Günün Tarihi:30 Mayıs 2020

TÜVASAŞ’ın Milli Yerli Elektrikli Tren Seti Projesi30 Nisan 2019 , Salı


Seyfi Yücel

TÜVASAŞ’ın Milli Yerli Elektrikli Tren Seti Projesi

Türk-İş İl Temsilcisi, Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şubesi Başkanı, Cemal Yaman’ın yönetim kurulu adına yaptığı basın açıklamasının metnini dikkatli bir şekilde okudum. Basın açıklamasıilimizde faaliyet gösteren TÜVASAŞ’la ilgili. Basın açıklamasının içeriği AA Sakarya Şubesi tarafından servisi edilmiş; birçok basın, yayın organında haber olarak yayımlanmış fakat belki benim eksikliğim olacak haberi fark etmedim. Konuyla ilgilenen değerli bir dostumun bana göndermesi sonucunda öğrendim; okudum, bilgilendim. Uzun bir basın açıklaması; TÜVASAŞ’ın başarısını kamuoyuna duyurmak üzere hazırlanmış. Okuyucularımızın da bilgilenmesi üzerine belirli bölümlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

***

TÜVASAŞ, ilk yerli demiryolu yolcu vagonları, elektrikli banliyö dizilerini, Raybüs’leri, TVS-2000 serisi lüks yolcu vagonlarını; modernizasyon projelerini, “Anadolu” adlı dizel tren setlerini üretmiştir. Toplamda 2.500 adet civarı demiryolu aracı üretimi ve 40 bin civarı araç onarımı ve modernizasyonu yapmıştır. Bursaray, Marmaray araçlarını üretmiş; bütün zorluklara rağmen Pakistan, Irak ve Bulgaristan’a araç ihracatı yapmıştır. Şu an itibarı ile Avrupa demiryollarında TÜVASAŞ’ın ürettiği lüks vagonlar yolcu taşıyor.

***

Yeni yönetim yapısıyla; 2016 yılında 290 milyon; 2017’de 371 milyon; 2018’de 488 milyon Türk Lirası ciro elde etmiştir. 2019 yılı cirosu ise 500 milyon Türk Lirası olarak hedeflenmektedir.

***

Dizel tren seti üretimleri; 2016 yılında 5 set, 2017 yılında 7 set ve 2018 yılında ise 14 set olarak gerçekleşmiştir. 

Yine 2016 yılında 294 adet, 2017 yılında 313 adet, 2018 yılında 346 adet demiryolu aracının bakım-onarımı yapılmıştır.

 

TÜVASAŞ faaliyet alanında Ar-Ge çalışmaları da yapan bir kuruluş. Son olarak demiryolu araçlarında kullanılan K tipi kompozit balataları ve fren pabuçlarını yerlileştirmiş,bu proje ile ülke ekonomimize yılda 50 milyon Türk Lirası civarında katkı sağlayacaktır.

***

Milli Tren Projesi beş yıl önce başlamış olmasına rağmen yeni yönetim yapılanmasından sonra bir buçuk yıl içinde alüminyum gövde fabrikası kurulmuş; üretim çalışması başlamıştır. Üretilecek olan milli trenimiz aynı zamanda Ada Ekspresi’nde de kullanılacaktır. Aselsan ile ortaklaşa geliştirilen ilk milli elektrikli trenimizin bazıları 160-200 km/h; bazıları da 200-250 km/h için yapılacaktır.

***

TÜVASAŞ’ın son dönemde yaptığı bu önemli hamlelere karşılık önünde KİK Kanunu, devlet personel yasası, yurt içi ve yurt dışında ihalelere girmekte yaşanan sorunlar, finansman sorunları başarılı çalışmaların önünde engel olarak görülmektedir.

***

TÜVASAŞ çalışanları olarak en üst yönetimden en alt birime kadar tüm çalışanlarımız ile fabrikamızda yetkili olan sendikamız ile hep beraber yüksek hızlı trenimizi, yerli ve milli 225 km/h tren setlerini üreterek karşılayacaktır. Bununla yetinilmeyecektir. Bu vizyonla ihtiyaç duyulması durumunda Cumhuriyetimizin 100. Yılı’nda Yüksek Hızlı Trenleri Yerli ve Milli olarak ülkemizin demiryolu hatlarına kazandıracağına inancımız tamdır.

***

TÜVASAŞ’la ilgili özetle aktarmaya çalıştığım basın açıklamasının ana fikrinden anladığım ilimizin, ülkemizin önemli; milli-yerli kurumumuza sahip çıkalım, destek olalım; önündeki engelleri kaldıralım. Bizim insanımız üretsin, insanımız kazansın…

 

 

 

Bu yazı toplam 541 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU