Günün Tarihi:17 Nisan 2021

Türk devlet geleneğinde yönetim ilkeleri16 Şubat 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Türk devlet geleneğinde yönetim ilkeleri

 

Türkler, M.Ö. 7. Yüzyılda Kömen Dağı eteklerinde tarih sahnesine çıktığı bilinir. Çin kaynaklarına göre Asya’da ilk Türk siyasi varlığı M.Ö 3. yy’da Hunlar ile başlamıştır. Asya Hunları olarak anılan bu devletin yıkılması sırasıyla Göktürkler ve Uygurlar tarih sahnesine çıkmışlardır. Tarihte kurulan ilk Türk devletiyle beraber Orhon Kitabeleri gibi Türk tarihini aydınlatacak ilk belge de ortaya çıkmıştır.

 

Tarihte kurulan ilk Türk devleti, Asya Hun İmparatorluğu (MÖ 220- MS 216) Batıda Aral Gölü, doğuda Japon Denizi; güneyde Tibet, kuzeyde Ötüken’in üst bölgeleri olmak üzere Asya’nın tam ortası diyebiliriz. Avrupa Hun Devleti (352-469) tarihleri arasında bugün Orta Avrupa olarak bilinen coğrafyayı kapladığını görüyoruz. I. Göktürk Devleti (552-659) tarihleri arasında yine Orta Asya coğrafyası. II. Göktürk Devleti (682-745) Kutluk Kaan önderliğinde kurulan devletti. İlk alfabeyi (Göktürk Alfabesi) kullanma unvanını taşır. Orhon kitabeleri ile Ergenekon Destanı bu dönemde yazılmıştır. Uygur Devleti (744-840) yerleşik hayata geçen ilk Türk kavmi diyebiliriz. Matbaayı kullanan ilk Türk devleti unvanını taşır. Avar Devleti (565-835) Tuna boylarında izine rastlayabiliriz. İstanbul’u kuşatan ilk Türk devleti unvanını taşır. Aynı zamanda Hristiyanlığı kabul eden ilk Türk devleti olmuştur.  Hazar Devleti (630-968) Karadeniz’in Kuzeyi ile Hazar Hazar Denizi arasında kalan bölgenin hâkimi olmuşlardır. Museviliğin Karay mezhebini benimseyerek, Museviliği benimseyen tek-ilk Türk devleti olmuştur. Kırgız Kağanlığı (840-1207) Yenisey Kitabeleri, dünyanın en uzun destanı olan Manas Destanı Kırgızlara ait ilk değerlerdir. Tarihteki köklü Türk devletleri yanında Bulgarlar, Karluklar, Turgişler, Macarlar, Peçenekler, Oğuzlar, Kıpçaklar, Akhunlar, Sabirler olmak üzere tarihimizde önemli yeri olan Osmanlı Devleti; Anadolu’da kurduğumuz ve sonsuz de yaşayacağına gönülden inandığımız Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Görüldüğü gibi Türkler oldukça köklü devlet geleneğine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

 

Yaklaşık iki bin beş yüz yıldır çeşitli adlarla varlığını sürdüren; sonsuza dek de varlığını sürdüreceğin inandığımı Türk Devlet Geleneği bugüne nasıl ulaşmış? İmbikten süzülerek gelen Türk devlet yönetiminde ilkeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

1.Devlet hayatında geleneklere bağlılık

2. Kültürel birikimle ilericiliğin yoğurulması

3.Devlet kadrolarının liyakatli uzmanlardan oluşması ve halka açık olması

4.Yönetmde kararlılık ve memuriyette uzun süre bırakılmak

5.Danışma kurumu; Bilim ve bilim insanına saygı

6.Devlet hayatında fikre önem, fikirlere saygı

7.Disiplin, protokol ve denetim ilkelerinde titizlik.

 

Türk Devlet Geleneğinde halka dönük politikaları da şöyle sıralayabiliriz:

 

1.Adalet ilkelerine uyma

2.Halka yakın olma

3.Sosyal hizmetler,

4.Toplumun refahını sağlama

5.Topluma karşı şefkatli ve toleranslı davranma

6.Topluma karşı verilen sözleri tutma ve güven verme

7.Yurttaşların sorunlarına sürüncemede bırakmadan kısa dönemde ve pratik çözümler bulma.

Sonuç olarak tarihimizden, geleneğimizden, kültürümüzden gelen devlet yönetimi ilkelerine sağdık kaldığımız, uyguladığımız sürece Cumhuriyetimiz, varlığımız sonsuz dek sürüp, gidecektir.

 

Bu yazı toplam 1559 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU