Günün Tarihi:28 Ocak 2020

Turizm Bölgesi nire, Kimya Sanayi nire13 Aralık 2019 , Cuma


Cevdet Güngör

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet  Acar’ın  ilçelerine Kimya Teknolojileri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurma çabaları sürüyor. Acar’ın çabaları sürerken,  Kocaali’ye Kimya sanayi kurulması konusunda her kesimden haklı tepkiler var.

            ***

            Kocaali yanlış hatırlamıyorsam ANAP iktidarı döneminde turizm bölgesi ilan edilmişti. Daha önce doğru bir karar ile turizm bölgesi ilan edilen Kocaali’ye şimdi Kimya sanayi getirilmek isteniyor.

            Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, yöre halkını  kimya sanayi konusunda ikna etmeye çalışıyormuş.

            Bu nasıl olacak?

            Turizm ile Kimya sanayinin bağdaşması nasıl mümkün olacak?

                       Geçmişten bir örnek 

            Geçmişte de Sakarya’yı kimyasal atık çöplüğü yapmak istemişlerdi. Yanlış hatırlamıyorsam 2008 yılı. Bir firma İstanbul’un kimyasal atıklarını toplayarak Alancuma’daki bir alanda yapacağı depoda biriktirmek için harekete geçmişti. Bir başka değişle İstanbul’un zehirli kimyasal atıkları, Adapazarı’nın burnunun dibine getirilip atılacaktı.

           

Firma yetkilileri söz konusu kimyasal atık tesisinin Adapazarı’nda kurulması halinde Sakaryaspor’a 1 milyon lira yardım  edeceklerini açık açık söylüyorlardı.  Firma yetkilileri kamuoyu yaratmak için öncelikle  bizim gazeteye gelmişlerdi. Karşılıklı görüşüyorum.  Tabi beni ikna etmeleri mümkün olmadı. Çünkü neyin karşılığı Sakaryaspor’a 1 milyon lira vereceklerini bana anlatamadılar.

***

Kendilerinin siyasal olarak da güçlü görüyorlardı. Bir de Sakarya’nın  tek markası Sakaryaspor’a 1 milyon lira verecek olmaları ellerinin güçlendiriyordu. Ya da onlar öyle sanıyordu. İşin doğrusu Sakaryaspor cephesinden de destek görüyorlar gibi bir ortam vardı.

***

Zamanın Valisi Hüseyin Atak’ta belli bir baskı altında. Ancak vicdanen kesinlikle Adapazarı’nda kimyasal atık deposu kurulmasına karşıydı.  Belli ki kendisine bu konuda ciddi bir baskı vardı.

O günlerde Vali Hüseyin Atak ile makamında bu konuyu konuşuyoruz. Daha doğrusu dertleşiyoruz. Atak, benim gibi Adapazarı’nın, İstanbul’un zehir deposu olmasını bir türlü kabullenemiyordu.

Samimi bir şekilde karşılıklı formül arıyoruz. Özellikle firmanın siyasi baskı havasından mustaripti.

Bunun üzerine kendisine zamanın  Sakarya Milletvekili   Şaban Dişli ile görüşmesini ve olayı kendisine anlatmasını ve faydalı olacağını söyledim.  Dişli’nin  o dönem Ankara’da oldukça güçlü bir lobisi olduğunu biliyoruz.

Vali Büyük, Dişli ile yaptığı görüşme sonrasında son derece mutlu olmuştu. Çünkü Dişli’den  kimyasal atıkların Sakarya’da depolanmaması konusunda tam bir destek almıştı.

Vali Büyük, Dişli’den aldığı destek ile gönlündekini yaptı ve Adapazarı Alancuma’da, İstanbul’un kimyasal atıklarının depolanmasına engel olmuştu.

Kendisine bu vesile ile bir kez daha teşekkür ediyorum.  Ve sağlıklı günlere diliyorum.

Gerçekten çok hayırlı bir  iş yapmıştı.

***

Kocaali’de ne yapılmak istendiğine tam olarak vakfı değilim. Ancak görebildiğim kadarı ile Kocaali’ye kimyasal tesislerin kurulmasının yolunu açmak istiyorlar.

Şayet öyleyse  insan sağlığını tehdit edecek böyle bir yatırıma destek olmak çok veballi bir iştir diye düşünüyorum.

 

Bu yazı toplam 92 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU