Tramvayı vardı. Tanıtımları yapıldı. Yapılsın diyenlerin yanında karşı çıkanlar da oldu. Karşı çıkanların gerekçesi Atatürk Bulvarı ile Çark Caddesi geçişinde şehrin trafiğini olumsuz etkileyeceği görüşündeydi. Şehir içinde güzergâhı tekrar gözden geçirilerek proje tekrar gündeme getirilebilir. Örneğin Yeni Cami’den Adanan Menderes Caddesi, Bosna Caddesi, Millet Bahçesi’ne ulaşabilir. Üzerinde çalışılsa başka seçenekler de bulunabilir. Nostalji Tramvayı yapılmış olsa Sakarya’da hayal ettiğimiz raylı sisteminde başlangıcı olabilir. Bence tekrar gündeme getirilip üzerinde çalışılabilir.

***

Sonuç olarak şehrimizin yeni yerleşim yerlerinden birisi olan Yeni Atatürk Stadı Bölgesi; Yağcılar, Kumköy, Tepekum bölgelerinden önemli nüfus yoğunluğu oluştu; Yeni yapılarla önümüzdeki aylarda, yıllarda daha da artacağını görebiliyoruz. Nüfus artışıyla beraber ilgili kurumlarımız toplu ulaşım planlamasını da yapmanı zamanı geldiğini söyleyebiliriz.

 

Bu yazı toplam 122 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU