Günün Tarihi:18 Ocak 2021

Türkiye’de gıda israfı10 Kasım 2020 , Salı


Seyfi Yücel

Türkiye’de bir yılda gıda israfı 214 milyar Türk Lirası. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de halen 7 milyon 200 bin kişi açlık sınırında yaşarken, ciddi miktarda gıda ve ekmek israf edilmektedir. Yılda israf edilen gıda miktarı 26 milyon ton olduğu ifade edilmektedir. Bu miktar 214 milyar Türk Lirası’na karşılık gelmektedir. Türkiye’de gıda sektörüne harcanan paranın yılda 400 milyar Türk Lirası olduğu düşünüldüğünde bu kaybın vahim boyutlarda olduğu görülmektedir.

***

Her yıl üretilen yaklaşık 50 milyon ton meyve ve sebzenin % 25 ile 40’ı arasında bir bölümü daha sofraya gelmeden üretim, dağıtım ya da tüketim aşamasında kaybedilmekte ya da atılmaktadır. Tahmini kayıp miktarı 12 milyon ton ve 25 milyar Türk Lirası değerindedir. Bu miktar, Türkiye’nin yıllık toplam meyve ve sebze ihracatının dört katından fazladır. Yani sebze, meyvede 100 miyar liralık ticarete konu olan ürünün, en az 25 milyar liralık bölümü çöpe atılmaktadır.

***

Türkiye’de günde 6 milyon ekmeği çöpe atıyoruz. Önemli bir israf da ekmek tüketiminde yaşanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 300 gram üzerinde, günde yaklaşık 85 milyon ekmek üretilmiş, tüketim ise 79 milyon civarında gerçekleşmektedir. Geriye kalan 6 milyon ekmeğin günlük çöpe gittiği ifade edilmektedir. Bu oran üretilen ekmeğin % 7’sine denk gelmektedir. Bir ekmeğin 2 TL olduğunu düşünürsek günde 12 milyon TL, ayda 360 milyon, yılda 4 milyar, 320 milyon TL’ye karşılık geldiğini söyleyebiliriz.

***

En fazla ekmek israfının evlerde hane halkı tarafından yapıldığı görülmektedir. Ailelerde birey sayısı arttıkça, gelir seviyesi düştükçe eve alınan ekmek sayısı arttığı gözlenmektedir. Bu durum gereğinden fazla ekmeğin alınarak israf edilmesine sebep olmaktadır. Bu durum ekmek tüketim alışkanlığı ile de ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Batı beslenme alışkanlığında ekmek çok az tüketilmektedir. Oysa ülkemizde beslenme kültürümüzde ekmek oldukça önemli yer almaktadır. Özellikle beyaz undan yapılan, ekmekler daha çok tercih edilmektedir. Beyaz un ekmeği ile beraber sıcak, taze ekmek yeme alışkanlığı özellikle sabah kahvaltılar olmak üzere tercihlerimiz arasında olduğunu söyleyebiliriz. Sıcak, taze olmayan ekmek insanımız tarafından tercih edilmediğinden dolayı ekmek israfı bu derece büyük boyutlara ulaşabiliyor.

***

Gıda israfında önemli bir unsur da tarladan müşteriye gelene kadar pazarlama zincirinde yaşanabilmektedir. Uygun olmayan nakliye koşulları, saklama, tezgâhta sergilenme, sunum biçimi sebze ve meyvelerin israfına neden olabilmektedir. Marketlerin tezgâhlarında, semt pazarlarının bitiminden sonra geride bırakılan sebze ve meyvelerin büyük oranda israf edildiğini görebiliyoruz.

***

Son yıllarda insanımız tarafında çok tercih edilen açık büfe, serpme kahvaltı sofralarında çeşit bolluğu, fazlalığı; bitiminden sonra arta kalanlar en az bulunalar kadar kişiye yetecek düzeyde. Gerisi çöpe gidiyor. Bir kısım insanımız kahvaltı etmek yerine, “çeşit sayısının fazlalığını” öne çıkarmakta, tüketmek yerine bol çeşitle fotoğraf çektirmeyi tercih etmektedir.

***

AVM’ler başta olmak üzere ayaküstü tüketim alışkanlığı bizde de yaygınlaşmaya başladı. Çocuklar, gençler tarafından ayaküstü, sandviç, hamburger, kızartama türü yiyecekleri tercih etmektedir. Baktığımız zaman birçoğunun yenilmeden-içilmeden bırakıldığı, israf edildiğini söyleyebiliriz.

***

Gelecek haftaya gıda israfının önüne nasıl geçebiliriz? Birey, toplum olarak neler yapabiliriz? Konusu irdelemeye çalışacağım.

Kaynak:Şenlik Dergisi, Sayı:29, Temmuz-Aralık 2020  

 

 

Bu yazı toplam 1941 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU