Günün Tarihi:5 Ağustos 2020

Toplumumuz davranışlarından bir kesit10 Eylül 2019 , Salı


Seyfi Yücel

Erenler de çay ocağında oturuyorum. Caddenin başından onlarca araba korna çalarak geliyor. Dayanılmaz bir gürültü. Binaların arasından da yankı yapınca çekilmez, ıstırap veren bir hal alıyor. Arada bir de silah sesine benzer şiddetli patlama sesleri insanı canından bezdiriyor.

***

Birkaç dakika sonra durum anlaşıldı; düğün konvoyu geçiyor. Önde bilindik Şahin marka araba; amortisörleri modifiye edilmiş, ön tarafı adeta yere sürünerek gidiyor. Arada bir de ekosundan patlama sesleri çıkarıyor. Sanayide buna “egzoz patlatma” dendiğini biliyorum. Arabanın ekosuna özel mekanizma takıp bomba patlatır gibi ses çıkarıyorlar. Gecenin yarısında caddelerde, sokaklarda arabalarının egzozlarını patlatarak garip, anlaşılması zor zevk alıyorlar.

***

Hemen arkasında düğünlerin olmazsa olmazı panelvan aracın arka kapıları açık halde kameraman ağızında sigara sürekli korna çalan, konvoydaki araçları kayda alıyor. Beden dilinden dünyanın en önemli olayını belgelediği havasında…

***

Lüks bir aracın içinde gelin damat en mutlu günlerini yaşıyor; çevresiyle özellikle cadde boyunda çay ocaklarında, kahvehanelerde, kafelerde, evlerinin balkonunda oturan vatandaşlarla; çevre esnafıyla mutluluğunu paylaşmaya çalışıyor. Aracın arkasında da “Annemin ilk gelini” yazarak annesini onurlandırmaya, O’nu ayrı bir yere koyarak belki de eve gelmeden evde otoritenin kim olduğunu; kime tabi olması gerektiğinin mesajını veriyor.

***

Gelin arabasının peşinde aynılıklarına havlu bağlanmış onlarca araç; sürekli korna çalıyorlar. Hepsi bir arada çaldığı zaman dayanılmaz, sinir bozucu bir hal alıyor.

***

Arabaları kullanalar her yaştan insanlar. Konvoyun arasına araç almamak için büyük özen gösteriyorlar. Gençlerden bazıları da konvoydaki araçların önüne geçmek için anlık fırsat kolluyor. Fırsatını bulduğu anda da öne geçiyor. Konvoydaki insan davranışlarını görünce tam bir grup psikoloji olduğunu söyleyebiliriz. Sürekli korna çalarak çevreyi rahatsız eden bu kişiler tek başlarına olduklarında bu davranışları yapmazlar, ayıp sayarlar. Oysa grup haline geldiklerinde bu tür garip davranışları sergileyebilirler. İşte birey olarak yapmadıkları davranışları insanlar grup halinde yaptıklarında bu davranışları grup psikolojisi olarak değerlendirebiliriz. Aslında grup psikoloji de başta grup liderine tabi olan, yanlış kullanıldığında oldukça tehlikeli olabilecek davranış biçimi.

***

Öndeki araç egzoz patlatarak, konvoydaki araçlar sürekli korna çalarak ilerlerken araçlardan birkaçından da çevreye demet demet para saçılıyor. Biryandan da damadın arabasından zarfı alabilmek için çocuklar arabanın peşinden koşuyor. Etrafa saçılan demet demet paradan bir tanesi de benim ayağımın ucuna düştü. Yüz liralık banknotu eğilip aldım; önüne, arkasına baktım. Kırmızı renkte “GEÇERSİZDİR” yazıyor. Belli ki banknot paraları fotokopi edip etrafa saçıyorlar. Sonradan zengin olanların, kolay para kazananların düğünlerinde dolar saçıldığını televizyonlardan, basından gördüm ama banknotların fotokopi edilip düğün konvoyunda sokaklara saçıldığını ilk kez gördüm. Bu sosyal davranışı yorumlamaya benim ilmim yetmiyor!...

***

Düğün konvoyunda yaşananlar toplumumuzdan bir kesit. Sizler de etrafınızda bu tür davranışları görebilirsiniz. Bu tür davranışları kazanmak kolay fakat değiştirmek çok zordur. Aradan üç, beş nesil geçmesi gerekir. O kadar ki, televizyonlarda haber konusu oldu; Hollanda’da yaşayan Türkler yine düğün konvoyu yaparak otoyolu trafiğe kapattılar, silah attılar. Emniyet birimleri alarm durumuna geçti; konvoya katılanlara hatırı sayılır para cezaları kestiler. Toplumun genlerine işleyen bu tür davranışlar nerede olursa olsun depreşiyor, kendini gösteriyor.

***

Bir kısım insanlar kendi mutlu günlerinde silah atarak, araba egzozu patlatarak, sürekli korna çalarak etrafı niye rahatsız ederler? Kağıt paraları fotokopi ederek arabalarının penceresinden niye atarlar?

***

Bu kişilerin davranışlarına baktığınız zaman genellikle alt kültüre mensup olduğunu görebilirsiniz. Sosyal, kültürel, eğitim; makam, mevki yönünden kendilerini ifade edip, toplumda fark ettiremeyenler ezikliklerini bu tür davranışlarla ifade etmeye çalışırlar. Silah atmak, araba, motosiklet gürültüsü çıkarmak, konvoy halinde sürekli korna çalmak onlar için toplumsal bir iletişim aracı olarak değerlendirebiliriz.

***

Kendilerini edebilecekleri entelektüel bir birikimleri, hobileri, uğraşları olmadığı için, “Bakın toplumda biz de varız. Bizi fark edin” demek istiyorlar.

 

Bu yazı toplam 412 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU