Günün Tarihi:23 Ocak 2022

Türkiye’de milletvekilliği29 Kasım 2021 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Milletvekili ne demek?

Sorunun yanıtı zaten kelimede açık olarak belirtiliyor. TBMM’de milleti temsil eden kişiler. Bu tanım ışığında milletin kendi vekillerini kendisinin belirlemesi gerekir. 

Türkiye’de ne yazık ki millet TBMM’de kendini temsil edecek vekilleri  kendisi  belirlemiyor.

Her partinin milletvekili adayları son düzlükte o partinin genel başkanları tarafından belirleniyor. Böyle olunca da seçilen milletvekilleri kendine oy veren seçmenlerden çok kendisini milletvekili seçilebilecek bir yere getiren genel başkanlarına karşı sorumlu  hissediyorlar. Bu sistemde  bir kez daha milletvekili seçilebilmek adına  belki de kendilerince haklılar.  Evet, şüphesiz milletvekilleri ya astlarının isteklerini ya da temsil ettikleri ilin sorunlarını genel başkanlarına iletiyorlard Genel başkanları  o soruna kayıtsız kalıyorsa yeniden milletvekili olabilmek adına  kendileri de kayıtsız kalıyorlar. Diyelim ki, genel başkanlarına seçmenleri adına karşı geliyorlar, kesinlikle bir kez daha seçilebilecek yerden aday gösterilmeleri hayaldir. Buna en net örnek, geçmişte  Sakarya’da ANAP’ın kurucu il başkanı ve ilk dönem milletvekili olan  Nihat Akpak’tır. Akpak, o dönem Sakarya  Valisi rahmetli Hayri Kozakçıoğlu’nun Diyarbakır’a atanmasına karşı çıkmış.  Bu nedenle genel başkanları  rahmetli Turgut Özal ile ters düşmüştü.  Sonuç, Özal tarafından bir daha milletvekili adayı yapılmamıştı.

***

            Deprem öncesi yıllarda  genel seçimlerin  tercihli sistem ile yapılmasına karar verilmişti. Tercihli sistem özetle seçmenlerin kendi vekilini kendisinin seçmesini sağlıyordu. Şöyle ki, her partinin milletvekili adayları seçmen listesinde yer alıyor. Seçmen önce istediği partiyi işaretliyor sonrada yine seçen listesinde yer alan milletvekillerinden istediği ismi işaretliyordu. Bu sistem sanırım 1987 seçimlerinde uygulanmış. Seçmenler  genel başkanların değil kendi istedikleri milletvekili adaylarına oy verince listelerin en altlarında bulunan isimler üst sıralara çıkıp milletvekili olmuşlardı. Yanlış hatırlamıyorsam Tekirdağ’da bir milletvekili adayı son sıradan açık ara 1. sıraya gelmişti.  Partilerin genel başkanları baktılar bu sistem ile kendi istediği isimler yerine seçenlerin istediği isimler milletvekili seçiliyor, bir daha bu sistemi uygulamadılar.

Yargı denetiminde ön seçim

Bu arada siyasi partiler yasası, partilerin adaylarını yargı denetiminde önseçim ile belirlemelerine imkan tanıyor. Ancak hemen tüm partilerin genel merkezleri kendilerinin istediği isimlerin TBMM’ye gitmesini sağlayacak bu duruma sıcak bakmıyorlar.  Oysa milletin gerçek anlamda kendi vekillerini seçmesi için yargı denetiminde önseçim yapılmasının yolu açık. Yukarıda da belirttiğim gibi partilerin genel başkanları kendilerinin yanında yer alacak isimleri seçmenlerinin yanında yer alacak isimlere tercih ediyorlar. Böyle  olunca da milletvekilleri bana göre gerçek anlamda vatandaşı temsil edecek, vatandaşın vekili olacak  isimlerden oluşmuyor.

Oysa gerçek demokrasiden söz ediliyorsa vatandaşların kendilerini temsil edecek vekillerini kendisinin  seçmesi gerekir. Böyle olmayınca da bence gerçek anlamda bir demokrasiden söz etmek ve halkın kendisini yönetenlerini seçmekten bahsetmek hayalcilik olur.

 

Bu yazı toplam 104 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU